Jak naprawić przeciekający dach z papy – środki i sposoby podpowiada ekspert

2021-08-02 15:17

Papa, choć to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych, nie jest wolna od niedoskonałości. Dlatego ważne jest nie tylko bieżące naprawianie powstałych uszkodzeń w dachu z papy czy nieszczelności, ale także wykonywanie regularnych prac konserwacyjnych.

naprawa dachu z papy
Autor: Ultrament Miejsce przecieku można naprawić, przyklejając tam nowy kawałek papy

Przyczyną pojawienia się przecieków w dachu są uszkodzenia papy lub gontów bitumicznych, które najczęściej powstają przy kominach, świetlikach, krawędziach dachu, okapach oraz w miejscach styku dachu ze ścianą. Innym powodem nieszczelności w dachu z papy mogą być błędy wykonawcze, np. nieprawidłowo położone pokrycie, nieodpowiednio uszczelnione okna i wyłazy dachowe lub źle zamontowane obróbki blacharskie. Na szczęście wiele z tych defektów można szybko naprawić, nawet podczas deszczu czy przy temperaturze sięgającej 0°C. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzą się środki bitumiczne zawierające w swoim składzie rozpuszczalnik organiczny, który umożliwia wiązanie produktu w trudnych warunkach atmosferycznych. Warto o tym wiedzieć, bo dzięki szybkiej reakcji i wykorzystaniu odpowiednich środków, można łatwo uszczelnić miejsca przecieków na dachu i tym samym uniknąć konieczności wymiany całego pokrycia. Remont dachu może być sporym wydatkiem, na szczęście to ostateczność. Usterki można bowiem naprawić nawet samodzielnie, korzystając m.in. z bitumicznych środków naprawczych.

naprawa dachu z papy
Autor: Ultrament Lepik do papy
Izolacja dachu płaskiego - montaż

Spis treści

  1. Jaki środek do naprawy dachu z papy?
  2. Jak naprawić nieszczelny dach z papy?
  3. Malowanie papy na dachu
naprawa dachu z papy
Autor: Ultrament Nakładanie lepiku w celu wklejenia nowego kawałka papy

Jaki środek do naprawy dachu z papy?

Jednym z najpopularniejszych produktów do naprawy dachów jest kit dekarski. To masa, która po wyschnięciu tworzy plastyczną, nieprzepuszczającą wody i odporną na działanie czynników atmosferycznych powłokę, zastępującą uszkodzoną papę. Gdy podłoże jest mokre lub wilgotne, trzeba użyć alternatywy w postaci szybkoschnącej, nieprzepuszczającej wody i wzmocnionej włóknami masy bitumicznej typu profi, która - dzięki temu, że zawiera rozpuszczalniki organiczne - wykazuje natychmiastową odporność na działanie deszczu.

Nieszczelności na styku dachu i elementu z niego wystającego, np. komina, najlepiej naprawić ołowianą lub aluminiową taśmą dekarską. Od zewnętrznej strony jest ona pokryta odporną na działanie czynników atmosferycznych farbą, a od wewnętrznej – klejem butylowym odpowiadającym za trwałość połączenia.

Gdy uszkodzenia występują w miejscach łączeń papy z blachą czy murem, wykorzystuje się uszczelniacz do dachów. Papę i gonty na dachu płaskim można podklejać specjalnymi klejami bitumicznymi, które dzięki zawartości rozpuszczalników organicznych zwiększają przyczepność klejonych elementów. W przypadku powierzchni pochyłych należy wybrać dwuskładnikowe, szybkowiążące lepiki do papy na zimno, które przez zwiększoną gęstość mają zdecydowanie ograniczony spływ. Używanie tego typu produktów zwiększa komfort pracy. 

naprawa dachu z papy
Autor: Ultrament Masa naprawcza profi

Jak naprawić nieszczelny dach z papy?

Przede wszystkim trzeba zlokalizować źródło przecieku. Aby znaleźć nieszczelne miejsce, warto przyjrzeć się uważnie zwłaszcza połączeniom połaci, załamaniom, a także obróbkom kominów, lukarn i okien połaciowych.

Potem należy przygotować podłoże, oczyszczając je ze wszystkich zabrudzeń (musi być nośne, wolne od śniegu i lodu oraz pozbawione wszelkich zabrudzeń, takich jak sadza, piasek, mech i inne wykwity). Jeżeli w podłożu mineralnym znajdują się większe ubytki, należy je wypełnić zaprawą uszczelniającą do dachów. Podłoża pokryte smołą lub pakiem smołowym należy oczyścić z tego materiału - usunąć go mechanicznie do warstwy nośnej. Dodatkowo trzeba zagruntować nasiąkliwe powierzchnie.

naprawa dachu z papy
Autor: Ultrament Naprawa drobnego pęknięcia przy użyciu kitu dekarskiego

Następnie można zaaplikować środek naprawczy. Sposób naprawy dachu z papy zależy od rodzaju uszkodzenia. Gdy uszkodzenie jest niewielkie, wystarczy wypełnić ubytek warstwą kitu dekarskiego. Kit nakłada się za pomocą kielni lub pacy bezpośrednio na podłoże. Grubość warstwy w jednym przejściu roboczym nie powinna przekroczyć 10 mm, a w przypadku wykonywania wyobleń 15 mm. Tego typu naprawy można przeprowadzić w jednym cyklu roboczym – wystarczy 1 warstwa. Jeśli chcemy zastosować taśmę dekarską, trzeba dociąć jej pasek nieco większy niż powierzchnia nieszczelności i dokładnie wkleić w naprawianym miejscu.

Jeżeli uszkodzenie dachu z papy jest duże, należy wyciąć zniszczony płat papy. Wtedy na odkrytą część dachu szpachelką nakładamy lepik, starając się nałożyć trochę produktu także pod starą papę. Następnie wsuwamy docięty fragment nowej papy i dociskamy całość małym wałkiem.

Gdy pada deszcz lub podłoże jest mokre, trzeba użyć masy naprawczej profi. Taki produkt da natychmiastową reakcję.

Przeczytaj też:

Remont dachu płaskiego. Jak odnowić stropodach? >>>

W przypadku wybrzuszeń w papie, należy je naciąć, odkryć, oczyścić z luźnych części, wypełnić w całości masą naprawczą, a następnie docisnąć nacięte fragmenty papy. Jeżeli doszło do sfałdowania papy (dzieje się tak na skutek oddziaływania na powierzchnię zbyt wysokich temperatur), najlepiej jest zdjąć całą warstwę, na której są nierówności i położyć nową.

naprawa dachu z papy
Autor: Ultrament Uszczelniacz do dachów

Malowanie papy na dachu

Warto też przedłużyć żywotność dachu z papy, czyli wymalować go renowatorem, który tworząc elastyczną powłokę uszczelniającą, przy okazji przywróci papie estetycznie wyglądający, jednolity, czarny kolor. Zalecane jest stosowanie takiego środka zarówno w przypadku nowego, jak i starego pokrycia. Przy świeżej papie renowator doskonale zwiąże luźną posypkę, natomiast przy częściowo zdegradowanej okładzinie uszczelni niewidoczne mikropęknięcia. 

naprawa dachu z papy
Autor: Ultrament Pokrycie z papy pomalowane renowatorem

Wymiana pokrycia z papy to często zupełnie niepotrzebny proces. Nawet, gdy dach przecieka, są sposoby na to, aby skutecznie i szybko naprawić powstałe szkody. Czy to jest możliwe, zależy od stanu dachu. Jeżeli bowiem okaże się, że purchli jest bardzo dużo, a na powierzchni papy są pęknięcia, z których wyrasta roślinność, to znak, że trzeba wykonać generalny remont dachu.

Wyjaśnia ekspert
Radosław Sibilski, technik zastosowań w MC-Bauchemie Ultrament
Radosław Sibilski, technik zastosowań w MC-Bauchemie Ultrament

Absolwent Technikum Budowlanego w Poznaniu o profilu technik budownictwa ogólnego i Wyższej Szkoły Handlu i Rachunkowości Poznań o profilu obrót gospodarczy. Ponad 20 lat praktyki w budownictwie w zakresie budowy domów i prac wykończeniowych. Od 5 lat pracuje jako technik zastosowań w MC-Bauchemie Ultrament.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie