Zmiany inwestorskie w projekcie. Poradnik architekta

2021-02-05 10:45

Coraz więcej deweloperów spełnia oczekiwania klientów i pozwala na zmiany w projekcie na wczesnym etapie budowy. Daje to inwestorom możliwość dopasowania instalacji i samych ścian pod finalny projekt, pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy na etapie wykończenia.

ABU zmiany inwestorskie
Autor: Łukasz Matczak, projekt: Pracownia Abu Wnętrza Przed finalnymi pracami warto zastanowić się już na etapie projektu, jakie zmiany chcielibyśmy wprowadzić. Potem może być za późno!

Czym są zmiany inwestorskie   

To zmiany wprowadzone na wniosek klienta w nabywanym przez niego lokalu, w stosunku do rozwiązań przyjętych w dokumentacji technicznej lub standardzie wykończenia mieszkania jaką zwykle oferuje deweloper.

Kiedy można wprowadzać zmiany inwestorskie   

Zazwyczaj zmiany w projektach są możliwe do wprowadzenia przed rozpoczęciem lub na początku budowy, czyli kiedy dane etapy realizacji nie zostały wykonane. Deweloper ściśle określa do kiedy możemy wprowadzać zmiany oraz jakie elementy mogą podlegać zmianom.

Galeria zdjęć: Prace budowlane i projekty Pracowni ABU Wnętrza

Kupujemy meble i dodatki. Skorzystasz z porady architekta?
warto wiedzieć

Jakie elementy inwestor może zmienić

  • Usytuowanie ścian działowych lub ich likwidacja;    
  • Usytuowanie drzwi wewnętrznych w lokalu;   
  • Lokalizację punktów oświetleniowych, włączników i gniazd elektrycznych oraz teletechnicznych;   
  • Lokalizację odbiorników mediów i sprzętu gospodarczego w kuchni (kuchnia, lodówka, zmywarka, zlewozmywak);  
  • Lokalizację odbiorników mediów w łazience (wanna, prysznic, umywalka, pralka, wc);
  • Rozmieszczenie grzejników;
  • Kolor lub okładzinę elewacji (tylko w przypadku zabudowy jednorodzinnej);
  • Na życzenie klienta mogą zostać wykonane dodatkowe instalacje: klimatyzacji, teletechniczne, alarmowe, wentylacyjne;   
  • Czasem deweloper dopuszcza możliwość zmiany rodzaju ogrzewania np. na ogrzewanie podłogowe lub ścienne.

Czego zmiany inwestorskie nie mogą obejmować    

Głównie dotyczy to zabudowy wielorodzinnej, bo w przypadku domów wolnostojących mamy większe pole manewru.

  • Ingerencja w konstrukcję;    
  • Ingerencja w piony instalacyjne;   
  • Ingerencja w rodzaj i układ stolarki okiennej;
  • Zmiana funkcji i przeznaczenia lokalu;   
  • Zmiany skutkujące koniecznością wprowadzenia zmian w lokalach sąsiednich.

Zmiany inwestorskie: forma zgłoszenia

Zazwyczaj deweloperzy dokładnie opisują procedurę zgłaszania zmian lokatorskich, choć przy mniejszych inwestycjach bywa to mniej formalne np. wskazanie palcem na budowie lub rysunek odręczny. Zwykle zgłaszane są w formie pisemnego wniosku o dokonanie zmian lokatorskich. Opis powinien szczegółowo wyjaśniać wszystkie zaplanowane zmiany. Dodatkowo, klient lub architekt wykonuje rysunek nanosząc zmiany. Wniosek o dokonanie zmian lokatorskich wymaga akceptacji projektanta danej inwestycji. Może tak się zdarzyć, że zakres zgłoszonych zmian lokatorskich będzie wymagał opracowania dokumentacji zamiennej.

Cennik prac tynkarskich 2021>>>

Ile kosztują zmiany inwestorskie

Koszty zmian inwestorskich kalkulowane są indywidualnie przez dewelopera według cennika prac. Liczone są dodatkowe metry bieżące  ścian, punkty elektryczne i hydrauliczne. Zazwyczaj też ponosimy koszty akceptacji lub naniesienia naszych zmian na projekt branżowy.

Zmiany możemy wprowadzać indywidualne zwłaszcza jeżeli są niewielkie, jak dodanie dodatkowych gniazdek lub punktów oświetleniowych. Przy większych rewolucjach warto zlecić projekt architektowi wnętrz.

Z mojego doświadczenia coraz więcej klientów zgłasza się na etapie zakupu przysłowiowej “dziury w ziemi”. Zaczynamy od projektu koncepcyjnego, aby wiedzieć czy wyjściowy układ ścian działowych i instalacji przystaje do oczekiwań inwestora. Jeżeli nie, rozpoczynamy procedurę zmian lokatorskich. Warto na tym etapie mieć wstępnie zaprojektowane pomieszczenia. Im lepiej przemyślane, tym dokładniejsze projekty dostarczamy i tym mniej zmian będzie na etapie wykończenia. Inwestor oszczędza wtedy sporo czasu i pieniędzy. Łatwiej i taniej jest na etapie budowy, przed tynkowaniem ścian wykonać przyłącze do umywalki w określonym miejscu niż później płacić za rozkuwanie ściany, przenoszenie hydrauliki, ponowne tynkowanie. Podobnie jest z gniazdkami czy samą wielkością wnętrz. Czasem wystarczy nam przesunięcie ściany o 3 cm, aby weszła wymarzona szafa Pax lub płyta wielkoformatowego gresu.

Co warto zmienić

Zazwyczaj zwiększamy ilość gniazd i punktów oświetleniowych. Obecny standard życia wymaga używania większej ilości sprzętów elektronicznych: komputery, laptopy, telefony komórkowe, sprzęt grający, telewizory, sprzęty agd - zarówno te do zabudowy jak i wolnostojące, których coraz więcej mamy na blatach. Odchodzi się też od oświetlania pomieszczeń jednym centralnie usytuowanym punktem. Inwestorzy chcą mieć możliwość tworzenia scen świetlnych. Dodajemy więc kinkiety lub rozbijamy oświetlenie górne na więcej punktów. Świetnie sprawdzają się też włączniki schodowe i krzyżowe. Dzięki temu możemy np. wyłączyć światło nie ruszając się z łóżka.

Przeczytaj też:

Anna Betley-Uchańska
Anna Betley-Uchańska, architekt wnętrz, Pracownia ABU Wnętrza

Z wykształcenia architekt wnętrz, z zamiłowania artysta plastyk. Po ukończeniu studiów pracowała dla dużych, warszawskich biur projektowych. Od 2009 roku prowadzi Pracownię ABU Wnętrza. Nie boi się koloru, ani odważnych rozwiązań funkcjonalnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie