Remont dachu płaskiego domu kostki. Ocieplenie stropodachu
Wszystkie domy kostki mają stropodachy, czyli dachy płaskie lub dachy kopertowe. Na czym polega remont dachu tego typu? Jak przebiega ocieplanie stropodachu?
Autor: Piotr Mastalerz
Gładka attyka bez gzymsu i leżącej na nim rynny nadaje zmodernizowanej kostce nowoczesny wygląd. Wyrównanie płaszczyzny ściany parteru i wysokiego przyziemia uzyskuje się za pomocą odpowiednio dobranych grubości warstwy ocieplenia. Zaciera się w ten sposób linię zaznaczającą poziom wysokiego parteru
Ocieplenie stropodachu
Stare domy kostki z płaskimi dachami miały stropodachy wentylowane z niskim nieużytkowym poddaszem lub niewentylowane pełne, najczęściej z warstwą spadkową z żużlobetonu, który teoretycznie pełnił funkcję ocieplenia. Takie dachy trzeba przy okazji modernizacji ocieplić. Według nowych przepisów współczynnik przenikania ciepła stropodachu pełnego powinien wynosić 0,20 W/(m2.K) (w 2021 r. będzie musiał mieć wartość 0,15 W/(m2.K). Oznacza to konieczność ocieplenia go warstwą 25-30 cm izolacji.
Jak ocieplić dach płaski
Jeśli jest dostęp do wentylowanego poddasza, to najłatwiej ułożyć na stropie ostatniej kondygnacji izolację z wełny mineralnej. Aby ciepło nie uciekało przez mur ścianki attykowej, należy również zamontować izolację termiczną po jej wewnętrznej stronie. Jeżeli na stryszku zlikwidujesz okna, musisz zapewnić tam inną wentylację. Stropodachy o bardzo niskiej przestrzeni wentylacyjnej możesz ocieplić wdmuchiwaną izolacją granulowaną. Remontując dach niewentylowany, przed ułożeniem ocieplenia trzeba zerwać wszystkie warstwy aż do betonowej wylewki na stropie. Na tym podłożu układa się paroizolację i twardy materiał ociepleniowy, w którym formujemy spadek (chyba że wylewka ma już odpowiedni spadek albo zdecydowaliśmy się na zrobienie nowej kilkucentymetrowej warstwy betonowej ze spadkiem).
ZOBACZ TEŻ: Jak zbudować stropodach? Zobacz na przykładzie domu naszego eksperta
Materiał termoizolacyjny
Dach niewentylowany można izolować zarówno wełną mineralną, jak i twardym styropianem. Wełna jest jednak wybierana chętniej. W przeciwieństwie do polistyrenu (styropianu lub XPS-u) wytrzymuje wysoką temperaturę, jaka powstaje na dachu podczas zgrzewania papy termozgrzewalnej, bo właśnie ona jest najczęściej stosowana do hydroizolacji dachów płaskich. Jeśli wolisz mieć na dachu styropian, to przed zgrzewaniem papy trzeba na nim ułożyć zabezpieczającą go warstwę betonu. Ochroni ona styropian przed wysoką temperaturą, będzie jednak stanowiła dodatkowe obciążenie konstrukcji.
Odwodnienie dachu płaskiego
Przebudowa kostki wiąże się często ze zmianą sposobu odwodnienia dachu. W obecnie budowanych domach często ukrywa się płaskie dachy za wysokimi attykami. Z dachu wodę odprowadza się jednym lub dwoma wypustami bocznymi, które przeprowadza się przez ścianę attykową. Minimalizuje się w ten sposób liczbę widocznych rynien i rur spustowych. Aby nadać starej kostce z dachem kopertowym taki nowoczesny wygląd i uzyskać gładkie, wysokie ściany attyki, trzeba utworzyć na dachu inny system spadków, niż był do tej pory. W domu z dachem kopertowym uzyskanie pożądanego nachylenia połaci za pomocą dołożenia odpowiednio ukształtowanej warstwy izolacji nie wystarczy. Należy przebudować cały dach. Dodanie ocieplenia oraz warstwy spadkowej powoduje konieczność wyciągnięcia do góry ściany attykowej. Do nowych spadków trzeba też dostosować wysokość kominów spalinowych oraz wyloty kominów wentylacyjnych.