| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Dach grafitowy lub szary. Pokrycia dachowe w różnych odcieniach szarości

Dach grafitowy lub szary. Pokrycia dachowe w różnych odcieniach szarości

Z jakiego materiału wykonać pokrycie dachowe domu, by było nie tylko trwałe i szczelne, lecz także dopełniało kształt budynku i estetycznie się prezentowało? Może to być blacha trapezowa, dachówka ceramiczna lub blachodachówka na przykład w kolorze szarym. Grafitowe dachy są dziś bardzo modne.

Tradycyjne uzupełnienie białych ścian stanowią wprawdzie popularna dachówka ceramiczna i blachodachówka o czerwonawej barwie, ale może warto się zdecydować na modny ostatnio stonowany dach w szarym kolorze? Szarość (wraz z bielą i czernią) bywa niekiedy wykluczana z gamy kolorów i traktowana jako barwa uzupełniająca. Abstrahując od słuszności takiego stwierdzenia, jej neutralny charakter sprawia, że może ona odgrywać różne role w kompozycji bryły architektonicznej. Dla gładkich białych ścian ciemna szarość dachu stanowi kontrast. To samo pokrycie zestawione z murami oblicowanymi naturalnym łamanym kamieniem o ciepłej, piaskowej barwie staje się jego delikatnym dopełnieniem. Nie stanowi przeciwwagi dla niezwykle silnie oddziałującego materiału, a jedynie rodzaj tła, które pozwala wydobyć to, co jest najważniejsze w wyglądzie elewacji. Jak pokazują liczne przykłady, dachowa szarość ma nieskończenie wiele odcieni i może być uzyskana przy użyciu różnych materiałów.

Dachówki ceramiczne i dachówki cementowe

Nawet popularna dachówka ceramiczna czy cementowa może nadać domowi zupełnie nowy charakter. Wystarczy, że zamiast popularnych czerwieni wybierzesz odcienie szarości. Neutralny charakter tradycyjnej dachówki ceramicznej (czy naśladującej ją cementowej) sprawia, że pokryty nią dach pasuje zarówno do architektury o formach mocno zakorzenionych w tradycji, jak i nowocześniejszych. Zastosowanie konwencjonalnego pokrycia w nietypowym kolorze – bo za taki należy uznać ciemną, niemal grafitową szarość – sprawia, że otynkowane białe ściany starego domu zyskują nowy wyraz. Identyczna dachówka połączona z prostymi formami charakterystycznymi dla współczesnego budownictwa nieco łagodzi ich nowoczesny charakter.

Blacha płaska

Tymczasem blacha płaska układana prostopadle do krawędzi okapu na rąbek stojący jest trwałym i wytrzymałym rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się w podmiejskich domach czy willach w stylu dworkowym. Tradycyjna bryła budynku oraz finezyjne detale przyciągają uwagę oglądających, podczas gdy matowe szare płaszczyzny połaci dachowych stanowią jedynie ich uzupełnienie. Blacha jest tworzywem niezwykle podatnym na kształtowanie i na stromych dachach mansardowych może być układana w kształcie rombów albo łusek. Dzięki temu otrzymujemy dodatkowy akcent plastyczny, który za sprawą swoich historycznych asocjacji stanowi atrakcyjne uzupełnienie architektury nawiązującej do przeszłości.

Autor: Andrzej Szandomirski

Szara barwa sprawia, że dachówka ceramiczna harmonijnie współgra z nowoczesną architekturą

Blacha trapezowa

Pokrycia dachowe z blachy trapezowej mogą się kojarzyć z budynkami magazynowymi, halami produkcyjnymi bądź też rozwiązaniami o charakterze tymczasowym i prowizorycznym. Przykłady współczesnych domów udowadniają jednak, że gdy są umiejętnie zastosowane, mogą być rozwiązaniem atrakcyjnym, dobrze współgrającym z nowoczesną architekturą. Doskonale komponują się z jasną drewnianą oblicówką ścian o prostych formach, tworząc spójną całość o eleganckim, a jednocześnie bezpretensjonalnym charakterze.

Płytki dachowe

Alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych materiałów stanowią także płytki dachowe. W odróżnieniu od klasycznej dachówki pozwalają one na stworzenie gładkiej powierzchni, dzięki czemu budynek ma nowoczesny wygląd. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, możesz wybrać nie tyko barwę płytek, ale także materiał, z jakiego zostały wykonane, producenci oferują bowiem płytki włóknocementowe i aluminiowe. Te ostatnie, ze względu na niewielki ciężar, są zalecane do renowacji dachów na obiektach zabytkowych. Produkowane są także płaskie dachówki cementowe i ceramiczne łączące estetyczne zalety płytek z cechami użytkowymi dachówek zakładkowych.

Autor: Tomasz Zakrzewski

Szare płytki włóknocementowe mają wiele zastosowań. Są lekkim, atrakcyjnym wizualnie pokryciem dachowym, ale mogą także stanowić wykończenie ścian zewnętrznych domu

Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Jakie warunki powinien spełniać projekt dachu,...

Jeśli jeszcze zanim kupisz działkę, widzisz oczami wyobraźni swój dom i doskonale wiesz, że znajdzie...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....