Programy gminne: dofinasowanie do termomodernizacji

2019-06-05 15:45
Termomodernizacja
Autor: Mariusz Bykowski Ocieplenie domu sprzyja obniżeniu wydatków na jego ogrzewanie

Od pewnego czasu możemy korzystać z różnych źródeł dofinansowania na przeprowadzenie termomodernizacji budynków mieszkalnych. Obok ulgi termomodernizacyjnej i programu "Czyste powietrze" są uruchamiane gminne programy, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, docieplenie ścian zewnętrznych oraz dachu, montaż kolektorów słonecznych, a także wymianę okien i drzwi.

Samorządy mogą podejmować własne inicjatywy w sprawie pozyskiwania środków i udzielania wsparcia finansowego dla mieszkańców w zadaniach termomodernizacyjnych. Warto dowiedzieć się w urzędzie gminy lub miasta, czy udziela dotacji na wymianę kotła, ocieplenie domu, montaż odnawialnych źródeł energii i inne działania proekologiczne sprzyjające zarówno ochronie środowiska - mające na celu obniżenie emisji zanieczyszczeń, jak i wspierające mieszkańców - ograniczające koszty ogrzewania domów. 

Środki na ten cel można pozyskiwać z różnych źródeł - dotacji unijnych, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska, programów rządowych. Każda gmina uchwala własny program, więc wielkości dotacji na terenie kraju mogą być różne.

Przeczytaj też:

Na przykład w Dąbrowie Górniczej uchwalono, że w 2019 r. dotacja na wymianę kotła będzie wynosić 80% kosztów, nie więcej jednak niż 8000 zł. Tyle samo można uzyskać na instalację kolektorów słonecznych.

Zobaczmy, jak szczegółowo rozpisano program w jednym z miast.

Termomodernizacja
Autor: UM Rybnik Pierwszym krokiem w procesie termomodernizacji domu jest wymiana przestarzałego kotła na nowoczesny o niskiej emisji i wysokiej sprawności

Pszczyna: dotacje gminne

W Pszczynie uruchomiono w 2019 r. program udzielania dotacji celowej do zadań realizowanych przez mieszkańców gminy na rzecz ograniczenia niskiej emisji.

Środki finansowe przeznaczone na udzielenie dotacji pochodzić będą z pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz budżetu Gminy Pszczyna.

Dotacją celową objęta jest wymiana źródeł ciepła przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń lub ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej (w przypadku, gdy zasilanie na potrzeby c.o. i c.w.u. następuje z jednego źródła) w istniejących obiektach na bardziej efektywne ekologicznie i energetycznie.

W zakresie wymiany źródeł ciepła na opalane biomasą lub paliwem stałym, udzielenie dotacji możliwe jest wyłącznie na:

 • kotły opalane paliwem stałym z załadunkiem automatycznym spełniające wymogi 5 klasy i spełniające wymogi Ekoprojektu w zakresie efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń;
 • kotły opalane biomasą spełniające wymogi 5 klasy oraz spełniające wymogi Ekoprojektu w zakresie efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń.

Dotację będzie można uzyskać także na zastosowanie rozwiązań technicznych mających na celu zwiększenie oszczędności energii w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych, do użytkowania których przystąpiono przed 16.12.2002 r., tj. docieplenie przegród budowlanych, dachów i stropodachów oraz wymianę okien i drzwi zewnętrznych niemających wymaganej wartości współczynnika przenikania ciepła zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Przeczytaj też:

Kwota dotacji celowej wynosi 60% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż 8400 zł na nowe źródło ciepła – niskoemisyjny kocioł na paliwo stałe lub gazowy, 10 000 zł na termomodernizację (docieplenie przegród zewnętrznych, wymiana okien i drzwi).

Przeczytaj też:

Termomodernizacja
Autor: Saunier Duval Nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny można zainstalować nawet w części mieszkalnej
Warto wiedzieć

Sprawdź regulaminy

W przypadku korzystania z różnych form dofinansowania termomodernizacji należy sprawdzić, czy regulaminy poszczególnych programów nie wykluczają korzystania z różnych źródeł wsparcia albo czy też na przykład dotacje te się nie sumują do 100% kosztów zadania, co może ograniczać wielkość wsparcia uzyskanego z różnych źródeł.

Program niskoemisyjny

11 lutego 2019 r. weszła w życie ustawa dotycząca wsparcia inicjatyw termomodernizacyjnych mających na celu wymianę starych wysokoemisyjnych źródeł ciepła na nowoczesne spełniające wymogi Ekoprojektu, czyli takie o wysokiej sezonowej sprawności energetycznej i niskiej emisji zanieczyszczeń, oraz termomodernizację budynków mieszkalnych (ocieplenie ścian zewnętrznych, dachów, wymianę okien i drzwi). Środki na ten cel będą pochodzić z Funduszu Termomodernizacji i Remontów przy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Fundusz zasilany jest przez budżet państwa, który wyda na dopłaty do termomodernizacji domów w gminach łącznie 883,2 mln zł, w tym 180 mln w latach 2019–2020 oraz 703,2 mln zł w latach 2021–2024.

Rejony zagrożone ubóstwem energetycznym

Program pilotażowy został opracowany z myślą o najmniej zamożnych gospodarstwach w gminach o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Przyjęto założenie, że skorzystają z niego gospodarstwa domowe o średnim dochodzie nie wyższym niż 125% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym lub 175% - w jednoosobowym, i z majątkiem nieprzekraczającym 424 000 zł (z uwzględnieniem wartości posiadanego domu). W tym programie 70% kosztów inwestycji ma pokryć Fundusz Termomodernizacji i Remontów przy BGK, a pozostałą część gmina. Beneficjenci mogą ponieść maksymalnie 10% kosztów wymiany urządzeń grzewczych i ocieplenia budynku, z tym że mogą rozliczyć się na przykład w postaci pracy wykonanej na rzecz gminy. Program będzie realizowany w gminach, które do niego przystąpią.

Do udzielenia dotacji na termomodernizację w pierwszym etapie wytypowano miasta do 100 tysięcy mieszkańców o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu (inne miasta mogą również zgłosić się do programu), które znalazły się na liście stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Są to: Tomaszów Mazowiecki, Nowy Sącz, Pszczyna, Kędzierzyn-Koźle, Zduńska Wola, Wodzisław Śląski, Jarosław, Skawina, Żywiec, Knurów, Zakopane, Nakło nad Notecią, Nowa Ruda, Niepołomice, Wadowice, Opoczno, Proszowice, Rawa Mazowiecka, Brzeziny, Godów, Tuchów, Żory, Sucha Beskidzka, Pleszew, Radomsko, Piotrków Trybunalski, Otwock, Nowy Tomyśl, Piastów, Myszków, Wągrowiec.

Obecnie program jest realizowany na różnych etapach w miejscowościach, które się do niego zakwalifikowały. Pierwszym krokiem było uchwalenie programu niskoemisyjnego.

Termomodernizacja
Autor: dobrepelety.pl Spalanie peletów drewnianych nie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii

Gmina Skawina: dotacje do termomodernizacji

Na terenie gminy Skawina trwa inwentaryzacja kopciuchów. W 2018 r. wymieniono na nowoczesne prawie 300 starych kotłów. Na ten rok zaplanowano wymianę 600 kotłów. W pierwszej kolejności rozpatruje się wnioski osób starszych (powyżej 60 roku życia), rodzin wielopokoleniowych, osób z niepełnosprawnością lub rodzin obejmujących osoby niepełnosprawne, osób wychowujących 3 lub więcej dzieci pozostających na ich utrzymaniu itp.

Przeczytaj też:

Wysokość dotacji wynosi do 50% wartości kosztów kwalifikowanych, tj. kosztów demontażu starego kotła i montażu nowego wraz z wewnętrzną instalacją c.o. i c.w.u., zakup i montaż niezbędnej armatury.

