Pajęczyny na iglakach - skąd się biorą, co z nimi zrobić? Czy są groźne?

2023-06-06 8:01
Pajęczyny na iglakach
Autor: GettyImages Pajęczyny na iglakach

Pajęczyny na iglakach pojawiają się wtedy, gdy schronienie na roślinie znalazł pająk, który swoją działalnością nie czyni jej żadnej szkody. Ale pajęczyny na iglakach mogą też być wynikiem żerowania przędziorków. Skąd się biorą pajęczyny na iglakach i jak się ich pozbyć?

Spis treści

  1. Pajęczyna na iglakach to znak żerowania przędziorków
  2. Galeria zdjęć: Pajęczyny na roślinach iglastych
  3. Jak powstaje pajęczyna na iglakach?
  4. Jak pozbyć się pajęczyny na iglakach i zwalczyć przędziorka?

Pielęgnując rosnące w ogrodzie iglaki możemy czasem zauważyć na nich ażurowe pajęczyny. Jeśli jednocześnie wypatrzymy w pobliżu pająka, nie musimy się martwić, bowiem nie stanowi on zagrożenia dla roślin. Iglaki są miejscem życia wielu stworzeń, także pająków. Nasz niepokój wzbudzić powinna jednak bardzo delikatna pajęczynka, na której ledwie widoczne są czerwonawe punkciki. To znak, że nasz iglak został zaatakowany przez przędziorki. Co wtedy robić?

Pajęczyna na iglakach to znak żerowania przędziorków

Takie delikatne pajęczyny możemy zauważyć na różnych gatunkach iglaków, zarówno na sosnach, świerkach czy jodłach, jak  i cyprysikach czy żywotnikach. Dokładnie lustrując rośliny zauważymy, że obecności pajęczynek często towarzyszy żółknięcie i brązowieni igieł, a w konsekwencji ich opadanie.

Opisane objawy są rezultatem żerowania powszechnie występujących na roślinach szkodników roślin - przędziorków.

Galeria zdjęć: Pajęczyny na roślinach iglastych

Jak powstaje pajęczyna na iglakach?

Delikatną pajęczynę na iglakach tworzy najczęściej jeden z gatunków przędziorka: przędziorek sosnowiec (łac. Oligonychus ununguis). Szkodnik ten szczególnie upodobał sobie egzemplarze świerka białego odmiany 'Conica'. To jeden z podstawowych problemów, z którymi borykać się muszą miłośnicy tego niewielkiego iglastego drzewka.

Na iglakach mogą żerować również inne gatunki przędziorka, ale objawy ich obecności są podobne. I podobna jest ich szkodliwość dla roślin. Przędziorki żerują na igłach wysysając z nich soki, w wyniku czego najpierw pojawiają przebarwione matowe plamy, a później igły żółkną, brązowieją i opadają. Wytwarzana przez szkodniki pajęczynka może pokrywać znaczną część rośliny.

Jak pozbyć się pajęczyny na iglakach i zwalczyć przędziorka?

Walka z przędziorkami nie jest łatwa, ale można ją wygrać. Ważne, by zastosować odpowiednie preparaty. W sklepach oferujących środki ochrony roślin znajdziemy produkty przeznaczone do zwalczania przędziorków - pracownicy doradzą, jaki wybrać. Pamiętajmy, by zawsze stosować je zgodnie z załączoną instrukcją (przeczytajmy ją jeszcze w sklepie i w razie wątpliwości zapytajmy obsługi).

Trudność w dotarciu preparatu do wszystkich pędów sprawiają oplatające je pajęczyny. Dlatego przed rozpoczęciem aplikacji środka koniecznie trzeba je usunąć. Oprysk należy wykonać bardzo dokładnie, by preparat dotarł do wszystkich części rośliny, także tych położonych wewnątrz krzewu.

Walkę z przędziorkami na iglakach można rozpocząć jeszcze zanim szkodniki rozpoczną żerowanie. W tym celu warto profilaktycznie opryskać rośliny wczesną wiosną preparatami olejowymi na bazie oleju parafinowego. Do zwalczania przędziorków możemy zastosować naturalne gnojówki z roślin.

Nie przegap:

Sonda
Najwięcej szkód w Twoim ogrodzie wyrządza:
Przędziorki na świerku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie