Baterie łazienkowe
Baterie łazienkowe są efektowne i coraz wygodniejsze w użyciu. Obecnie bez problemu można dobrać armaturę do określonego stylu wnętrza lub uczynić z niej wyeksponowany element dekoracyjny.
Autor: HANSA|KLUDI|ROCA
Bateria jednootworowa, trzyotworowa i czterootworowa
Różnorodność form stworzonych dla nas przez projektantów sprawia, że obecnie bez problemu można dobrać armaturę do określonego stylu wnętrza lub uczynić z niej wyeksponowany element dekoracyjny. Chętnie kupowane są baterie mające nowoczesny, opływowy kształt, zaokrągloną i gładką powierzchnię bardzo ułatwiającą utrzymanie ich w czystości. Modne są też baterie w stylu minimalistycznym – o prostych i oszczędnych kształtach prostopadłościanów i sześcianów. Jednocześnie widoczny jest powrót do wzornictwa lat 20. ubiegłego wieku. Tradycja jest tutaj w efektowny sposób łączona z nowoczesną techniką. Baterie „retro” mają stylowe krzyżowe lub jednoramienne uchwyty łączone z porcelaną lub porcelanowe i mosiężne elementy. Korpusy baterii są najczęściej wykonywane z chromowanego mosiądzu, głowice z materiałów ceramicznych.
Możemy kupić baterie w wielu kolorach. Ciekawy efekt daje łączenie materiałów o różnej fakturze, na przykład elementów błyszczących i matowych, a także wstawki ze szkła, kolorowego tworzywa sztucznego czy z drewna.
Autor: Grohe
Uchwyt to regulowania strumienia wody może się znajdować z boku korpusu baterii
Zobacz także:
Baterie łazienkowe: jednouchwytowe i dwuuchwytowe
Baterie te są wygodne w użyciu, bo za pomocą jednego uchwytu można regulować temperaturę i intensywność strumienia wody. Nie ma się więc co dziwić, że wypierają baterie dwuuchwytowe – z oddzielnymi pokrętłami do wody zimnej i ciepłej.
W bateriach jednouchwytowych ruch uchwytu w pionie reguluje natężenie wypływu, a ruch w poziomie – temperaturę wody. Są bardziej oszczędne od dwuuchwytowych, bo pozwalają znacznie szybciej ustawić odpowiednią temperaturę i strumień wody. Takie małe, doraźne oszczędności dają wymierne efekty w skali całego roku.
Baterie naścienne czy sztorcowe?
Baterie mogą być umieszczane na urządzeniach sanitarnych (zwane sztorcowymi) lub podłączane bezpośrednio do instalacji wodnej (naścienne). Baterie sztorcowe montuje się najczęściej przy umywalkach, chociaż są też modele przeznaczone do montażu na obrzeżu wanny. Jednak nad wannę oraz do kabiny prysznicowej zazwyczaj wybiera się baterie naścienne.
Jedno-, trzy-, czterootworowe
Jednootworowe. To baterie umywalkowe lub bidetowe, jedno- lub dwuuchwytowe. Zajmują niewiele miejsca, co jest ważne zwłaszcza w małych łazienkach. Często są wyposażone w specjalne cięgło podnoszące korek, czyli tak zwany korek automatyczny.
Trzyotworowe. Baterie umywalkowe mają dwa pokrętła (uchwyty) i wylewkę. W bateriach wannowych zwykle jest jedno pokrętło, które służy do ustawiania strumienia i temperatury wody. W drugim otworze zamontowana jest wylewka, a w trzecim – słuchawka prysznicowa z wężem.
Czterootworowe. Montowane są na brzegu wanny lub na półce obok wanny. Zwykle mają dwa pokrętła, wylewkę i otwór do zamocowania główki prysznicowej. Wąż prysznicowy może być umieszczony w wężu osłonowym (system wąż w wężu), który dzięki specjalnej sprężynie automatycznie wciąga wąż prysznicowy pod obudowę wanny.
Baterie łazienkowe podtynkowe
Takie baterie wybierane są najczęściej do kabiny prysznicowej lub nad wannę, chociaż dostępne są też modele przeznaczone do montażu nad umywalką. Ich atutem jest to, że wszystkie podłączenia i rury pozostają ukryte w ścianach.
Czytaj więcej >> Baterie podtynkowe
Baterie łazienkowe termostatyczne
Baterie termostatyczne umożliwiają automatyczne, precyzyjne dostosowanie temperatury wody do naszych potrzeb. Niezależnie od zmian ciśnienia i temperatury wody w instalacji utrzymują stałą temperaturę wypływającej wody. Skutecznie zabezpieczają przed poparzeniem.
Czytaj więcej >> Baterie termostatyczne