Stropodach: budowa, warstwy, ocieplenie, hydroizolacja

2021-07-15 14:59
Stropodach
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Domy z dachem płaskim o konstrukcji stropodachu są obecnie bardzo modne. Projekt domu M253a Szczęśliwy - wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska

Jak zbudować stropodach, żeby później nie było kłopotów. Wróciła moda na domy o dachach płaskich. Takie budynki często są przekryte stropodachem.

Stropodach to rodzaj dachu płaskiego,w którym strop nad ostatnią kondygnacją jest jednocześnie dachem. Dach płaski to dach o niewielkim spadku, zwykle od 3 do 20o. Stropodachem może być także taras nad pomieszczeniem, np. garażem lub częścią mieszkalną. Na stropodachach często są zakładane dachy zielone.

Stropodachy wykonywano na popularnych przed laty domach kostkach. Wielu właścicieli tych domów narzekało na kłopoty z zaciekami i zalewaniem oraz przegrzewaniem się kondygnacji pod dachem. Jednak wtedy nie dysponowano tak dobrymi materiałami budowlanymi i technologiami jak obecnie. Współcześnie wznoszone stropodachy można solidnie izolować termicznie, przeciwwilgociowo i przeciwwodnie.

Stropodach - warstwa spadkowa na dachu płaskim

Spis treści

 1. Zalety i wady stropodachu
 2. Rodzaje konstrukcji stropodachów
 3. Stropodach pełny: układ warstw
 4. Stropodach wentylowany: układ warstw
 5. Stropodach: warstwa konstrukcyjna
 6. Stropodach: warstwa paroizolacyjna
 7. Stropodach: warstwa termoizolacyjna
 8. Stropodach: jakie pokrycie dachu
 9. Stropodach: warstwa spadkowa
 10. Pustka powietrzna w stropodachu
 11. Warstwa konstrukcyjna pod pokrycie dachowe
Stropodach
Autor: Rockwool Najpopularniejszym pokryciem stropodachu jest papa termozgrzewalna

Zalety i wady stropodachu

 • brak poddasza,
 • pełna kondygnacja pod dachem,
 • mniejsza powierzchnia dachu,
 • mniejsza ucieczka ciepła przez dach,
 • wiele rozwiązań konstrukcyjnych,
 • możliwość wykorzystania różnych materiałów,
 • konieczność perfekcyjnego wykonania,
 • niezbędne staranne wykończenie detali.

Stropodach zamyka budynek od góry. Pod stropodachem nie ma poddasza tylko pełna kondygnacja. Pozwala to zwiększyć powierzchnię mieszkalną, a jednocześnie obniżyć wysokość budynku, co w niektórych lokalizacjach może być istotne. W przypadku dachu płaskiego jego powierzchnia jest mniejsza, niż gdybyśmy chcieli tę samą bryłę przekryć dachem skośnym, np. dwuspadowym. Dzięki temu jest mniejsza ucieczka ciepła z budynku przez dach. Z tego powodu dachy płaskie są często stosowane w budownictwie energooszczędnym. Dobrze izolowany termicznie stropodach sprawi, że na najwyższej kondygnacji nie będzie zbyt wysokich temperatur latem, a zimą zbyt niskich.

Pozwala to również oszczędzić na materiałach do wykonania pokrycia, choć nie każdy stropodach będzie tańszy od dachu skośnego na tym samym domu. Zależy to od zastosowanej konstrukcji. Popularne rozwiązanie stropodachu wentylowanego może być tanie. Ale już stropodach odwrócony może być droższy.

Nie warto oszczędzać na materiałach stosowanych w stropodachu, ponieważ może to skutkować przeciekami. Warto zdawać sobie sprawę, że stropodach jest narażony na większe i dłużej trwające obciążenia niż dach skośny. Śnieg zalegający na nim zimą stanowi ciężar, który należy uwzględnić w obliczeniach konstrukcji. Drugim problemem jest powolne roztapianie się śniegu i spływanie, często z lodem, do systemu rynnowego. Ponadto stropodach, jak każdy dach, jest narażony na wiatr, zmienne temperatury i promieniowanie UV. Dlatego niezwykle ważna jest doskonała hydro- i termoizolacja stropodachu. Szczególnie starannie powinny zostać wykonane system odwodnienia, zwłaszcza wpusty dachowe lub przelewy boczne, a także przejścia instalacyjne przez dach.

Rodzaje konstrukcji stropodachów

Stropodach może zostać zbudowany z różnych materiałów ułożonych na wiele sposobów.

Stropodachy dzielimy na:

 • pełne,
 • wentylowane.

W stropodachu pełnym wszystkie warstwy leżą bezpośrednio jedna na drugiej. Takie dachy są często stosowane w budownictwie przemysłowym. Bywa, że są projektowane również w budynkach mieszkalnych, np. jednorodzinnych.

W stropodachu wentylowanym ponad stropem znajduje się pustka powietrzna, która jest wentylowana. Ta przestrzeń służy do usunięcia wilgoci wydostającej się z wnętrza domu, dzięki czemu nie dojdzie do jej kondensacji pod pokryciem.

Stropodach pełny: układ warstw

Stropodach pełny ma następujący układ:

 • warstwa konstrukcyjna,
 • warstwa paroizolacyjna,
 • warstwa termoizolacyjna,
 • warstwa pokrycia dachowego - hydroizolacyjna.

Stropodach pełny można zbudować też w układzie odwróconym, w którym hydroizolacja znajduje się pod warstwą termoizolacji. Można zastosować również podwójne zabezpieczenie przed przeciekami, to znaczy pod termoizolacją ułożyć warstwę papy podkładowej, po której woda – w razie uszkodzenia właściwej hydroizolacji na wierzchu dachu - zostanie odprowadzona do systemu rynnowego.

Zobacz także>>>Izolacja stropu niewentylowanego

Stropodach wentylowany: układ warstw

Stropodach wentylowany ma następujący układ:

 • warstwa konstrukcyjna,
 • warstwa paroizolacyjna,
 • warstwa termoizolacyjna,
 • pustka powietrzna wentylowana,
 • warstwa konstrukcyjna pod pokrycie dachowe,
 • warstwa pokrycia dachowego. 

Zastosowanie stropodachu wentylowanego zwiększa wysokość budynku, ponieważ konieczne jest zostawienie pustej przestrzeni pod pokryciem dachowym oraz wykonanie podkonstrukcji do jego ułożenia.

Zobacz także>>>Stropodach wentylowany

Stropodach: warstwa konstrukcyjna

Najczęściej jest to strop żelbetowy monolityczny lub gęstożebrowy albo o innej konstrukcji. W budynkach przemysłowych, gospodarskich, użyteczności publicznej konstrukcję dachu może stanowić blacha trapezowa.

Stropodach: warstwa paroizolacyjna

Decydując się na stropodach, trzeba rozważyć kwestię odprowadzenia wilgoci z budynku, która będzie parła do góry i próbowała przedostać się na zewnątrz przez strop. Z tego powodu na stropie najczęściej układa się warstwę folii paroizolacyjnej, a wyżej – ponad termoizolacją – folii paroprzepuszczalnej. Sposób odprowadzenia pary wodnej zależy od przewidywanej jej ilości i rodzaju pomieszczeń pod stropodachem (nie musi być zawsze wykonana). Jako paroizolację można też wykorzystać materiały bitumiczne.

Stropodach
Autor: Rockwool Termoizolacja stropodachu z płyt spadkowych wełny mineralnej

Stropodach: warstwa termoizolacyjna

Obecnie najczęściej stosuje się wełnę mineralną, styropian twardy typu dach/podłoga albo polistyren ekstrudowany. Rzadziej (w dachach wentylowanych) wykorzystuje się celulozę lub wełnę w granulacie.

Stropodach: jakie pokrycie dachu

Na stropodach stosuje się materiał, który jest jednocześnie hydroizolacją dachu. Najczęściej jest to papa termozgrzewalna wierzchniego krycia układana w 2 warstwach. Na stropodachu sprawdzą się także membrany EPDM lub PCV – nowoczesne materiały pokryciowe wykorzystujące najnowsze technologie. Zaletą membran jest bardzo jasny kolor, dzięki któremu zmniejsza się nagrzewanie dachu.

Zobacz także>>>Jak odnowić stropodach

Stropodach
Autor: Katarzyna Sampławska-Kałaska Do krycia stropodachu można też wykorzystać membrany polimerowe

Stropodach: warstwa spadkowa

Strop jest płaski.  W stropodachu pełnym potrzebna jest warstwa spadkowa, która zapewni spływ wody. Najprościej ułożyć na stropie warstwę wylewki z zaprawy cementowej i uformować w niej niezbędny spadek. Jeśli nie chcemy zbytnio obciążać stropu, można wykorzystać mieszaninę cementu ze styropianem. Spływ wody można też uformować w termoizolacji. Do tego celu służą płyty spadkowe z wełny mineralnej lub styropianu. Planując takie rozwiązanie, można zamówić wykonanie kompletu odpowiednich płyt w kształcie klinów zgodnie z projektem dachu, a następnie ułożyć je zgodnie z układem dachu.

Pustka powietrzna w stropodachu

W stropodachu wentylowanym to pusta przestrzeń nad termoizolacją stropu, która jest wentylowana przez otwory w ściankach bocznych lub kominki wentylacyjne w dachu. Dzięki temu możliwe jest usunięcie wilgoci, która mogłaby doprowadzić do zagrzybienia konstrukcji dachu. Przestrzeń pustki powietrznej zwykle jest dość wysoka, co pozwala na swobodne wejście tam osoby, która chce przeprowadzić prace konserwacyjne. Duża przestrzeń to również intensywna wymiana powietrza oraz lepsza ochrona termiczna najwyższej kondygnacji.

Warstwa konstrukcyjna pod pokrycie dachowe

W stropodachu wentylowanym konieczne jest wykonanie konstrukcji nad pustką powietrzną, na której ułoży się pokrycie dachowe. Ta konstrukcja ma również zapewnić spadek, żeby woda ściekała z dachu. Warstwa ta może zostać wykonana z żelbetowych płyt korytkowych, wiązarów dachowych albo krokwi z deskowaniem lub poszyciem z płyt. Elementy konstrukcji opiera się na bocznych ściankach ażurowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie