Wylewka na ogrzewanie podłogowe - cementowa czy anhydrytowa? Jaka powinna być grubość wylewki?

2023-12-29 11:25
Wylewka na ogrzewanie podłogowe
Autor: Getty Images Jaka wylewka jest lepsza na ogrzewanie podłogowe?

Wylewka (podkład podłogowy, jastrych) to warstwa, na której opiera się posadzka. Gdy jest ona ogrzewana, w wylewce są ukryte przewody rozprowadzające wodę grzewczą. Jaki rodzaj wylewki wybrać na ogrzewanie podłogowe? Jakie są wady i zalety wylewki cementowej i anhydrytowej? Która wylewka będzie lepsza na ogrzewanie podłogowe?

Spis treści

  1. Ogrzewanie podłogowe – komfort, który procentuje
  2. Wylewka cementowa to ekonomiczny sposób na ogrzewanie podłogowe
  3. Jakie minusy mają wylewki cementowe?
  4. Jakie plusy mają wylewki cementowe?
  5. Wylewka anhydrytowa – wygodna w użyciu i zapewniająca lepsze parametry
  6. Wylewka anhydrytowa - szybsze nagrzewanie podłogi i mniejsza grubość
  7. Jaka powinna być grubość wylewki?
  8. Jakie wady ma wylewka anhydrytowa?
Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza

Podjąłeś już decyzję o instalacji ogrzewania podłogowego? Musisz wybrać jeszcze odpowiednią wylewkę podłogową, która zakryje instalację, stworzy stabilne, równe podparcie pod gres, panele lub parkiet oraz zapewni odpowiednie przewodnictwo cieplne.

Ogrzewanie podłogowe – komfort, który procentuje

Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na ogrzewanie podłogowe. Cechą instalacji podłogowych jest stałość i równomierność, z jaką powietrze w pomieszczeniach zostaje ogrzane. Sieć rur umieszczona pod posadzką generuje pionowy przepływ ciepła, co stanowi oczywistą przewagę nad grzejącymi punktowo kaloryferami. Ponadto ogrzewanie podłogowe może być zasilane wodą grzewczą o niższej temperaturze niż dla grzejników, co jest ekonomiczne. Temperatura we wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym zbliżona jest do ciepła ludzkiej skóry, co przekłada się na komfort użytkowania i brak nieprzyjemnego efektu zderzenia cieplnego, które często towarzyszy systemom wysokotemperaturowym (kaloryferowym).

Podłogę dość często myjemy, a więc pozbywamy się kurzu, który w przypadku tradycyjnych kaloryferów gromadzi się pomiędzy ścianą a grzejnikiem. Stąd ogrzewanie podłogowe traktowane jest jako przyjazne alergikom.

Ponadto brak dodatkowych elementów w pomieszczeniach wpływa na ich estetykę, a zaoszczędzone w ten sposób miejsce można przeznaczyć na ustawienie dodatkowych mebli i elementów aranżacyjnych. Właściciele budynków z ogrzewaniem podłogowym chwalą również długi czas utrzymywania wskazanej temperatury przez posadzkę, nawet w przypadku chwilowego braku zasilania. Aby jednak cieszyć się wszystkimi zaletami ogrzewania podłogowego, niezbędne jest stworzenie prawidłowych warunków dla pracy wszystkich jego elementów.

Prawidłowy schemat prac przy ogrzewaniu podłogowym to:

  • rozłożenie rur grzejnych na warstwie izolacyjnej,
  • zbadanie szczelności systemu,
  • rozprowadzenie warstwy zaprawy (jastrychu) z uwzględnieniem szczelin dylatacyjnych.

Jakość zastosowanych rur, pomp i źródła ciepła to tylko jedna strona medalu. Równie ważna jest odpowiednia wylewka na ogrzewanie podłogowe, która będzie odpowiadać za prawidłową dystrybucję ciepła oraz nie doprowadzi do powstania uszkodzeń na powierzchni podłogi.

Jaką wylewkę na ogrzewanie podłogowe zastosować w nowym lub remontowanym domu?

Wylewka cementowa to ekonomiczny sposób na ogrzewanie podłogowe

Tradycyjnym pokryciem wodnego ogrzewania podłogowego jest podkład cementowy. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, jednak mające pewne wady. Wylewka cementowa może być wykonana na 2 sposoby. Popularna jest jako półsucha zaprawa z miksokreta robiona na budowie. Jej wadą jest to, że nie zapewnia on najwyższych parametrów podkładu podłogowego, ponieważ zaprawa jest urabiana na oko - do betoniarki robotnik wsypuje cement i piasek oraz wlewa wodę. Parametry wytrzymałościowe oraz przewodność cieplna takiej wylewki są gorsze niż w przypadku zapraw cementowych workowanych. Te również rozrabia się na budowie, ale jakość wylewki jest wyższa, a jej parametry wyrównane, bo każdy worek zawiera taką samą mieszankę. Wylewka cementowa z gotowej mieszanki ma rzadszą konsystencję, lepiej otula przewody grzejne. Osiąga większą wytrzymałość i lepszą przewodność cieplną - zgodnie z deklaracją producenta.

Jakie minusy mają wylewki cementowe?

Wadą wylewek cementowych jest konieczność wykonania dylatacji (na każde 36 m² w polu 6x6 m). Są one niezwykle ważne, gdyż podłoga w czasie wysychania naturalnie zmniejszy nieco swoją objętość, a po włączeniu ogrzewania będzie się również rozszerzać. Brak uwzględnienia dylatacji doprowadzi do powstania spękań wylewki, a nawet uszkodzenia przewodów grzewczych. Wylewka cementowa jest mało elastyczna, dlatego wymaga umieszczenia dodatkowego zabezpieczenia w postaci siatki zbrojącej.

Jakie plusy mają wylewki cementowe?

Wśród zalet tego rozwiązania należy wymienić mniejszy koszt, wysoką odporność na wilgoć oraz możliwość samodzielnego wykonania. Wykonanie równej, gładkiej wylewki cementowej jest jednak pracochłonne. Jastrych jest naturalnie porowaty (w przekroju przypomina popularny pumeks), a ręczne zacieranie zaprawy może doprowadzić do powstania pustek powietrznych wokół rur, co obniży wydajność ogrzewania podłogowego.

Wylewka anhydrytowa – wygodna w użyciu i zapewniająca lepsze parametry

Znacznie lepszymi parametrami charakteryzują się wylewki anhydrytowe. Są to mieszanki w postaci gotowej na spoiwie anhydrytowym, przez co parametry przewodności cieplnej oraz wytrzymałości wylewki zachowują stały, wysoki poziom. Są one lepsze nie tylko w stosunku do wylewek cementowych z miksokreta, lecz także workowanych.

Wykonanie wylewki anhydrytowej jest znacznie szybsze, a samopoziomujące właściwości i szybkie wysychanie umożliwiają stworzenie bardzo gładkiej powierzchni i szybkie przystąpienie do prac wykończeniowych.

Wylewka anhydrytowa - szybsze nagrzewanie podłogi i mniejsza grubość

Wylewka anhydrytowa jest bardziej płynna, więc szczelnie otula instalację, co w połączeniu z wysoką przewodnością cieplną maksymalizuje wydajność systemu ogrzewania podłogowego. Dlatego wylewka anhydrytowa może być cieńsza niż cementowa. Podłoga nagrzewa się szybciej, a koszty ogrzewania stają się przez to niższe, co może być dodatkowym argumentem dla osób poszukujących ekonomicznych rozwiązań. Również stosowanie zbrojenia nie jest tu konieczne, gdyż mieszanka ma wyższą wytrzymałość niż cementowa. Dylatacje są konieczne dopiero w bardzo dużych pomieszczeniach (przekątna 20 m).

Jaka powinna być grubość wylewki?

Jeśli chodzi o grubość wylewki na ogrzewaniu podłogowym, to minimalna wysokość posadzki przy ogrzewaniu podłogowym to około 6-7 cm. Wylewka o mniejszej grubości nie jest wystarczająco wytrzymała i może zaburzać efektywność rozprowadzania ciepła przez rurki systemu ogrzewania podłogowego. Średnia grubość wylewki cementowej jak i anhydrytowej powinna wynosi około 6,5 cm.

Jakie wady ma wylewka anhydrytowa?

Spoiwem takiej wylewki jest anhydryt, czyli rodzaj gipsu. Jest on wrażliwy na wilgoć i wodę. Dlatego wylewki anhydrytowe nie są polecane do pomieszczeń wilgotnych i mokrych. Jeśli jednak inwestor zdecydowałby się na takie rozwiązanie, wymaga to zastosowania dodatkowych zabezpieczeń. A to jest kłopotliwe i kosztowne.

Jak wyrównać podłogę? Wylewka samopoziomująca
Sonda
Które z najmodniejszych płytek ceramicznych wybrałbyś do swojego domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają