Termomodernizacja śląskiego domu kostki

2018-04-19 10:27
Termomodernizacja domu kostki
Autor: Piotr Mastalerz Architekci starali się maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, nie wychodząc poza obręb istniejących fundamentów. Zabudowanie loggii i tarasu, wyburzenie niektórych ścian wewnętrznych oraz zwiększenie powierzchni przeszkleń pozwoliły przekształcić starą kostkę w wygodny współczesny dom. Projekt: Marcin Jurkiewicz/JURIKU ARCHITEKCI

Kompleksowo przeprowadzona termomodernizacja i prace remontowe zmieniły śląski dom kostkę z lat 70. w energooszczędny, tani w utrzymaniu budynek. Realizacja zdobyła nagrodę główną w kategorii Termomodernizacja w konkursie Remont Roku.

Poszukiwanie atrakcyjnej, wolnej działki w centrum dużego miasta to syzyfowa praca. Inwestorom, którzy chcieliby zamieszkać w śródmieściu, a jednocześnie cieszyć się zaletami domu jednorodzinnego, pozostaje w praktyce zakup zabudowanej posesji. Domy sprzed kilkudziesięciu lat mają zwykle niefunkcjonalny układ wnętrza, instalacje wymagające wymiany i są drogie w utrzymaniu. W wielu przypadkach najlepszym wyjściem okazuje się ich wyburzenie. Pan Tomasz z Rybnika szukał jednak domu nadającego się do remontu. Jeszcze przed zakupem wskazał upatrzony obiekt Marcinowi Jurkiewiczowi z biura Juriku Architekci.

Jak wyglądał dom kostka przed termomodernizacją?

Dom to typowa kostka polska z lat 70., ze zwartą bryłą, wysokim przyziemiem i płaskim dachem, niewiele różniąca się od większości okolicznych budynków. Od strony ulicy jest piętrowa, z loggiami na obu poziomach. W głąb działki zwraca się zaś niższe, parterowe skrzydło z tarasem na dachu i garażem w przyziemiu. Ściany pokryte tynkiem barankiem nie miały termoizolacji. Dla inwestorów kluczowa była lokalizacja, ale brali również pod uwagę stan techniczny budynku.

Gdyby stabilność ścian nośnych okazała się naruszona albo zamiast stropów żelbetowych były drewniane, transakcja stanęłaby pod znakiem zapytania. Konstrukcja była w dobrym stanie, architekt nie odnalazł śladów spękań na ścianach, ugięć stropu ani poważnych uszkodzeń. Słabością okazał się przeciekający stropodach. Przez prawie 5 lat dom był niezamieszkany i nikt nie naprawiał nieszczelności powstających w starym pokryciu z papy. Zimą woda zamarzała, powiększając uszkodzenia. Kapiąca woda zostawiła ślady na ścianach i drewnianej podłodze piętra.

Dom po termomodernizacji
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 / Piotr Mastalerz Po kompleksowej termomodernizacji osiągnął standard budynku pasywnego. Uzyskano to dzięki dociepleniu wszystkich przegród zewnętrznych, wymianie okien i drzwi zewnętrznych oraz całkowitej zmianie instalacji wentylacyjnej. Projekt Marcin Jurkiewicz/JURIKU ARCHITEKCI

Zobacz proponowane przez nas produkty do termomodernizacji:

Dom kostka nadawał się do remontu - nowe ocieplenie budynku

Prace remontowe podniosły poziom wilgotności w budynku. Ocieplanie przegród zewnętrznych zostawiono więc na koniec, żeby para mogła w międzyczasie wydostać się na zewnątrz. Ściany zewnętrzne parteru i piętra pokryto dwoma rodzajami styropianu. Tradycyjny biały grubości 20 cm zestawiono ze styropianem grafitowym grubości 15 cm, o lepszej izolacyjności (λ = 0,032 W/(m.K)). Projektanci zyskali w ten sposób możliwość plastycznego kształtowania powierzchni przy zapewnieniu takiej samej wartości współczynnika przenikania ciepła na całej elewacji.

Remont domu kostki
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 / Piotr Mastalerz Usunięcie ścian działowych dało bardzo dobry rezultat. W wysuniętej, parterowej części urządzono jadalnię, jasną dzięki panoramicznym oknom

Przyziemie, obramienia okien oraz przestrzeń dawnej loggii są cofnięte względem pozostałej części ścian. Efekt podkreślono, łącząc dwa kolory tynków - biel i szarość. - Oszukiwalibyśmy, malując na płaskiej elewacji ciemne pola. Dopiero gdy pojawiają się wgłębienia, możemy uzyskać efekt architektoniczny - zauważa Marcin Jurkiewicz. Termomodernizacji poddano także stropodach. Izolację zrobiono z płyt oraz klinów styropianowych, dzięki czemu otrzymano zróżnicowaną grubość warstwy. W najcieńszym miejscu ma ona 30 cm, w najgrubszym 55 cm. Różnica ta umożliwiła uzyskanie 5-procentowego nachylenia połaci. Na takim podłożu ułożono styropapę, a następnie papę termozgrzewalną. - Konwekcja sprawia, że ciepło przemieszcza się do górnej części budynku.

W wielu realizacjach to właśnie przez nieodpowiednią izolację dachu traci się większość ciepła - podkreśla architekt. Inwestorzy nie chcieli oszczędzać na tym ważnym elemencie, zastosowano więc grubą warstwę ocieplenia. Z myślą o ograniczeniu strat ciepła zadbano też o zabezpieczenie podłogi na gruncie w piwnicy. Ocieplono ją płytami z polistyrenu ekstrudowanego. Pomieszczenia w piwnicy miały nieco mniejszą od standardowej wysokość (208 cm). Projektanci nie chcieli jej znacząco zmniejszyć (granicą było 200 cm), stąd wybór materiału o bardzo dobrej izolacyjności (λ = 0,032 W/ (m·K)), który można było ułożyć warstwą o niewielkiej grubości (2 cm) na istniejącym podłożu pokrytym nową izolacją przeciwwodną. Zmiana jest więc możliwie minimalna.

Sprawdź też:

Problem z izolacją i dociepleniem tarasu w domu kostce z lat 70.

Częścią termomodernizacji było docieplenie tarasu sąsiadującego z sypialnią na piętrze. Przed przebudową obie przestrzenie były ulokowane na tym samym poziomie, jedyną barierą był niski próg. Dodatkowa warstwa izolacji o grubości 30 cm zmieniła sytuację. Żeby zachować standardowe wymiary otworu drzwiowego, trzeba było podnieść nadproże o taką samą wysokość, a na miejscu progu zbudować dwa stopnie. Mieszkańcy muszą więc wychodzić na zewnątrz po schodach. Choć ta zmiana nie jest korzystna pod względem komfortu użytkowania, to z uwagi na podniesienie standardu energetycznego domu nie dało się jej uniknąć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie