Błędy w hydroizolacji fundamentów, czyli dlaczego pojawiają się przecieki i wilgoć na ścianach

2013-09-12 16:19

Błędy na etapie wykonania hydroizolacji fundamentów mogą skutkować przeciekami w izolacjach i wilgocią na ścianach. Zobacz, jakie są najczęstsze niedociągnięcia przy izolowaniu fundamentów i jak ich uniknąć.

Hydroizolacja fundamentów
Autor: Maciej Rokiel Wiele usterek w hydroizolacjach objawia się w podobny sposób, dlatego tylko fachowiec może znaleźć właściwą ich przyczynę i wskazać odpowiedni sposób naprawy

Fundamenty są newralgicznym elementem budynku. Nie chodzi tu tylko o jego posadowienie, ale także o funkcję związaną z ochroną domu przed wilgocią i wodą. Woda (wilgoć) wykorzysta każdą nieciągłość powłok ochronnych oraz każdy błąd popełniony zarówno na etapie projektowania, jak i wykonywania fundamentów.

Najczęstsze błędy przy hydroizolacji

Najczęstsze błędy są popełniane w:

  • doborze materiału wodochronnego;
  • wykonaniu powłoki przeciwwilgociowej;
  • połączeniu ze sobą izolacji pionowej z poziomą i poziomej z podposadzkową;
  • uszczelnieniu dylatacji, przejść rurowych itp.

Skutki błędów

Skutki błedów w hydroizolacji to mniejsze lub większe zawilgocenia bądź przecieki w domu, niekiedy bardzo kosztowne do naprawy i dezorganizujące życie mieszkańców. W takiej sytuacji podstawowym zadaniem jest określenie przyczyny kłopotów.

Wiele usterek w hydroizolacjach objawia się w podobny sposób, różny będzie jednak sposób ich usunięcia. Przyczynę przecieków czy zawilgocenia musi określić specjalista.

Naprawa hydroizolacji

Sposób naprawy zależy od rodzaju podłoża, jego stanu i wilgotności oraz rodzaju zastosowanych materiałów hydroizolacyjnych.

Dlatego do hydroizolacji należy stosować nie tylko materiały odpowiedniej jakości, ale przede wszystkim poprawne technicznie rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne. To znaczy, że stosujemy odpowiedni materiał w odpowiedni sposób i w odpowiednim miejscu.

Jak uniknąć błędów w hydroizolacji?

  • odpowiedni dobór materiału hydroizolacyjnego. Po rozpoznaniu warunków wodno-gruntowych trzeba dostosować do nich materiały w ybrane do budowy hydroizolacji fundamentów.
  • właściwy sposób wykonania powłoki. Uszczelnianie fundamentów należy przeprowadzać dokładnie, układać materiały zgodnie z instrukcjami producentów i sztuką budowlaną.
  • prawidłowe uszczelnienie połączeń. Szczególnie starannie muszą być uszczelnione styki poziomych i pionowych powłok wodochronnych, dylatacje i przejścia rurowe.

Z miesięcznika Murator 10/2013 dowiesz się:

  • jakie są konsekwencje błędów w hydroizolacji
  • jak rozpoznać, że hydroziolacja jest źle wykonana
  • jak wygląda naprawa hydroziolacji w zależności od błędu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie