Styrobeton – właściwości i zastosowanie

2022-05-16 14:16

Styrobeton (mieszanka betonowa z dodatkiem granulatu styropianowego) to nowy materiał budowlany, który cieszy się zainteresowaniem. Jakie ma właściwości styrobeton i jak go wykorzystać.

Styrobeton
Autor: Polytech Styrobeton to lekki beton, który można zastosować jako warstwę wyrównawczą lub ocieplającą podłoże

Styrobeton jest kilkakrotnie lżejszy od betonu, jest też dobrym izolatorem termicznym i akustycznym. Dzięki tym właściwościom styrobeton jest najczęściej wykorzystywany jako pozioma masa wyrównawcza, a jednocześnie poprawiająca parametry izolacyjne: podkładów podłogowych, stropów wewnątrz budynków, czy przekryć dachowych.

Spis treści

  1. Co to jest styrobeton
  2. Styrobeton proporcje
  3. Lepiej zamówić gotowy styrobeton
  4. Gdzie wykorzystać styrobeton
  5. Uwaga na regranulat styropianu

Co to jest styrobeton

Styrobeton to lekki podkład wyrównawczo-izolujący, który dzięki połączeniu betonu ze styropianem w postaci granulatu zyskuje nowe właściwości.

Styrobeton może być wykorzystany, oprócz wymienionych wcześniej zastosowań, również do wypełnienia pustych przestrzeni w przegrodach pionowych, np. murach i ścianach warstwowych.

Ze względu na wypełnienie styropianem ma on znacznie mniejszą wytrzymałość mechaniczną niż tradycyjny beton. Dlatego nie powinien być stosowany w elementach dźwigających konstrukcję budynku ani położony w miejscach, które będą narażone na duże obciążenia. Minimalna grubość warstwy poziomej to 4-5 cm. Styrobeton układany na powierzchniach poziomych, np. w posadzce lub stropie, powinien być przykryty cienką (4-5 cm) warstwą betonu.

Styrobeton powinien wiązać w normalnych warunkach temperaturowych i wilgotnościowych, nie powinien być suszony, w razie dużych upałów można go przykryć folią, żeby zatrzymać wilgoć, zimą zaś matami, żeby zatrzymać też ciepło. Zwykle już po 1-2 dniach można po nim chodzić (zależnie od grubości i pogody).

Styrobeton
Autor: Termolit Styrobeton można wykonać samodzielnie lub zamówic w firmie zajmującej się wylewkami
Najczęstsze pytania o wylewki samopoziomujące

Styrobeton proporcje

Styrobeton powstaje przez wymieszanie:

  • cementu,
  • granulek styropianu o wielkości od 2 do 6 mm,
  • wody,
  • ewentualnie też dodatku spieniającego i/lub sklejającego.

Do połączenia składników można wykorzystać betoniarkę, różnego rodzaju mieszarki albo duży pojemnik i wiertarkę z mieszadłem wolnoobrotowym. Połączone składniki należy mieszać nie dłużej niż 5 minut i od razu ułożyć styrobeton na miejscu, na które jest przeznaczony.

Mieszanka cementowo-styropianowa może być wykonana na wiele sposobów i z zachowaniem różnych proporcji wody i cementu do styropianu, przez co będzie różnić się właściwościami. Na rynku można kupić granulat styropianowy. Jest nawet oferowany specjalnie do tego zastosowania w workach o objętości 200 l. Pod marką Polytech można znaleźć wiele wyrobów budowlanych. Jest tam między innymi tak zwany żółty worek, czyli porcjowany granulat styropianu na styrobeton. Marka ta uzyskała w ITB ocenę techniczną na swój styrobeton i deklaruje, że po wymieszaniu w następujących proporcjach:

  • 35-40 l wody,
  • 200 l granulatu styropianowego,
  • 50 kg cementu CEM I 32,5 lub CEM II 42,5

uzyska się 0,25 m3 styrobetonu o następujących parametrach technicznych:

  • ciężar objętościowy świeżej mieszanki – 0,4 g/cm3,
  • współczynnik przewodzenia ciepła λ – nie więcej niż 0,07 W/(m.K)
  • wytrzymałość na ściskanie – nie mniej niż 0,4 MPa.

Inny przepis na styrobeton to:

  • 200 l granulatu styropianowego
  • 50 kg cementu,
  • 10 l wody.

W przypadku samodzielnego robienia styrobetonu nie można być w 100% pewnym właściwości otrzymanego wyrobu. Chociażby z tego powodu, że można dolać do mieszanki mniej lub więcej wody i wykorzystać różnego rodzaju cement, np. CEM I 32,5 R lub CEM I 42,5 R, CEM II 32,5 R, CEM II 42,5 R. Zastosowanie cementu oznaczonego literą R sprawi, że styrobeton będzie szybko wiązał.

Lepiej zamówić gotowy styrobeton

Można skorzystać z ofert firm sprzedających gotowe wylewki cementowe lub anhydrytowe. Wiele z nich ma w ofercie również styrobeton robiony na zamówienie. Jest on robiony na budowie bezpośrednio przed ułożeniem. W takim przypadku producent deklaruje określone parametry mieszanki i gotowego wyrobu.

Generalnie przyjmuje się, że styrobeton może charakteryzować się następującymi parametrami:

  • naprężenia ściskające przy 10% nacisku – 85-1200 kPa,
  • współczynnik przewodzenia ciepła λ – 0,040-0,12 W/(m.K),
  • waga objętościowa styropianu w świeżej masie – 100-500 kg/m3
  • wysoka izolacyjność akustyczna (Rw = 34 dB)
  • ognioodporność (REI 180)
Styrobeton
Autor: Polytech Granulat styropianowy na styrobeton

Gdzie wykorzystać styrobeton

Styrobeton można zastosować nie tylko podczas budowy nowego domu. Ze względu na lekkość przydaje się podczas remontów starych budynków.

Podkład ze styrobetonu układa się, żeby wyrównać podłoże betonowe, np. takie, na którym są rozprowadzone instalacje elektryczne i hydrauliczne, pod właściwym podkładem podłogowym. Ponieważ styrobeton w momencie układania ma konsystencję plastyczną, półwilgotną, samoistnie rozlewa się lub trzeba go rozgarnąć. Dzięki temu dokładnie wypełnia wszelkie szczeliny w podkładzie. Z tego względu sprawdza się jako warstwa wypełniająca na stropach o niskiej nośności, np. na stropach drewnianych z legarami. W tym przypadku warto pamiętać o jego właściwościach akustycznych - będzie stanowić warstwę wygłuszającą, co pozwoli zmniejszyć zjawisko tak zwanego głośnego stukania.

W dachu płaskim można wykonać warstwę spadkową ze styrobetonu - nie będzie wielkim obciążeniem dla konstrukcji. Styrobeton można wykorzystać też jako warstwę ochronną i izolującą termicznie przy fundamentach lub w niecce basenu.

Ze styrobetonu powstają też panele ścienne o grubości 15 cm obustronnie pokryte płytą krzemianowo-wapienną o grubości 4,5 mm. Moduł ze styrobetonu, z którego wznosi się ściany, ma krawędzie do łączenia na pióro i wpust, co eliminuje mostki cieplne na połączeniach.

Uwaga na regranulat styropianu

W związku z popularnością styrobetonu na rynku pojawiło się dużo ofert regranulatu styropianu. Jednak nie ma w nich informacji, jakiej klasy styropian odpadowy został rozdrobniony. Równie dobrze może to być styropian elewacyjny, a nie styropian podłogowy o wyższej wytrzymałości mechanicznej na obciążenia. Brak jasnej deklaracji producenta regranulatu co do jego klasy może skutkować wadami warstw wykonanych ze styrobetonu, w którym został on zastosowany.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.