Papa podkładowa termozgrzewalna czy samoprzylepna - czy zawsze jest konieczna? Jak położyć papę podkładową?

2024-03-20 14:28

Wśród wielu rodzajów pap znajdziemy papy podkładowe. Do czego służy papa podkładowa? Czym różni się papa podkładowa od papy wierzchniego krycia? Czy papa podkładowa jest zawsze konieczna na dachu? Jak ją położyć?

Papa na dachu
Autor: Wiktor Greg Papa podkładowa wykorzystana jest jako podłoże pod inny materiał wykończeniowy

Spis treści

  1. Po co papa podkładowa? Czy zawsze jest konieczna?
  2. Papa podkładowa pod gont bitumiczny
  3. Rodzaje papy podkładowej
  4. Jak położyć papę podkładową?
8. Pokrycia dachowe. Szkoła budowania

Pokrycie z papy może być docelową warstwą wykończeniową dachu albo stanowić uszczelnienie sztywnego deskowania, na którym później będzie położona dachówka lub blacha. W takim wypadku zaleca się wykonanie dwuwarstwowego pokrycia składającego się z papy podkładowej i papy wierzchniego krycia. Papa podkładowa może też być wykorzystana jako podłoże pod innym materiałem wykończeniowym, na przykład gontami bitumicznymi.

Po co papa podkładowa? Czy zawsze jest konieczna?

Kiedyś pokrycia dachowe były prostsze, między innymi ze względu na brak materiałów. To mogło skutkować przeciekami. Obecnie wybór materiałów pokryciowych jest bardzo duży, a producenci proponują złożone układy warstw, które są droższe, ale zapewniają szczelność przy wieloletnim użytkowaniu.

Papa to warstwa bitumu, który nie przepuszcza wody. Papa podkładowa jest materiałem przeznaczonym do wykonywania spodnich warstw pokryć dachowych. Papa podkładowa nie ma zabezpieczeń przed promieniowaniem UV, dlatego musi być przykryta innym materiałem, np. papą wierzchniego krycia. Ze względu na to zwykle jest cieńsza od pap nawierzchniowych, nie ma też grubej posypki jak tamte. Papa podkładowa może być z zewnątrz pokryta folią termotopliwą, posypką piaskową albo warstwą samoprzylepną.

Papa podkładowa pod gont bitumiczny

Wielu producentów gontów bitumicznych dopuszcza ich układanie bezpośrednio na deskowaniu. Jednak pewniejszym i trwalszym rozwiązaniem jest zastosowanie warstwy papy podkładowej. W ten sposób powstanie układ dwuwarstwowy, który uważa się za optymalny. Warto też pamiętać, że w przypadku gontów bitumicznych ważne jest idealne wyrównanie podłoża. Warstwa papy podkładowej może ukryć niewielkie nierówności, przez co wierzch pokrycia będzie lepiej wyglądać.

Rodzaje papy podkładowej

Papa podkładowa to warstwa bitumu wzmocniona osnową z różnych materiałów, na przykład szkła czy włókien sztucznych. Jej właściwości zależą od zastosowanej masy bitumicznej, jej grubości, użytych modyfikatorów. Papy modyfikowane SBS-em są bardzo elastyczne, odporne na rozciąganie, giętkie i trwałe nawet w ekstremalnych temperaturach. Mają lepsze właściwości (i są droższe) od pap oksydowanych, które nie są odporne na bardzo niskie temperatury, są twardsze i sztywniejsze i łatwo ulegają zerwaniu.

Jak położyć papę podkładową?

Zależnie od rodzaju papa podkładowa może być mocowana mechanicznie gwoździami, tak zwanymi papiakami. Gwoździe (bez podkładek) przybija się wzdłuż krawędzi papy (kilka centymetrów od brzegu), tak żeby przykrył je zakład materiału. Poszczególne pasy na zakładzie smaruje się lepikiem i łączy, żeby uzyskać szczelność. W wersji termozgrzewalnej mocuje się ją z użyciem palnika, którym roztapia się bitum na brzegu pasa, żeby skleić go z sąsiednim arkuszem papy. Coraz więcej jest też pap podkładowych samoprzylepnych, które przytwierdza się przez zerwanie spodniej folii zabezpieczającej i sklejenie z podłożem.

Papę układa się z zakładem o szerokości co najmniej 10 cm, który powinien być sklejony. Pasy papy podkładowej zwykle są równoległe do okapu.

Pozostałe podkategorie