System ocieplniowy ETICS to też akcesoria. Jakie trzeba do niego dokupić? Ile będą kosztować?

2024-11-18 14:36

Kupując system ociepleniowy ETICS, nie zawsze otrzymujesz wszystkie niezbędne produkty. W jego karcie technicznej znajdziesz tylko pewne wskazówki dotyczące tego, co jeszcze będzie potrzebne. Sprawdź więc, w jakie akcesoria trzeba wzbogacić system ETICS i ile będą one kosztowały.

Ekcesoria do systemu ETICS
Autor: HENKEL Elementy systemu muszą pochodzić od jednego producenta. Nie można zestawiać produktów, których nie dopuszcza jego aprobata techniczna

Spis treści

  1. Z czego składa się ETICS?
  2. System ETICS w praktyce
  3. Listwy i profile w systemie ETICS
  4. Kołki do mocowania ocieplenia
  5. Siatka zbrojąca
  6. Piany i uszczelniacze

Z czego składa się ETICS?

Wzorcowy system ociepleniowy ETICS powinien zawierać wszelkie materiały niezbędne do wykonania termoizolacji ściany i jej wykończenia:

  • preparat gruntujący – który ma wyrównać chłonność podłoża lub zwiększyć przyczepność zaprawy klejącej;
  • materiał ociepleniowy – wełna lub styropian, ewentualnie polistyren ekstrudowany XPS. Inne produkty ociepleniowe póki co niezwykle rzadko są stosowane w bezspoinowych systemach ociepleń;
  • klej do jego mocowania – w postaci zaprawy do rozrobienia z wodą, masy gotowej do nakładania lub pianki, którą nanosi się pistoletem. Klej zawsze jest dostosowany do konkretnego materiału ociepleniowego;
  • kołki do mechanicznego łączenia ocieplenia ze ścianą – dobiera się je do rodzaju materiału ociepleniowego, jego grubości oraz do materiału, z którego wzniesiono ściany zewnętrzne budynku;
  • zaprawę do wykonywania tak zwanej warstwy zbrojonej, określanej również mianem warstwy bazowej – bywa to ta sama zaprawa, którą mocuje się ocieplenie. Czasem jednak stanowi całkiem odrębny produkt. Ma postać suchej mieszanki, więc trzeba ją przed użyciem rozrabiać z wodą; 
  • siatkę zbrojącą – zatapia się ją między warstwami wyżej opisanej zaprawy; 
  • listwy i profile – zapewniające sprawny montaż i pozwalające szczelnie wykończyć różne newralgiczne miejsca na fasadzie – otwory okienne, gzymsy, dylatacje, narożniki zewnętrzne;
  • podkład pod tynk – farba lub masa przygotowująca warstwę zbrojoną do naniesienia tynku; 
  • tynk cienkowarstwowy – najczęściej akrylowy, silikonowy, silikatowy lub mineralny. Tworzy cienką, często fakturowaną lub barwioną warstwę wykończeniową; 
  • farbę elewacyjną – nadaje tynkowi kolor i zwiększa trwałość warstwy wykończeniowej.

System ETICS w praktyce

Ponieważ systemy produkują przeważnie firmy zajmujące się chemią budowlaną, w ich skład mogą wejść tylko kleje, zaprawy, tynki, farby i preparaty podkładowe oraz gruntujące. Reszta jest jedynie wymieniona w aprobacie. Systemy bogatsze o materiał ociepleniowy oferują głównie jego producenci oraz najwięksi z producentów chemii.

ETICS w wariancie od A do Z to rzadkość na rynku. Skąd inwestor ma czerpać wiedzę, jakie produkty powinien jeszcze dokupić? Ujawni mu to karta techniczna systemu lub jego aprobata techniczna. Nawet jeśli producent nie wskazuje tam konkretnych modeli akcesoriów, powinny być one wyraźnie zdefiniowane. Nie można sobie pozwolić na odstępstwa od zapisów w tych dokumentach, bo będzie to skutkować utratą gwarancji na system.

Przeczytaj też: ETICS - co warto wiedzieć o systemie ociepleń ETICS? Jak wybrać system ociepleniowy?

Listwy i profile w systemie ETICS

  • Listwy startowe – zwane też profilami cokołowymi. Mocuje się je w tym miejscu ściany, od którego ma się piąć w górę ocieplenie, czyli zwykle od cokołu. Ich szerokość dobiera się do grubości materiału termoizolacyjnego. Listwy powinny mieć od spodu kapinos, czyli wystający element, który zapobiega zaciekaniu wody spływającej po elewacji pod listwę i na cokół. Listwy zrobione są z aluminium lub PCW i mają długość 2 m. Do ściany przytwierdza się je za pomocą wkrętów z kołkami lub, w przypadku ścian drewnianych, samych wkrętów. Producenci nie zapomnieli o właścicielach domów ze ścianami łukowymi i mają dla nich elastyczne (odpowiednio nacinane) listwy, które można dopasować do płaszczyzn zakrzywionych. Kosztują 22-69 zł/2 m.
  • Profile okapowe – to listwy połączone trwale z pasem siatki, mające wyprofilowany kapinos. Umieszcza się je wszędzie tam, gdzie ważne jest, by woda deszczowa spływająca po fasadzie nie zaciekała pod ocieplenie. Mocuje się je zatem na obrzeżach balkonów i tarasów, wzdłuż dolnej krawędzi nadproży, pod gzymsami. Okapniki takie są też jednym z dwóch oddzielnych elementów składających się na listwę startową, o ile ta nie ma fabrycznie wyprofilowanego kapinosu i siatki. Kosztują 18-23 zł/2 m.
  • Profile podparapetowe – mają na celu uszczelnienie styku izolacji termicznej z podokiennikiem. Kompensują też naciski od strony parapetu, dzięki czemu nie pęka znajdujący się poniżej tynk. Mają długość 2 m. Są wykonane z PCW i połączone z termoizolacyjną pianką. Kosztują 18-20 zł/2 m.
  • Profile narożnikowe – w zewnętrznych narożach ścian parteru powinno się układać podwójną warstwę siatki zbrojącej. Zamiast tego lepiej umieścić tam specjalne profile narożnikowe, które wtapia się w pierwszą warstwę masy do warstwy zbrojonej. Profile nie dość, że wzmocnią naroża na wypadek utłuczenia, to dodatkowo wyrównają je i ułatwią późniejsze otynkowanie. Profile narożne w tym samym celu można też mocować wokół ocieplonych otworów okiennych i drzwiowych. Tego typu profile produkuje się z aluminium lub PCW. Po bokach mają wgrzane pasy siatki z włókna szklanego szerokości 10-20 cm, którą łączy się na zakład z siatką używaną do wykonywania warstwy zbrojącej. Mają długość 2-2,5 m. Są też profile do krawędzi zaokrąglonych, używane na przykład przy nadprożach łukowych. Kosztują 20-57 zł/2 m.
  • Profile dylatacyjne – umieszcza się je w szczelinach dylatacyjnych pozostawianych między dużymi fragmentami ocieplenia, jeśli ich wykonanie przewiduje projekt. Elementy takie mają ścianki z PCW połączone specjalną elastyczną dylatacyjną membraną z santoprenu. Po bokach znajdują się szerokie pasy siatki z włókna szklanego, połączone metodą zgrzewania, które wtapia się w pierwszą warstwę zaprawy, zanim zostanie wtopiona w nią siatka zbrojąca. Profile mają też często zaślepki, które osłaniają szczelinę, umieszczane w niej na wcisk. Kosztują 20-40 zł/2 m.
  • Uszczelniające profile okienne – otwory okien i drzwi wymagają szczególnie dokładnej obróbki i uszczelnienia ze względu na możliwość wystąpienia tu mostków termicznych. Profilami wypełnia się więc styki między płytami termoizolacyjnymi a ościeżnicami. Dzięki impregnowanym taśmom rozprężnym, z którymi są połączone, chronią te miejsca przed wnikaniem wody i przenikaniem ciepła. Zapobiegają też pękaniu (na skutek naprężeń) tynku sąsiadującego ze stolarką. Niektóre z takich profili mają też naniesioną ścieżkę kleju, żeby łatwo można było doczepić do nich folię chroniącą okno na czas malowania fasady. Kosztują 13-18 zł/2 m.
  • Listwy zakończeniowe – umieszcza się je tam, gdzie zamierzamy połączyć dwie płaszczyzny o różnych kolorach, rodzajach lub fakturach tynku. Listwa zapewni równe odcięcie takich płaszczyzn. Mają grubość 3, 6, 10 lub 15 mm. Przykleja się je do ocieplenia w trakcie wykonywania warstwy zbrojonej. Kosztują około 11-13 zł/2 m.

Przeczytaj również:

Kołki do mocowania ocieplenia

Ich dobór zależy od rodzaju materiału, z jakiego wykonano ścianę oraz od rodzaju materiału ociepleniowego. Inne kołki trzeba stosować do betonu zwykłego, inne do ścian z betonu komórkowego, a jeszcze inne do pustaków. Informacje, do czego nadaje się dany kołek, można wyczytać między innymi z jego aprobaty technicznej. Aby ułatwić dobór kołków do materiału, w jakim mogą być osadzane, europejska aprobata techniczna ETAG 014 wprowadza następujące oznaczenia literowe: 

  • A – beton zwykły; 
  • B – bloczki ścienne pełne; 
  • C – pustaki lub cegła dziurawka; 
  • D – beton lekki (keramzytobeton); 
  • E – beton komórkowy.

Stosuje się też oznaczenia F – dla ścian warstwowych i H – dla drewna.

Do mocowania wełny mineralnej (zwykłej bądź lamelowej) powinno się stosować kołki z trzpieniem stalowym bądź też kompozytowym (plastikowo- metalowym lub plastikowym, ale wzmocnionym włóknem szklanym) – wbijane lub wkręcane.

Do mocowania izolacji styropianowych stosuje się także łączniki z trzpieniem plastikowym. Niektórzy producenci oferują też kołki z plastikową końcówką trzpienia. Plastik ten stanowi uszczelkę zabezpieczającą przed dostawaniem się wilgoci między metalowy trzpień i plastikową osłonkę. Zapewnia również niewielką, dodatkową ochronę przed ucieczką ciepła przez kołek. W najnowocześniejszych modelach takich kołków zatyczka tworzy kilkucentymetrowy trzpień z tworzywa o dobrej izolacyjności termicznej.

Cechą charakterystyczną kołków stosowanych w systemach ETICS są tarczki dociskowe – połączone fabrycznie z trzpieniem lub kupowane oddzielnie i doczepiane na etapie mocowania. Średnica tarczki to przeważnie 6 cm. Strefa rozporowa kołka ma długość 5 cm, a minimalna głębokość jego osadzenia w murze to 6 cm. Nieliczne typy kołków pozwalają na płytsze zakotwienie –2,5 cm, ale pod warunkiem że ściana jest z betonu lub silikatów. Standardowe kołki dostępne są o długościach od 10 do 28 cm, ale są też specjalne – dłuższe, do 40 cm. Kołki do styropianu kosztują 0,22-0,5 zł/szt., do wełny – 0,8-1,5 zł/szt.

W budownictwie energooszczędnym dominują kołki z zaślepkami. Zaślepki to krążki z wełny lub styropianu.Ponieważ kołki takie osadza się na kilka centymetrów w głębi materiału ociepleniowego, krążki służą do zatykania tych wgłębień. Dzięki nim powierzchnia termoizolacji staje się jednorodna, a kołki nie tworzą punktowych mostków termicznych. Co więcej, kołki takie mogą być o około 2 cm krótsze niż wynosi łączna grubość warstwy termoizolacyjnej i głębokość zakotwienia. Jest to istotne, gdy dajemy dużo ocieplenia. Zaślepki mają średnicę odpowiadającą średnicy tarcz kołków, czyli 6 cm. Ich współczynnik przewodzenia ciepła λ, zależnie od materiału, wynosi od 0,040 do 0,031 W/(m·K). Wytwórcy posunęli się nawet do tego, że wraz z kołkami oraz zaślepkami proponują specjalne nasadki na wkrętarki. Przy ich użyciu da się jednocześnie wkręcić kołek w mur i zrobić gniazdo pod zaślepkę termiczną. To znacznie upraszcza i przyśpiesza pracę. Zaślepki termoizolacyjne kosztują 0,15-0,5 zł/szt.

Innym rozwiązaniem, przynoszącym podobny efekt (tarczka zagłębiona w izolacji), są specjalne kołki twist.W trakcie wkręcania ich spiralne tarcze wżynają się w izolację, dzięki czemu pozostają niewidoczne od frontu. Niestety nadają się tylko do styropianu, polistyrenu XPS lub płyt PUR i PIR. Kosztują 3-4 zł/szt.

Wyjątkowym rodzajem kołków są te, którymi nie mocuje się ocieplenia, a jedynie stabilizuje stary tynk. Stosowane są przy pracach termomodernizacyjnych. Ich bardzo szeroka tarczka sprawia, że tynk nie będzie się odspajał od muru. Ocieplenie ze styropianu można wtedy mocować już bez użycia kołków tradycyjnych, tylko na klej. Kołki takie kosztują około 3,5 zł/szt.

Przeczytaj też:

Siatka zbrojąca

Zadaniem siatki zbrojącej jest dodatkowe zabezpieczenie termoizolacji przed uszkodzeniem i nadanie odpowiedniej wytrzymałości tynkowi. W systemach ETICS powinny być wykorzystywane siatki z włókna szklanego. Siatki z polipropylenu mają bowiem znacznie gorsze właściwości. Mimo że łatwiej się je układa, są mało wytrzymałe na rozerwanie wzdłużne i gorzej się ich trzyma zaprawa. Wytrzymałość siatek zależy w dużej mierze od ich masy. Polecane są więc takie o gramaturze 145-190 g/m³. Średnica oczek powinna mieć od 3 do 5 mm.

Kto ma dom, którego fasada graniczy z ulicą, albo dzieci lub wnuki lubiące grać w piłkę nieopodal budynku, niech zastąpi zwykłą siatkę tak zwaną siatką pancerną. Ona ma gramaturę około 300-340 g/m³ i jest powlekana kauczukiem styrenobutadienowym. Wzmocniona nią elewacja wytrzymuje w dobrym stanie nawet uderzenia o sile 100-150 J.

Nawet gdy większość fasady będzie obłożona zwykłą siatką, tę warto umieścić przy schodach, wokół drzwi wejściowych, przy balkonach i tarasach. Pamiętajmy, że siatkę pancerną układa się w pierwszej kolejności, a potem warstwa zbrojona uzupełniana jest drugą siatką, tym razem zwykłą. To powoduje większe zużycie kleju lub zaprawy do warstwy zbrojonej. Siatka kosztuje – 3-4 zł/m², pancerna – 12-14 zł/m².

Murator Google News
Autor:

Piany i uszczelniacze

Na koniec pozostaje przypomnieć, że w skład systemów zazwyczaj nie wchodzą produkty uszczelnieniowe – piany rozprężne PUR i silikony. Pierwszych używa się do uzupełniania szczelin zauważonych po przyklejeniu płyt termoizolacyjnych. Bez takiego wypełnienia w szpary dostałaby się masa, z której wykonywana jest warstwa zbrojona, tworząc później mostki termiczne, czyli pola gorzej izolujące niż ocieplenie. Silikon jest z kolei potrzebny przy uszczelnianiu styku ocieplenia, już po wykonaniu tynku, z różnymi elementami na fasadzie – na przykład ościeżnicami, uchwytami, skrzynkami.

Elewacja - mokra czy sucha. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii ocieplenia ścian zewnętrznych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, elewację mokrą czy suchą? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie