Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Tradycyjne ozdoby okien na elewacji zewnętrznej - czy warto je odtwarzać?

Tradycyjne ozdoby okien na elewacji zewnętrznej - czy warto je odtwarzać?

Obramienia okien, czyli tradycyjne ozdoby okien, były kiedyś urozmaiceniem elewacji zewnętrznej domów. Nowoczesna architektura wydała na te detale architektoniczne wyrok i nauczyliśmy się obywać bez nich. Nie powinniśmy jednak rezygnować z tradycyjnych ozdób okien. Radzimy, jak je odtwarzać w dobrym stylu.

Autor: Andrzej Szandomirski

Opaski (obramienia) wokół okien to ostatnio znowu popularny sposób ożywienia elewacji światłocieniem i kolorem

Tradycyjne detale architektoniczne stanowią o uroku starych domów. Pojawiały się tam, gdzie były potrzebne: cokół chronił ściany przyziemia, gzymsy osłaniały je przed deszczem i łączyły z dachem, portal zaznaczał wejście.

Ozdoby okien - tradycja w nowych szatach?

Obramienia okien, czyli charakterystyczne ozdoby okien, łagodziły zetknięcie otworów z murem i podkreślały ich kształt. Te, które możemy jeszcze podziwiać na domach i kamienicach z początku XX i XIX wieku, to najczęściej ozdoby wykonane w bardzo trwałym tynku. Niestety podczas generalnych remontów coraz częściej znikają pod warstwą ocieplenia. Oryginalna powierzchnia ściany zostaje przykryta warstwą styropianu lub wełny mineralnej, przy czym dekoracje najczęściej ulegają zniszczeniu. Opatulone ciepło domy otrzymują nową skórę. Tylko w szczególnych przypadkach, kiedy remontuje się zabytek, elewacja zewnętrzna jest naprawiana lub odtwarzana tradycyjnymi metodami, przy użyciu specjalnych mieszanek tynkarskich do sztukaterii odpornych na czynniki atmosferyczne. Właścicielom starych domów jednorodzinnych, które potrzebują generalnego remontu i ocieplenia, trudno sprostać takim konserwatorskim wymaganiom.

Styropianowe profile elewacyjne stosowane przy remoncie starych domów

W takiej sytuacji warto sięgnąć po gotowe profile elewacyjne lub skorzystać z oferty firm projektujących i wykonujących dekoracje według dawnych wzorów. Profile styropianowe to produkty dostosowane do współczesnej technologii budowania – łatwe do zastosowania na ścianie dwuwarstwowej, wykonane z utwardzonego styropianu lub polistyrenu esktrudowanego i przeznaczone do przyklejenia na rozmaitych podłożach. Listwy, gzymsy oraz podokienniki ze styropianu oferują zarówno producenci systemów ocieplenia, jak i firmy specjalizujące się w projektowaniu i wykonywaniu dekoracji elewacyjnych.

Te ostatnie mają zwykle większy wybór profili elewacyjnych – bogatych i plastycznych lub bardziej dyskretnych, stylowych lub prostszych. Można zamówić odcinki profili styropianowych w kształcie łuku i dodatkowe elementy, takie jak zworniki czy bonie. Można także odtworzyć oryginalne dekoracje, zamawiając kształty według wzoru. Często jest to jedyny sposób na to, by dom po ociepleniu zachował swój gzyms, opaski wokół okien czy dekorację na szczycie fasady. Aby remontując „staruszka”, nie odrzeć go z tego, co zawsze stanowiło jego charakter i urok.

Autor: Dekor System

Po ociepleniu i otynkowaniu starej elewacji ceglane dekoracje okien zastąpiono stylowymi obramieniami - profilami elewacyjmi ze styropianu

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Efektowna elewacja z klinkieru

Wykonanie trwałej i estetycznie wyglądającej elewacji z cegieł wymaga przestrzegania kilku zasad sztuki...

Elewacja z cegły klinkierowej. Jak prezentuje się...

Jednym z popularniejszych materiałów służących do wykonania elewacji jest cegła. Stosowana osobno lub...

Odnawianie elewacji drewnianej. Malowanie desek...

Nawet najstaranniej zabezpieczone deski elewacyjne, zwane szalówkami, wymagają co kilka lat...

Elewacja od nowa: zmiana wizerunku elewacji

Odmiana wizerunku domu, polepszenie jego parametrów w zakresie izolacji cieplnej, obniżenie...

Kształt i kolor fugi a wygląd elewacji...

W zależności od koloru fugi i jej kształtu elewacja klinkierowa może wyglądać całkiem inaczej. Wybór...

Nowoczesna fasada z drewna elewacyjnego

Drewno elewacyjne znów cieszy się dużą popularnością wśród najchętniej stosowanych...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.