Jak urządzić kuchnię wygodną i praktyczną? Zasady aranżacji kuchni
Odpowiedź na pytanie, jak urządzić kuchnię, by była wygodna i praktyczna, wcale nie jest łatwa. Warto jednak poznać wskazówki dotyczące funkcjonalnej aranżacji kuchni, gdyż wszystkie kuchenne czynności - gotowanie, zmywanie, przygotowywanie przetworów - mogą być lżejsze i sprawiać więcej radości, gdy kuchenna przestrzeń jest właściwie zaplanowana.
Kuchnie mogą być rozplanowane w różnych układach. Zastanów się, który z nich pasuje najlepiej do kształtu kuchni. Najkorzystniej będzie, gdy droga, którą pokonujemy między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką, ułoży się w kształt trójkąta roboczego.
Najlepiej, jeśli odległości te będą miały:
- od lodówki do zlewozmywaka 120-210 cm;
- od zlewozmywaka do kuchenki 120-210 cm (w małych kuchniach może to być 90 cm);
- od lodówki do kuchenki 120-270 cm.
Jak dopasować układ zabudowy do kształtu i wielkości kuchni
- zabudowa jednorzędowa
W najwęższych kuchniach (o szerokości 180 cm) sprawdzi się zabudowa jednorzędowa. Często pojawia się też w kuchniach z salonem lub jadalnię, z reguły mających tylko jedną ścianę, wzdłuż której można ustawić meble.
To najprostsze rozwiązanie, ale i najmniej ergonomiczne. Przy takim ustawieniu nie da się zastosować zasady trójkąta, ale właściwa kolejność sprzętów i odpowiednie odległości między nimi ułatwią pracę.
- zabudowa w kształcie litery L
W takiej kuchni można też zastosować zabudowę w kształcie litery L. Jej krótsze ramię będzie miało 120 cm. Oczywiście zabudowa tego typu znacznie lepiej będzie się prezentowała w szerszej kuchni – blisko 260 cm (z krótszym ramieniem 200 cm).
Minusem tego typu zabudowy są dość duże odległości między sprzętami.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Na ścianie w kuchni fornir kamienny - nowoczesny materiał wykończeniowy. Aranżacja kuchni na planie litery C. Projekt: Sylwia Kowalczyk-Gajda, Hanna Perdeusz/Kowalczyk-Gajda STUDIO PROJEKTÓW
Jak zadbać o ergonomię w kuchni?
- optymalna wysokość blatów
Poziom blatów roboczych powinien być dopasowany do wzrostu użytkownika. Aby ustalić, jaki jest optymalny, należy zmierzyć wysokość od zgiętego łokcia do podłogi i odjąć 15 cm. Zalecane wysokości blatów w kuchni mogą się znacznie różnić, np. dla osoby o wzroście 160 cm blat powinien znajdować się 90 cm od podłogi, a dla tej mierzącej 185 cm – 105 cm.
Poza tym często w jednej w kuchni pracują zarówno osoby niskie, jak i wysokie. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak poszukać kompromisowego złotego środka.
- funkcjonalna organizacja szafek i szuflad kuchennych
Funkcjonalne zorganizowanie szafek często przesądza o tym, czy kuchnia jest wygodna, czy nie. Dobrym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z półek w szafkach dolnych. Wymagają bowiem pochylania się, klękania, trudno wyjmować z nich rzeczy znajdujące się głębiej.
Zamiast nich lepiej zamontować szuflady, które gwarantują wygodny wgląd do środka i łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych rzeczy.
Warto wybrać szuflady z pełnym wysuwem i amortyzacją zamykania. Zawczasu należy ustalić też funkcje poszczególnych szuflad. To pozwoli dobrać do nich podziałki, wkłady, zawieszki i inne udogodnienia do segregowania zawartości. Pomogą nam one utrzymać porządek i znacznie ułatwią pracę.
Jak rozplanować ułożenie rzeczy w szafkach w kuchni?
Ważne jest też zaplanowanie racjonalnego rozmieszczenia produktów według zasady: te częściej używane niżej, te rzadziej – wyżej. Często wyjmowane produkty powinny być w łatwo dostępnych szufladach – bezpośrednio pod blatem lub na najniższym poziomie szafek wiszących, a rzeczy, po które sięgamy sporadycznie – na najwyższym poziomie szafki górnej lub na najniższym poziomie szafki dolnej.
Jak dobrać i rozmieścić sprzęty AGD w wygodnej kuchni?
Wybór urządzeń kuchennych to jedna z najważniejszych decyzji podczas urządzania tego pomieszczenia. Jaki sprzęt AGD wybrać? Gdzie go umieścić, by w pełni wykorzystać pomieszczenie? Jeśli dobrze wybierzemy rozlokowanie mebli kuchennych i ustawienie sprzętu AGD, wpłynie to na wygodniejszą i przyjemniejszą pracę w kuchni.
- lodówka
Jej wielkość powinna zależeć od liczebności rodziny, częstotliwości zakupów, rodzaju preferowanego jedzenia i tego, na ile dni gotujemy posiłki. Jeżeli rzadko robimy duże zakupy albo przygotowujemy posiłki na zapas, będzie nam potrzebna duża lodówka. Większa jej pojemność przyda się osobom, które lubią robić przyjęcia.
- płyta grzejna
Jej szerokość i liczbę palników należy dostosować do liczby garnków, które jednocześnie wykorzystujemy. Istotne jest też, czy gotuje jedna, czy więcej osób. Gdy gotowanie jest czynnością rodzinną, lepiej zdecydować się na szerszą płytę grzejną (szer. 80 cm) i umieścić ją na wyspie lub półwyspie, gwarantując dostęp do niej kilku osobom.
- piekarnik
Trudno wyobrazić sobie dobrze wyposażoną kuchnię bez piekarnika. Nawet jeśli pieczemy sporadycznie, nie warto z niego rezygnować. Najwygodniej będzie z niego korzystać, gdy znajdzie się powyżej wysokości klatki piersiowej.
- okap kuchenny
Umieszczony nad kuchenką czy płytą grzejną powinien być od niej szerszy. Jego dolna krawędź powinna się znajdować co najmniej 65 cm nad kuchenką. Większość okapów kuchennych może pracować w obiegu zamkniętym (jako pochłaniacz) lub otwartym (jako wyciąg). Efektywniejszy i bardziej wydajny jest tryb otwarty.
- zmywarka
Warto na nią znaleźć miejsce nawet w małej kuchni. Dlaczego? Oszczędza nie tylko wodę i energię, ale także czas. Szacuje się, że dzięki zmywarce można zaoszczędzić aż 30 min dziennie, czyli 8 dni w ciągu roku. Wybierając zmywarkę, należy się kierować zasadą dobrania urządzenia do ilości naczyń zmywanych na co dzień. Pamiętaj, że przed zmywarką trzeba zostawić minimum 1 m wolnego miejsca, żeby ją wygodnie otwierać.
Przeczytaj też:
- Wyspa kuchenna w kuchni otwartej i zamkniętej >>>
- Aneks kuchenny z salonem. Inspiracje, praktyczne porady >>>
- Mała kuchnia: jak ją urządzić modnie i wygodnie >>>
- Kuchnia z jadalnią: sekrety projektowania wygodnej kuchni >>>
- Aranżacja kuchni na poddaszu: zdjęcia i aranżacje >>>
Jak zaplanować i rozmieścić prawidłowe oświetlenie kuchni?
Planując oświetlenie w kuchni, warto przestrzegać następujących zasad:
- punkty świetlne muszą doświetlać miejsca, w których pracujemy najczęściej, czyli blat roboczy, zlew i płytę grzejną. W tej roli dobrze sprawdzą się świetlówki albo halogeny;
- jeśli w kuchni nie ma szafek wiszących, na ścianie nad blatem kuchennym można przymocować kinkiety;
- kuchnia powinna mieć oświetlenie centralne – pośrodku pomieszczenia lub nad stołem.
Przeczytaj też:
Lampy wiszące do salonu, jadalni i kuchni: INSPIRACJE >>>