Jak urządzić poddasze? Przykłady minimalistycznych wnętrz

2017-08-10 14:29

Dobre urządzenie poddasza wymaga aranżacyjnych kompromisów między potrzebami mieszkańców, a możliwościami, jakie oferuje przestrzeń strychu.

Jak urządzić poddasze?
Autor: Maria Miklaszewska Okna dachowe powinny być ciepłe, dobrze tłumić hałas i wygodnie się otwierać. Warto też zadbać o adekwatne do potrzeb sposoby ochrony przed nagrzewaniem się wnętrz

Urządzając przestrzeń pod skosami, często musimy zmierzyć się z zestawem typowych, choć niełatwych zagadnień, takich jak: obecność elementów konstrukcyjnych, niejednakowa wysokość wnętrz, ograniczenie ich skosami lub zapewnienie dostępu światła dziennego.

Jak dobrze urządzić poddasze? 

Powszechnie dąży się do tego, by poddasza były wysokie, bo wówczas skosy nie utrudniają aranżacji pomieszczeń, a wnętrza mogą być równie wygodne i funkcjonalne jak te na parterze. Wysokość wpływa też na odbiór przestrzeni – sprawia, że nawet niezbyt duże wnętrza zyskują oddech. Dlatego staramy się różnymi sposobami dodatkowo je podwyższać i powiększać, choćby wizualnie. Służą do tego kolory i oświetlenie. Unika się ciemnych barw, w wykończeniu skosów i ścian króluje biel. Zamontowane w połaciach okna dachowe wypełniają pomieszczenia światłem naturalnym padającym z góry, dlatego najchętniej montuje się je w zestawieniach po dwa lub cztery.

Jak urządzić poddasze?
Autor: Piotr Mastalerz | Projekt przebudowy: Damian Kaldonek / PROjARCH

Urządzenie minimalistycznego poddasza: prosto i oszczędnie

Współcześnie wnętrza nie są przeładowane meblami i sprzętami, co wynika z oszczędności miejsca, ale także jest podyktowane chęcią stworzenia minimalistycznego, oszczędnego w wyrazie wystroju, który już od wejścia ma sprawiać wrażenie. Możliwie jednorodną i dużą, uporządkowaną kompozycyjnie przestrzeń ceni się o wiele bardziej niż bogactwo elementów aranżacji. Na wykańczanych współcześnie poddaszach unika się więc nagromadzenia mebli i często doraźnie nadaje się im dodatkowe funkcje: niska szafa może być jednocześnie wygodnym siedziskiem, parapet blatem, a ściana szafą. Natomiast szafa ustawiona pośrodku pomieszczenia wystarczy, aby podzielić jednoprzestrzenne wnętrze – do jej tylnej ściany można dostawić kanapę, tworząc w ten sposób strefę wypoczynkową, podczas gdy front mebla będzie wychodził na prywatną część pokoju. 

Stosowane dziś meble mają bardzo proste formy (na przykład zamiast tradycyjnego biurka blat wiszący na ścianie, który można złożyć). Pod skosami bardzo dobrze sprawdza się zabudowa wykonana na wymiar, często ujednolicona kolorystycznie ze ścianą i pozbawiona uchwytów, a dzięki temu wydająca się częścią architektury. Projektanci starają się łączyć poszczególne elementy wystroju tak, żeby płynnie przechodziły jedne w drugie,co wygląda bardzo naturalnie zwłaszcza wtedy, gdy są zrobione z tego samego materiału.
Szczególnie modne są duże, jednolite, gładkie płaszczyzny, dlatego zabudowę poddaszy często wykonuje się z lakierowanego białego MDF-u lub ze sklejki. Ten pierwszy dyscyplinuje wizualnie przestrzeń i nadaje jej chłodny klimat. Natomiast gładka powierzchnia sklejki o delikatnym rysunku słoi dobrze pasuje do współczesnych powściągliwych aranżacji – dyskretnie je dekoruje i wizualnie ociepla. Na podłogi chętnie wybiera się jednorodny gładki materiał (na przykład żywicę epoksydową), aby podkreślał otwarty charakter jednoprzestrzennych mieszkań, integrował różne strefy funkcjonalne i optycznie powiększał wnętrza. 

Jak urządzić poddasze?
Autor: Piotr Mastalerz | Projekt domu: Ewelina Wozniak-Szpakiewicz, Marek Szpakiewicz/Up Studio, koncepcja: Tomasz Jelenski Urządzenie łazienki na poddaszu nie jest łatwe, ale odpowiedni dobór okien i wyposażenia sprawi, że pomieszczenie to będzie estetyczne i funkcjonalne

Jak urządzić poddasze z widoczną więźbą dachowa?

Konstrukcję dachu zwykle obudowuje się płytami gipsowo-kartonowymi, w wyniku czego sufit poddasza staje się białą, gładką płaszczyzną. Wnętrze traci wiele ze swojego strychowego charakteru. Wysokość pomieszczenia nieco się zmniejsza, ale dosyć łatwo jest mu nadać nowoczesny charakter.

Przeciwstawną propozycją jest wyeksponowanie elementów więźby dachowej – wszystkich albo wybranych. To niezawodny sposób na to, aby nadać przestrzeni przytulny, trochę rustykalny charakter. Z drugiej strony, jeśli oprócz podkreślenia elementów nośnych do wystroju wybierzemy surowe w wyrazie materiały (stal, żelbet, cegłę), uda się wprowadzić do wnętrza loftowy klimat.

Na współczesnych poddaszach drewno jest często eksponowane na tle białych, gładkich płaszczyzn ścian i połaci. Można się starać zachować naturalny wygląd drewnianych belek, szlifując je i zabezpieczając bezbarwnym matowym lakierem, albo nieco je postarzyć przez szczotkowanie. Bardziej zdecydowanym krokiem będzie pokrycie więźby bejcą, która nada jej piękny ciemny odcień, a przy okazji zamaskuje miejscowe przebarwienia. Wyróżnione w ten sposób belki i słupy odgrywają pierwszoplanową rolę w aranżacji strychu, zwłaszcza jeśli są skontrastowane z ujednoliconym kolorystycznie, wyczyszczonym ze zbędnych elementów tłem ścian. Przełamanie nowoczesnego charakteru poddasza surową urodą drewna może dać wyjątkowy efekt.

Ono wspaniale dekoruje, ale uwaga: z łatwością może też zdominować aranżację, a zastosowane na skośnych połaciach wywoła wrażenie przytłoczenia i ciasnoty. Aby tego uniknąć, belki i słupy nośne malowane są jasną bejcą lub farbą. Dzięki temu wnętrza wydają się przestronniejsze, jaśniejsze. Pomalowane elementy więźby są mniej wyraziste, ale mogą zachować oryginalną fakturę.

Jak urządzić poddasze?
Autor: Mariusz Bykowski | Projekt: Beata Tokarska-Kornecka, Jakub Kornecki/Q+B.Architekci Stylizacja: Eliza Mrozinska Niskie łóżko dobrze sprawdzi się pod skosami

Białe i jasne poddasze

To nie przypadek, że zawsze pojawiała się na poddaszach, a obecnie zupełnie zdominowała stosowaną paletę kolorystyczną. Przestrzeń strychów – z ich skosami, elementami nośnymi, ściankami kolankowymi, lukarnami – jest szczególnie urozmaicona, dlatego warto ją wizualnie zdyscyplinować, aby wydawała się mniej chaotyczna. Dobrym sposobem jest zastosowanie jasnej, stonowanej kolorystyki ścian, skosów, listew przypodłogowych i posadzek (może się to odnosić do wszystkich albo tylko niektórych wymienionych elementów). Niska ścianka kolankowa i skosy pomalowane na biało wydają się jednością, pomagają poprawić proporcje wnętrza (co jest szczególnie cenne w przypadku starych strychów z nisko schodzącymi skosami) i świetnie się wpisują w tendencję do upraszczania i wizualnego porządkowania przestrzeni. Na tym jednorodnym kolorystycznie, neutralnym tle tym piękniej prezentują się efektowne zestawienie okien połaciowych, belki więźby lub ceglany mur.

Biel bywa kolorem wielu różnorodnych płaszczyzn – więźby, ścian, drzwi lub posadzki. Ten sam odcień odmieniany przez różne faktury i materiały pozwala dyskretnie zróżnicować monochromatyczną przestrzeń. Modne są także odcienie szarości, czerń oraz mocniejsze akcenty kolorystyczne, stosowane jednak bardzo ostrożnie.

Zobacz też:

Jak urządzić poddasze?
Autor: Mariusz Bykowski | Projekt: Dagmara Dela, Anna Bartman/DELABARTMAN Stylizacja: Karolina Klepacka Dodatki w pastelowych barwach pięknie prezentują się na tle jasnego wykończenia poddasza

Okna dachowe - prawda czy mit?

Pytanie 1 z 5
W pomieszczeniu będzie jaśniej, gdy zamontuje się kilka mniejszych okien niż jedno większe
okno dachowe
Nasi Partnerzy polecają