Można ją uzyskać na :

 • kotłownię niskotemperaturową (gazową) - nie więcej niż 7500 zł,
 • kotłownię kondensacyjną (gazową) - nie więcej niż 7500 zł,
 • kotłownię olejową - nie więcej niż 4700 zł,
 • podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, w tym geotermii - nie więcej niż 8000 zł w przypadku budynków jednorodzinnych,
 • ogrzewanie elektryczne - nie więcej niż 3400 zł,
 • kotłownię na biomasę - nie więcej niż 4500 zł,
 • kotłownię węglową - nie więcej niż 4500 zł.

Podane kwoty przysługują na 1 urządzenie grzewcze wraz z infrastrukturą techniczną.

Gmina Skawina zamierza realizować w w najbliższych latach projekt pn. "Czysta Energia Blisko Krakowa". Partnerami projektu są gminy: Czernichów, Liszki, Skawina, Świątniki Górne oraz Zabierzów.

Wychodząc z założenia, że wymiana kopciuchów na nowoczesne niskoemisyjne źródła ciepła to za mało. Czas zrobić krok do przodu i postawić na odnawialne źródła energii:

Wartość projektu na terenie gminy Skawina to 9 911 284,21 zł, w tym 5 254 043,82 zł będzie pochodziło ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Gmina zbierała wnioski osób zainteresowanych takimi instalacjami. Na początku kwietnia 2019 r. ogłosiła przetarg na dostawę urządzeń.

Termomodernizacja
Autor: thinkstockphotos.com Montaż paneli fotowoltaicznych to sposób na ograniczenie wydatków na energię, a nawet na uzyskiwanie z tygo tytuło dochodu
Warto wiedzieć

Premia termomodernizacyjna z BGK

Innym sposobem zdobycia środków na przeprowadzenie termomodernizacji jest premia z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Przysługuje ona właścicielom lub zarządcom budynków mieszkalnych, którzy na ten cel zaciągnęli kredyt w BGK (nie mogą z niej skorzystać osoby prowadzące prace termomodernizacyjne wyłącznie ze środków własnych). Premia wynosi 20% kwoty kredytu zaciągniętego w celu poprawienia standardów termicznych budynku, ale nie więcej niż 16 proc. kosztów poniesionych na realizację całego przedsięwzięcia i dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, które zostaną ustalone na podstawie audytu energetycznego określającego optymalny wariant termomodernizacji. Podstawowym warunkiem przyznania premii jest przestawienie audytu energetycznego budynku. Kredyt jest uruchamiany pod warunkiem przyznania premii termomodernizacyjnej. O premię termomodernizacyjną trzeba wystąpić do banku współpracującego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Niestety, ze względu na koszty audytu i kredytu ta forma dofinansowania jest rzadko wykorzystywana.

Gmina Miasto Koszalin: dotacje do termomodernizacji

Gmina Miasto Koszalin uruchomiła, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, Zachodniopomorski Program Antysmogowy polegający na poprawie jakości powietrza przez wymianę przestarzałych źródeł ciepła na nowoczesne i niskoemisyjne oraz na termomodernizacji budynków jednorodzinnych.

W ramach programu można otrzymać:

 • wsparcie w wysokości 7 500 zł - na likwidację pieca/kotła węglowego i podłączenie do istniejącej sieci ciepłowniczej lub zastąpienie zlikwidowanego źródła nowoczesną  jednostką wytwarzania energii cieplnej;
 • wsparcie w wysokości 25 000 zł - na częściową termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z likwidacją pieca/kotła węglowego i podłączenie do istniejącej sieci ciepłowniczej lub zastąpienie zlikwidowanego źródła nowoczesną jednostką wytwarzania energii cieplnej;
 • wsparcie w wysokości 50 000 zł - na pełną termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z likwidacją pieca/kotła węglowego i podłączenie do istniejącej sieci ciepłowniczej lub zastąpienie zlikwidowanego źródła nowoczesną jednostką wytwarzania energii cieplnej.

Osoba fizyczna może skorzystać z jednej formy wsparcia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie