Jakie opryski przeprowadza się w lutym? Zwalczanie szkodników i chorób roślin zimą - zimowe opryski

2024-01-29 10:39
jablon-zima
Autor: www.thinkstockphotos.com Już w lutym przeprowadza się pierwsze opryski drzew owocowych przeciw chorobom i szkodnikom

Choć luty w ogrodzie to czas spoczynku roślin, to w drugiej połowie miesiąca można już przeprowadzać pierwsze zabiegi ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. Przeciw jakim chorobom i szkodnikom roślin przeprowadzamy opryski w lutym? Zimowe opryski ochronne w lutym – co zwalczamy w tym miesiącu?

Spis treści

  1. W lutym – zaprawianie nasion
  2. Opryski roślin w lutym – zapobieganie i zwalczanie chorób
  3. Opryski roślin w lutym - ochrona przed szkodnikami

Zima to dla właścicieli ogrodów okres względnie „leniwy”, w którym większość zabiegów pielęgnacyjnych sprowadza się do kontrolowania stanu zabezpieczeń roślin. W drugiej połowie miesiąca – gdy jest umiarkowanie ciepło – można zastosować już opryski preparatami zwalczającymi choroby i szkodniki roślin.

W lutym – zaprawianie nasion

Bardzo często w okresie zimowym w pomieszczeniach przygotowuje się rozsadę warzyw oraz wysiewa nasiona roślin jednorocznych, dwuletnich oraz bylin. Aby siewki były zdrowe, lepiej rozwijały się i wykazywały większą odporność na szkodniki i choroby, warto wcześniej zaprawić nasiona. Na rynku można dostać wiele środków, które spełniają takie funkcje. Standardowo nasiona zaprawia się Funabenem (przeciw chorobom grzybowym).

Oprócz tego warto wykorzystywać także biopreparaty, np. Bioczos BR z czosnku, Grevit 200 SL z grejpfrutu czy Kaptan Zawiesinowy 50WP. W późniejszym okresie zaleca się zaprawiać cebule i bulwy roślin ozdobnych – na krótko przed ich posadzeniem.

Opryski roślin w lutym – zapobieganie i zwalczanie chorób

W lutym (od drugiej połowy miesiąca) warto rozpocząć walkę z chorobami i szkodnikami. Zabiegi są konieczne, zwłaszcza gdy występują anomalie pogodowe (bardzo częste w naszym klimacie), a rośliny rozpoczęły sezon wegetacyjny. Opryski roślin w lutym wykonuje się przy umiarkowanie ciepłej pogodzie (powyżej 7 st. C).

W pierwszej kolejności powinno się chronić drzewa i krzewy owocowe – jeszcze przed rozpoczęciem żerowania szkodników i rozwojem grzybni. W tym okresie można już zastosować preparat przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini (np. Miedzian) oraz rakowi drzew owocowych (Switch 62.5 WG). Ten ostatni środek warto stosować na wielu drzewach i krzewach owocowych (szczególnie jabłoniach, śliwach, wiśniach, morelach i brzoskwiniach), gdyż zapobiega występowaniu zgnilizny.

Czasami już w lutym – przed pękaniem pąków – śliwy opryskuje się przeciwko torbieli (preparatem Miedzian, Syllit). Po wykonaniu cięcia drzew owocowych miejsca ran należy posmarować pastą (Funaben) lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu.

Opryski roślin w lutym - ochrona przed szkodnikami

Jeśli rośliny w ogrodzie weszły już w fazę nabrzmiewania pąków, można zastosować preparat Promanal. Środek zwalcza wiele szkodników, w tym przędziorki i mszyce. Zabieg opryskiwania zapobiegnie rozwojowi szkodników, niszcząc wylęgające się owady i pokrywając zimujące jaja gęstą powłoką (oleju rafinowanego).

Przeczytaj też:

Olej parafinowy oprysk - kiedy i jakie rośliny pryskać olejem parafinowym?

Cięcie drzew owocowych
Autor: www.thinkstockphotos.com Po wykonaniu cięcia miejsca ran należy posmarować pastą (Funaben) lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu
Cięcie drzew i krzewów owocowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają