Elewacje z klinkieru. Możliwości architektoniczne, jakie dają cegły klinkierowe
Kolor, faktura i układ w murze. Tymi trzema środkami mogą posłużyć się architekci projektując elewację z cegieł klinkierowych. Umiejętne skorzystanie z takich możliwości pozwoli stworzyć fasadę o wyjątkowej urodzie.
Cegły klinkierowe są najszlachetniejszym ze wszystkich budowlanych wyrobów ceramicznych. Powstają z odpowiednio dobranej gliny i są wypalane w znacznie wyższej temperaturze niż zwykłe cegły i pustaki. To zapewnia im wyjątkową trwałość, niską nasiąkliwość i co nie mniej ważne – szczególnie atrakcyjny wygląd – piękny kolor i jednorodną, zwartą strukturę.
Naturalna barwa klinkieru
To przede wszystkim barwa gliny wpływa na finalny kolor cegieł klinkierowych. Tradycyjnie są one „ceglaste”, bordowe, brązowe. W ofercie znajdziesz jednak również cegły czarne, białe, piaskowe, szare. Gama kolorystyczna jest naprawdę przebogata. Przeważnie elewacje mają jednolitą kolorystykę, ale można też zastosować cegły o dwóch kolorach, tworząc jakąś logiczna kompozycję. Lepiej jednak nie ryzykować z wprowadzaniem trzeciej barwy, bo fasada może przez to sprawiać wrażenie pstrokatej. Wybierając kolor cegieł pamiętaj, że jasne barwy optycznie powiększają budynek, a ciemne go pomniejszają. Ciepłe intensywne kolory dają wrażenie, jakby stał bliżej i odwrotnie – zimne, stonowane barwy optycznie go oddalają.
- Murowanie cegły - WIĄZANIA I RODZAJE MURÓW >>>
- Styl loftowy - jak uzyskać go na elewacji i we wnętrzu? >>>
- Jak dobrać i układać płytki klinkierowe w systemach dociepleń? >>>
Autor: Röben
Kolor oraz fakturę cegieł warto też dobrać do stylu panującego w regionie, a przynajmniej w najbliższym otoczeniu budynku. Gdy wokół sporo domów z klasycznej czerwonej cegły, lepiej aby elewacja za bardzo nie odbiegała od tego standardu
Faktura cegieł klinkierowych
Cegły z podstawowego asortymentu są gładkie. Świetnie nadają się do wykonywania elewacji nawet w domach o bardzo nowoczesnej bryle. Dla tych, którzy w architekturze cenią szacunek dla tradycji, mogą wybierać spośród cegieł fakturowanych: ryflowanych, żłobionych, łupanych. Są też takie, które przypominać mają budulec z zamierzchłych czasów. To cegły ręcznie formowane lub sztucznie postarzane, których efekt wizualny powstaje z połączenia odpowiedniej faktury i barwy. Warto przy okazji wspomnieć, że oprócz cegieł w typowym wymiarze - 240/250 x 115/120 x 71/65 mm - produkowane są także modele większe, a zwłaszcza dłuższe i węższe, o wymiarze 290x115x52 mm. Można dzięki nim uzyskać ciekawy, nowocześniejszy efekt na elewacji.
Układ w murze
Klinkierowe cegły można ustawiać w murze w różny sposób, tworząc jedno z wiązań murarskich:
- wozówkowe – cegły w poszczególnych rzędach są przesunięte o połowę długości,
- wozowkowe skośne - cegły w poszczególnych rzędach są przesunięte o 1/4 długości,
- blokowe – cegły w dwóch rzędach murowane są bez przewiązania (ustawiane równo, jedna na drugiej), kolejne dwa rzędy są murowane identycznie, ale przesunięte względem dwóch wcześniejszych rzędów. I tak na przemian.
Te trzy wiązania można wykonywać z cegieł pełnych. Aby udało się uzyskać inne, znane z ceglanych murów konstrukcyjnych, trzeba by wiele z cegieł docinać. Wiązanie to nie szczyt murarskich możliwości.
Siła detalu
Dawni mistrzowie potrafili robić cuda z cegieł. Ich specjalnością były ostrołukowe nadproża, wymyślne gzymsy, obramowania okien i dekoracyjne podokienniki. Dziś łatwiej to osiągnąć. Uzupełnieniem cegieł pełnowymiarowych są bowiem cegły węższe oraz różnego typu kształtki, na przykład do budowy podokienników. Klinkierowe nadproża mogą powstawać z cegieł ułożonych poziomo (mała rolka) i zazbrojonych płaskownikami stalowymi lub drabinkami zbrojeniowymi, albo z cegieł umieszczanych na sztorc (duża rolka). Oprócz nadproży płaskich, z klinkieru budowane bywają także łukowe lub sklepione. Gzymsy (wieńczące, międzypiętrowe, cokołowe, nadokienne) i podokienniki tworzone są poprzez ustawienie cegieł prostopadle do muru. Można też wykorzystać do ich budowy kształtki podokiennikowe – same lub w połączeniu z cegłami.
Pełna i niepełna spoina
To jak zostaną wykonane spoiny między cegłami także wpływa na efekt wizualny. Spoiny pełne, czyli zlicowane z powierzchnią muru sprawiają, że wyraźniej widać ich siatkę i podkreślony jest kontur każdej z cegieł. Dlatego są polecane do cegieł o prostych krawędziach. Niepełne spoiny dają efekt światłocienia. Spoiny są lepiej widoczne, ale nie podkreślają tak konturów cegieł, jak spoiny pełne. Takie spoinowanie polecane jest między innymi do ścian elewacyjnych wznoszonych z cegieł stylizowanych na stare.