Oprysk olejem parafinowym - kiedy i jakie rośliny pryskać olejem parafinowym

2022-02-14 7:57
Oprysk olejem parafinowym
Autor: GettyImages Preparaty stworzone na bazie oleju parafinowego mogą być stosowane do zwalczania szkodników roślin

Przedwiośnie to dobry czas na profilaktyczny oprysk roślin preparatami na bazie oleju parafinowego. Ten ekologiczny zabieg pomoże już na starcie sezonu wyeliminować wiele szkodników roślin. Jak działa oprysk olejem parafinowym? Jakie rośliny opryskiwać olejem parafinowym? Jakie szkodniki zwalcza oprysk olejem parafinowym?

Przełom zimy i wiosny, kiedy temperatury są już coraz wyższe, warto wykonać opryski roślin preparatami olejowymi, które nie są środkami chemicznymi, więc w ekologiczny sposób znacznie ograniczają rozwój często występujących szkodników roślin. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o potrzebie zastępowania środków chemicznych w ochronie roślin, metodami i preparatami naturalnymi, dlatego tym ważniejsze staje się zastosowanie wczesną wiosną preparatów olejowych. Ponadto, w ostatnich latach znacznie ograniczono (i wciąż się ogranicza) liczbę dopuszczonych do stosowania w ogrodach preparatów chemicznych i znaczenie środków nie chemicznych będzie rosło, szczególnie w ogrodach uprawianych i użytkowanych w sposób proekologiczny.

Spis treści

 1. Oprysk olejem parafinowym - czym jest olej parafinowy?
 2. Oprysk olejem parafinowym - preparaty
 3. Oprysk olejem parafinowym - jak działa?
 4. Jakie szkodniki zwalcza oprysk olejem parafinowym?
 5. Oprysk olejem parafinowym - kiedy wykonać?
 6. Jakie rośliny warto opryskać olejem parafinowym?

Oprysk olejem parafinowym - czym jest olej parafinowy?

Najszybciej olej parafinowy (parafina) kojarzy się jako środek pielęgnacyjny lub kosmetyczny, jednak ma także pożyteczne zastosowanie w ekologicznej ochronie roślin. Olej parafinowy to olej mineralny (z grupy węglowodorów nasyconych). Preparaty powstałe na bazie oleju parafinowego mogą być stosowane jako insektycydy oraz herbicydy, a także jako adiuwanty, czyli substancje zwiększający przyczepność innych preparatów do organów roślin w czasie oprysków.

Oprysk olejem parafinowym - preparaty

Preparaty oparte na oleju parafinowym, które najczęściej spotkać można w sprzedaży, to między innymi:

 • Promanal 60EC,
 • Promanal 60RTU,
 • Treol 770EC,
 • Akarol 770EC,i
 • Captane 800EC

Oprysk olejem parafinowym - jak działa?

Naniesiona (na pędy drzew lub krzewów) podczas oprysku warstwa oleju zwalcza niektóre szkodniki mechanicznie ograniczając ich rozwój. Żerujące szkodniki pokrywane są tłustą powłoką oleju, która zatyka przetchlinki owadów (organy służące im do oddychania), co powoduje ich uduszenie. Aby efekt zabiegu był jak najskuteczniejszy, preparat musi być starannie naniesiony na rośliny, szczególnie w tych miejscach, w których szkodniki zimują, składają jaj i żerują.

Warstwa oleju podobnie działa na złożone na roślinach jaja szkodników - po oprysku olejem parafinowym zostają one powleczone cienka powłoką oleju, która skutecznie odcina dopływ powietrza, co prowadzi do obumierania jaj i wylęgających się z nich larw (na skutek uduszenia). Dorosłe postaci szkodników żerujące na roślinach są po oprysku unieruchomione, a następnie zasychają wraz z olejem i z czasem wykruszają się.

Oprysk olejem parafinowym
Autor: GettyImages Preparaty na bazie oleju parafinowego należy stosować w temperaturze powietrza powyżej zera

Jakie szkodniki zwalcza oprysk olejem parafinowym?

Oprysk olejem parafinowym można wykonać na drzewach owocowych, gdzie skutecznie zwalczy takie szkodniki:

 • przędziorek owocowiec (zimujące jaja) na jabłoni – oprysk wczesną wiosną w fazie pękania paków,
 • misecznik śliwowy (śliwy) – oprysk wczesną wiosną w fazie tzw. zielonego pąka.

Preparaty na bazie oleju parafinowego sprawdzą się również w przypadku ochrony ogrodowych krzewów i drzew ozdobnych (np. iglaków). Przed rozpoczęciem wegetacji, wczesną wiosną, można zwalczać takie szkodniki jak:

 • przędziorek sosnowiec (formy zimujące – jaja) np. na świerkach,
 • misecznik cisowiec - (formy zimujące – larwy) na cisach,
 • ochojnik świerkowo-modrzewiowy (modrzewie, świerki),
 • mszyce – na wielu roślinach ozdobnych.

Przeczytaj też: Ekologiczny sposób na mszyce. Co na mszyce: naturalne zwalczanie mszyc >>>

Preparaty na bazie oleju parafinowego należy stosować w temperaturze powietrza powyżej zera (optymalnie w temp ok. 10°C).

Oprysk olejem parafinowym - kiedy wykonać?

Należy pamiętać, że oprysk olejem parafinowym należy stosować na żerujące już szkodniki (doraźnie) i nie ma sensu stosowania ich wcześniej, na zapas – nie działają systemicznie. Zbyt częste stosowanie (lub w nieodpowiednim czasie) preparatów olejowych i traktowanie jako suplement lub sposób na każde zagrożenie może zaszkodzić roślinom.

Ważne! Zawsze przed zastosowaniem danego preparatu należy zapoznać się z informacją producenta lub etykietą na opakowaniu, gdzie określony jest optymalny termin, dawka i warunki jego stosowania. Zazwyczaj najlepsze efekty przynosi stosowanie oprysku wczesną wiosną, zanim szkodniki zimujące na roślinach rozpoczną wegetację i zaczną się rozmnażać.

Należy także uważać, aby wykonane zbyt późno opryski nie uszkodziły roślin (np. kiedy rozwiną się już liście i pąki).

Jakie rośliny warto opryskać olejem parafinowym?

W ramach profilaktyki z pewnością warto bardzo dokładnie opryskać wczesną wiosną drzewa owocowe, a także ozdobne krzewy, na których często występują szkodniki. Warto wymienić tu większość krzewów iglastych (np. ozdobne odmiany świerka białego), na których często występują przędziorki oraz cisy często atakowane przez miseczniki. Ponadto, z powodzeniem możemy opryskać (w stanie bezlistnym) także liściaste ozdobne krzewy ogrodowe, na których żerują w sezonie mszyce i inne groźne szkodniki.

Nie przegap:

Opryski pomidorów mlekiem - na co i kiedy stosować? jak wykonać oprysk? >>>

Miedzian – czym jest i jak go stosować? Oprysk drzew miedzianem >>>

Opryski drzew owocowych w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców - kiedy i czym opryskiwać? >>>

Cięcie drzew i krzewów owocowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE