Jak uzyskać spadek na dachu płaskim. Lekki beton, materiał termoizolacyjny czy płyty drewnopochodne
Przedstawiamy kilka sposobów na stworzenie spadku na dachu płaskim, żeby woda opadowa sprawnie z niego spływała.
Widzimy wokół coraz więcej domów z dachem płaskim. Zwykle są to budynki o nowoczesnej kubistycznej bryle przekryte płaskim dachem. Najczęściej w skład jego konstrukcji wchodzi stropodach żelbetowy, na którym układa się warstwy termo- i hydroizolacyjną (w stropodachu niewentylowanym powinna być również paroizolacja). Dach płaski może mieć również konstrukcję drewnianą.
Dach płaski powinien być zbudowany ze spadkiem, żeby umożliwić naturalne spływanie wody z połaci. Nie ma jednej definicji minimalnego i maksymalnego kąta nachylenia takiego dachu. Zależnie od źródła za dach płaski uznaje się połać, której kąt nachylenia może być różny. W wielu podręcznikach dekarskich za dach płaski uznaje się taki o kącie nachylenia do 10-12o. Minimalny spadek powinien wynosić 2-3o.
Powierzchnia dachu płaskiego może być różnie wyprofilowana. Spadek może być w jednym kierunku – na zewnątrz, do przelewu attykowego, albo do wewnątrz połaci, gdzie jest wpust dachowy do rynny wewnętrznej. Dachy płaskie mogą być także wielopołaciowe. Jest kilka sposobów na uzyskanie spadku na dachu płaskim.
Spis treści
- Spadek w lekkim betonie
- Jak się robi lekki beton
- Układanie lekkiego betonu
- Spadek na dachu płaskim w materiale termoizolacyjnym
- System spadkowy na zamówienie
- Spadek z płyt drewnopochodnych
Spadek w lekkim betonie
Na stropodachu wykonanym z żelbetu najprościej jest ułożyć warstwę spadkową z betonu. W tym celu używa się tak zwanego betonu lekkiego, żeby nie obciążał dodatkowo konstrukcji. Ta warstwa ma za zadanie tylko stworzyć odpowiedni spadek, tak żeby kolejne można było układać w sposób nieskomplikowany.
Lekki beton to mieszanka betonu ze styropianem w granulkach, keramzytem lub pollytagiem. Jest wiele przepisów na lekki beton zależnie od przeznaczenia. W projekcie domu powinien być dokładnie opisany jego skład. Ponieważ tu bedzie on pełnił funkcję materiału kształtującego można nawet zastosować mieszankę bez kruszywa – ciężkiego piasku, żeby obniżyć wagę. Jednym z najlżejszych jest styrobeton, czyli masa cementowa z wypełnieniem z granulek styropianu. Dodatek drobniutkich bryłek polistyrenu ekspandowanego powoduje, że masa jest znacznie lżejsza od tradycyjnego betonu, zyskuje również właściwości termoizolacyjne. Masa o proporcji 20% zaczynu cementowego i 80% styropianu ma współczynnik przewodzenia ciepła λ na poziomie 0,07 W/(m.K). Jej zaletą jest również bardzo niska masa – około 300 kg/m3 (dla porównania – beton waży 2400 kg/m3), więc nie będzie stanowiła dużego obciążenia stropu.
Jak się robi lekki beton
Masę przygotowuje się w betoniarce na budowie, mieszając w odpowiedniej ilości składniki: cement, wodę oraz granulki styropianu. Granulat styropianowy jest produktem gotowym dostępnym na rynku. Kupuje się go w workach o pojemności 100 lub 200 l. Gotowa mieszanka ma konsystencję gęstoplastyczną i składa się z granulek styropianu dokładnie oblepionych zaczynem cementowym. Po zastygnięciu będzie stanowić dobrą bazę pod ułożenie termoizolacji z płaskich płyt styropianu i hydroizolacji z papy.
Układanie lekkiego betonu
Stropodach należy podzielić na mniejsze pola o szerokości mniej więcej 2 m, między którymi wstawia się listwy dystansowe. Podział na pola oraz ich wysokość powinny odpowiadać założonemu spadkowi dachu i wysokości warstwy. Mieszankę rozkłada się sukcesywnie na powierzchni kilku metrów kwadratowych, dokładnie ubija i zagęszcza wielką pacą, a następnie wstępnie wyrównuje. Po rozłożeniu mieszanki jej nadmiar trzeba ściągnąć długą łatą prowadzoną wzdłuż listew, żeby wyrównać powierzchnię. Mieszanka powinna schnąć i dojrzewać 7 dni. Trzeba ja pielęgnować jak każdy beton, w razie upałów zraszać kilka razy dziennie.
Spadek na dachu płaskim w materiale termoizolacyjnym
Drugim rozwiązaniem jest ukształtowanie spadku w materiale termoizolacyjnym. Sprawdzi się ono zwłaszcza, gdy dach płaski jest wielopłaszczyznowy i ma spadki w różnych kierunkach. Spadek uzyskuje się za pomocą odpowiednio wyprofilowanych klinów z wełny mineralnej, styropianu, polistyrenu ekstrudowanego, płyt poliuretanowych. W projekcie są opisane właściwości i rodzaj materiału termoizolacyjnego, który trzeba zastosować na dachu – jego współczynnik przewodzenia ciepła λ i wytrzymałość na ściskanie.
System spadkowy na zamówienie
Zamawiając styropian, wełnę mineralną lub inny materiał termoizolacyjny, należy dołączyć rzut dachu i przekrój budynku oraz określić kąt nachylenia dachu i minimalną wysokość termoizolacji. Na tej podstawie producent, oprócz płyt podstawowych na ocieplenie dachu, przygotowuje system spadkowy składający się z odpowiednio wyprofilowanych klinów o przekroju trójkąta lub trapezu. Płyty spadkowe są ponumerowane, a do produktów jest dołączony rysunek dachu z dokładnym wskazaniem miejsca każdej z nich.
Nie przegap:
Jak zabezpieczyć dach płaski przed zaleganiem śniegu >>>
Termoizolacja dachu płaskiego składa się wtedy z 2 lub 3 warstw. Właściwa grubość jest podzielona na 2 warstwy układane z przesunięciem. Na nich wykonuje się warstwę spadkową. Materiał termoizolacyjny można mocować klejem lub kotwami.
Spadek z płyt drewnopochodnych
Dach płaski może miec równiez konstrukcję drewnianą. Wtedy poszycie dachu wykonuje się z płyt drewnopochodnych, np. OSB lub MDF. W przypadku konstrukcji drewnianej o spadku w jednym kierunku można go uzyskać, odpowiednio ustawiając krokwie.
W konstrukcji drewnianej można też zbudować spadki w określonych miejscach, robiąc podkonstrukcję o odpowiednim kształcie. Takie rozwiązanie można też zastosować na dachu płaskim o konstrukcji w postaci betonowego stropodachu. W miejscach spadku mocuje się podkonstrukcję o przekroju trójkąta lub trapezu.
Tak ukształtowaną podkonstrukcję pokrywa się płytami drewnopochodnymi. Są one na tyle elastyczne, że przy niskim spadku wystarczy ich ugięcie. Przy większym kącie nachylenia płytę docina się na odpowiednie kliny, które mocuje się na podkonstrukcji, żeby stworzyć spadek.
Polecany artykuł: