Wylewka cementowa czy anhydrytowa. Która lepsza na ogrzewanie podłogowe?

2017-09-28 14:14
Wylewka na ogrzewanie podłogowe
Autor: LAFARGE

Jakie są wady i zalety wylewki cementowej i anhydrytowej? Która wylewka będzie lepsza na ogrzewanie podłogowe?

Podjąłeś już decyzję o instalacji ogrzewania podłogowego? Musisz zadbać jeszcze o odpowiednią wylewkę podłogową, która zakryje instalacje, stworzy stabilne, równe podparcie pod parkiet czy terakotę oraz zapewni odpowiednie przewodnictwo cieplne.

Ogrzewanie podłogowe – komfort, który procentuje

Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na ogrzewanie podłogowe jako wyjściowy system grzewczy. Cechą instalacji podłogowych jest regularność, z jaką powietrze w pomieszczeniach zostaje ogrzane. Sieć rur umieszczona pod podłogą generuje pionowy przepływ ciepła, co stanowi oczywistą przewagę nad grzejącymi punktowo kaloryferami. Temperatura we wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym zbliżona jest do ciepła ludzkiej skóry, co przekłada się na komfort użytkowania i brak nieprzyjemnego efektu zderzenia cieplnego, które często towarzyszy systemom wysokotemperaturowym (kaloryferowym), pracującym zwłaszcza w sezonie zimowym.

Podłogę dość często myjemy, a więc pozbywamy się kurzu, który w przypadku tradycyjnych kaloryferów gromadzi się pomiędzy ścianą, a grzejnikiem. Stąd ogrzewanie podłogowe traktowane jest jako przyjazne ,,alergikom’’.

Ponadto brak dodatkowych elementów w pomieszczeniach wpływa na ich estetykę, a zaoszczędzone w ten sposób miejsce można przeznaczyć na ustawienie dodatkowych mebli i elementów aranżacyjnych. Właściciele budynków z ogrzewaniem podłogowym chwalą również długi czas utrzymywania wskazanej temperatury przez posadzkę czy parkiet, nawet w przypadku chwilowego braku zasilania. Aby jednak cieszyć się wszystkimi zaletami systemu podłogowego, niezbędne jest stworzenie prawidłowych warunków dla pracy wszystkich jego elementów.

Jakość zastosowanych rur, pomp i kotłów grzewczych to tylko jedna strona medalu. Równie ważna jest odpowiednia wylewka na ogrzewanie podłogowe, która będzie odpowiadać za prawidłowa dystrybucję ciepła oraz nie doprowadzi do powstania artefaktów na powierzchni podłogi. Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe ma sens w nowoczesnym budownictwie?

Wylewka cementowa – ekonomiczny sposób na ogrzewanie podłogowe

Tradycyjnym pokryciem wodnego ogrzewania podłogowego jest podkład cementowy. Jest to z pewnością rozwiązanie ekonomiczne, jednak mogące przysparzać problemów na wielu etapach budowy. Należy pamiętać, że ogrzewanie podłogowe instalowane jest w budynkach w stanie surowym lub w trakcie generalnego remontu, z uwzględnieniem docelowego poziomu podłogi i dopasowania do niego otworów drzwiowych, wyjścia balkonowe etc.

Prawidłowy schemat prac to:

  1. Rozłożenie rur grzejnych na warstwie izolacyjnej
  2. Zbadanie szczelności systemu
  3. Rozprowadzenie warstwy zaprawy (jastrychu) z uwzględnieniem szczelin dylatacyjnych.

Dylatacje są niezwykle ważne, gdyż podłoga w czasie wysychania naturalnie zmniejszy nieco swoją objętość, a po załączeniu ogrzewania będzie się również rozszerzać. Brak uwzględnienia dodatkowej przestrzeni doprowadzi do powstania wypiętrzeń, skutkujących pękaniem posadzki, a nawet rozerwaniem przewodu grzewczego. Wylewki półsuche należy dodatkowo wyrównać pacą lub łatą murarską. W przypadku wylewek samopoziomujących nie jest to konieczne. Wylewka cementowa jest wytrzymała i mało elastyczna, dlatego wymaga umieszczenia dodatkowego zabezpieczenia w postaci siatki zbrojącej.

Plusy i minusy wylewki cementowej

W gronie zalet tego rozwiązania należy wymienić wysoką odporność na wilgoć oraz możliwość samodzielnego wykonania. Stworzenie szlichty cementowej wymaga precyzji i jest możliwe po zmieszaniu cementu portlandzkiego z piaskiem w proporcji 1:3 oraz rozdrobnieniu wodą. Wykonanie równej, gładkiej wylewki cementowej jest jednak pracochłonne, a czasem okazuje się wręcz niemożliwe. Jastrych jest naturalnie porowaty (w przekroju przypomina popularny pumeks), a ręczne zacieranie zaprawy może doprowadzić do powstania pustek powietrznych wokół rur, co obniży wydajność ogrzewania podłogowego. Kolejnymi minusami są konieczność częstego dylatowania pośredniego (na każde 36 m² w polu 6x6 m) oraz niski współczynnik przewodzenia ciepła. Znacznie lepszymi parametrami charakteryzują się nowoczesne wylewki anhydrytowe i to one są częściej stosowane w przypadku ogrzewania podłogowego. Dlaczego?

Wylewka anhydrytowa – wygodna w użyciu i oferująca najlepsze przewodnictwo cieplne

Większość problemów montażowych wylewek cementowych wyeliminowano, projektując nowoczesne podkłady anhydrytowe. Są to mieszanki w postaci gotowej, przez co parametry termoprzewodzące (nawet dwukrotnie wyższe od wylewek tradycyjnych) oraz wytrzymałość wylewki zachowują stały, wysoki poziom.

Wykonanie wylewki anhydrytowej jest przeważnie nawet 3 razy szybsze, a samopoziomujące właściwości i szybkie wysychanie umożliwiają stworzenie wyjątkowo gładkiej powierzchni i szybkie przystąpienie do prac wykończeniowych. W przypadku produktów firmy Lafarge, jednego z czołowych producentów anhydrytowych wylewek na ogrzewanie podłogowe, jest to 48 godzin do momentu, w którym po podłodze można bezpiecznie chodzić i kolejne 48 godzin, po których można już przystępować do prac wykończeniowych!

Wylewka na ogrzewanie podłogowe
Autor: LAFARGE Odpowietrzanie podkładu anhydrytowego

Wylewka anhydrytowa - szybsze nagrzewanie podłogi i mniejsza grubość

Struktura wylewek anhydrytowych szczelnie otula instalację, co w połączeniu z wysoką przewodnością cieplną maksymalizuje wydajność systemu podłogowego. Podłoga nagrzewa się szybciej, a koszty ogrzewania stają się przez to niższe, co może być dodatkowym argumentem dla osób poszukujących ergonomicznych i ekologicznych rozwiązań na długie lata. Również stosowanie zbrojenia nie jest tu konieczne, gdyż mieszanka posiada pięciokrotnie wyższą wytrzymałość. Jednocześnie wylewka anhydrytowa pozostaje trwała i elastyczna, co dodatkowo podkreśla zgodność z normami PN-EN 13813, oraz na tyle uniwersalna, by znajdować zastosowanie w domach jednorodzinnych oraz realizacjach komercyjnych. Ze względu na niższą grubość przy jednocześnie kilkukrotnie większej wytrzymałości wylewki, jest ona polecanym rozwiązaniem dla kolejnych pięter budynków i poddaszy, gdyż nie obciąża dodatkowo stropów.

Jak wyrównać podłogę? Wylewka samopoziomująca
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE