Jakie opryski wykonujemy w lutym? Zwalczanie chorób i szkodników roślin zimą

2025-01-31 11:50

Choć luty w ogrodzie to czas spoczynku roślin, to w drugiej połowie miesiąca można już przeprowadzać pierwsze zabiegi ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. Przeciw jakim chorobom i szkodnikom roślin przeprowadzamy opryski w lutym? Sprawdź, jakie zimowe opryski ochronne wykonywać w lutym.

Opryski ochronne roslin w lutym

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne Już w lutym przeprowadza się pierwsze opryski drzew owocowych przeciw chorobom i szkodnikom

Spis treści

  1. W lutym – zaprawianie nasion przed siewem
  2. Opryski roślin w lutym – zapobieganie i zwalczanie chorób
  3. Opryski roślin w lutym - ochrona przed szkodnikami

Zima to dla właścicieli ogrodów okres względnie „leniwy”, w którym większość zabiegów pielęgnacyjnych sprowadza się do kontrolowania stanu zabezpieczeń roślin. W drugiej połowie miesiąca – gdy jest umiarkowanie ciepło – można zastosować już opryski preparatami zwalczającymi choroby i szkodniki roślin.

W lutym – zaprawianie nasion przed siewem

Bardzo często w okresie zimowym w pomieszczeniach przygotowuje się rozsadę warzyw oraz wysiewa nasiona roślin jednorocznych, dwuletnich oraz bylin. Aby siewki były zdrowe, lepiej rozwijały się i wykazywały większą odporność na szkodniki i choroby, warto wcześniej zaprawić nasiona. Na rynku można dostać wiele środków, które spełniają takie funkcje, warto wykorzystywać także biopreparaty.

W późniejszym okresie zaleca się zaprawiać cebule i bulwy roślin ozdobnych – na krótko przed ich posadzeniem.

Opryski roślin w lutym – zapobieganie i zwalczanie chorób

W lutym (od drugiej połowy miesiąca) warto rozpocząć walkę z chorobami i szkodnikami. Zabiegi są konieczne, zwłaszcza gdy występują anomalie pogodowe (bardzo częste w naszym klimacie), a rośliny rozpoczęły sezon wegetacyjny. Opryski roślin w lutym wykonuje się przy umiarkowanie ciepłej pogodzie (powyżej 7 st. C).

W pierwszej kolejności powinno się chronić drzewa i krzewy owocowe – jeszcze przed rozpoczęciem żerowania szkodników i rozwojem grzybni. W tym okresie można już zastosować preparat przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini (np. Miedzian) oraz rakowi drzew owocowych (Switch 62.5 WG). Ten ostatni środek warto stosować na wielu drzewach i krzewach owocowych (szczególnie jabłoniach, śliwach, wiśniach, morelach i brzoskwiniach), gdyż zapobiega występowaniu zgnilizny.

Czasami już w lutym – przed pękaniem pąków – śliwy opryskuje się przeciwko torbieli (preparatem Miedzian, Syllit). Po wykonaniu cięcia drzew owocowych miejsca ran należy posmarować pastą (Funaben) lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu.

Opryski roślin w lutym - ochrona przed szkodnikami

Jeśli rośliny w ogrodzie weszły już w fazę nabrzmiewania pąków, można zastosować preparat Promanal. Środek zwalcza wiele szkodników, w tym przędziorki i mszyce. Zabieg opryskiwania zapobiegnie rozwojowi szkodników, niszcząc wylęgające się owady i pokrywając zimujące jaja gęstą powłoką (oleju rafinowanego).

Przeczytaj też: Olej parafinowy oprysk - kiedy i jakie rośliny pryskać olejem parafinowym?

Cięcie drzew owocowych

i

Autor: www.thinkstockphotos.com Po wykonaniu cięcia miejsca ran należy posmarować pastą (Funaben) lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu
#MuratorOgroduje: Sezon w ogrodzie – jak zaplanować czas na relaks w ogrodzie?
Murator Google News
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE