Ile kosztuje dom z poddaszem? Liczymy koszty budowy

2018-08-14 11:10

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje budowa domu z poddaszem, najlepiej zrobić dobry kosztorys. To dzięki niemu podczas budowy unikniesz niemiłych niespodzianek i przestojów. Zobacz, ile kosztuje budowa domu z poddaszem.

Dom z poddaszem
Autor: Małgorzata Góra Dom z poddaszem użytkowym może mieć bardzo oryginalną bryłę. Projekt: Magdalena Kidoń

To, ile kosztuje budowa domu, zależy od jego projektu

Podstawą kosztorysu jest projekt domu. Jeśli zamawiamy projekt indywidualny, architekt powinien zapytać o zasobność naszej kieszeni, czyli jak kosztowny dom ma nam zaprojektować.

Szukając projektu gotowego, w pierwszej kolejności zwracajmy uwagę na podawany przybliżony koszt wykonania stanu surowego zamkniętego. Musimy wybrać dom, na który nas stać.

GALERIA: zobacz wybrane projekty gotowe domów z poddaszem użytkowym

Co może wpłynąć na ostateczne koszty budowy domu

Ostateczna odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa domu z poddaszem zależy od wielu czynników. Koszt może być niższy w przypadku wykonania części prac systemem gospodarczym, zatrudnienia kilku ekip budowlanych na poszczególne etapy prac, uzyskania rabatów na materiały i ich transport (przy większych zakupach często jest bezpłatny) oraz robociznę (jej koszt zależy od regionu Polski), zmiany materiałów zaproponowanych w projekcie na inne. Może też być wyższy, gdy wybierzemy wyższy standard ocieplenia domu, lepsze okna, drogie pokrycie dachu, lepszy wariant instalacji grzewczych czy elementów wykończenia. Ocieplenie ścian dwuwarstwowych lepszym materiałem termoizolacyjnym nie zwiększa ich kosztu w wysokim stopniu, ale w dłuższej perspektywie może przynieść oszczędności w kosztach ogrzewania, zwłaszcza jeśli będzie to drogi system, np. gazem ziemnym, zwłaszcza z baniaka. Ładne i ciepłe okna plastikowe możemy kupić bardzo tanio. Za mniej niż 1000 zł dostaniemy białe okno dwuksrzydłowe o wymiarach 150 x 150 cm o współczynniku U mniejszym niż 0,8 W/(m2.K). Jeśli wybierzemy takie okna w okleinie, ich cena wzrośnie co najmniej o kilkaset złotych. Okno o podobnych parametrach cieplnych wykonane z drewna może kosztować 2000-4000 zł. Dach można pokryć dość tanio blachodachówką. Jeśli zamarzy nam się dachówka ceramiczna, trzeba byc przygotowanym na wyższe koszty. Dom można tanio ogrzewać węglem lub paletami, paląc w kotle na paliwo stałe. Instalacja pompy ciepła to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pamiętaj o harmonogramie prac budowlanych

Profesjonalny kosztorys pozwoli też przyszłemu inwestorowi sporządzić szczegółowy harmonogram prac budowlanych uwzględniający jego możliwości organizacyjne i przede wszystkim finansowe.

Z kosztorysu dowiemy się więc, ile musimy zapłacić, a wykorzystując harmonogram, ustalimy – kiedy. Na podstawie tych informacji musimy zdecydować, w jaki sposób sfinansować budowę (czy to będzie gotówka, czy kredyt), a jeśli potrzebny nam kredyt, to na jaką kwotę i w którym momencie go zaciągnąć (na początku budowy czy w jej trakcie).

Ile kosztuje budowa domu - informacje, które znajdziesz w projekcie

W projektach Muratora zawarte są orientacyjne koszty netto wykonania poszczególnych etapów budowy:

  • stanu zero, czyli robót ziemnych, wytyczenia budynku, ław i ścian fundamentowych z izolacjami, betonu podkładowego podłogi;
  • stanu surowego otwartego: ścian zewnętrznych, ścian wewnętrznych murowanych i kominów, stropów, żelbetowych schodów wewnętrznych, konstrukcji i pokrycia dachu, rynien;
  • stanu surowego zamkniętego: okien, drzwi zewnętrznych, bramy garażowej, izolacji przeciwwilgociowych, cieplnych, przeciwdźwiękowych w nadziemnej części budynku, warstw podłogi na gruncie oraz stropów;
  • wykończenia wewnętrznego: tynków wewnętrznych, ocieplenia dachu, posadzek, okładzin i stolarki wewnętrznej;
  • wykończenia zewnętrznego: tynków zewnętrznych lub systemów dociepleń (dla ściany dwuwarstwowej), parapetów zewnętrznych, okładzin zewnętrznych drewnianych, ceramicznych, kamiennych, sidingu, malowania elewacji, innych robót zewnętrznych (taras, opaski wokół domu, schody zewnętrzne).

Sprawdź też:

Koszty budowy domu mają charakter orientacyjny, bo w wycenach zakłada się średni standard materiałów oraz kompleksowe wykonawstwo (realizację całej budowy przez jedną firmę). Przyjmuje się też średnie krajowe ceny robocizny i materiałów bez VAT (trzeba zatem dodać 8% do robocizny i 8 albo 23% do materiałów, zależnie od tego, czy kupuje je wykonawca, czy my).

Przykładowy koszt budowy domu z poddaszem

Wybraliśmy do analizy popularny obecnie wariant niedużego domu z poddaszem i garażem w bryle - projekt Niebywały M143. Budynek ma prostą typową bryłę z dachem dwuspadowym. Wcięty w nią parterowy garaż ze stropodachem sprawia, że budynek staje się nietuzinkowy. Stosunek kubatury do powierzchni jest bardzo korzystny. W budynku zastosowano typowe rozwiązania: ściany zewnętrzne z betonu komórkowego ocieplone styropianem, strop gęstożebrowy typu Teriva, dach o konstrukcji krokwiowo-jętkowej kryty dachówką ceramiczną, a stropodach nad garażem wykończony papą. Budynek jest zaprojektowany w dobrym standardzie energetycznym. Wskaźnik EP, czyli roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji, chłodzenia i klimatyzacji wynosi 24,84 kWh(m2.rok).

M143  Dom Niebywały
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M143 Niebywały, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>
Dom Niebywały sprawdź projekt - Murator M143 - Niebywały >>>
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M143 Niebywały, elewacja ogrodowa. arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>
Niebywały Murator M143

 Powierzchnia netto 187,9 m2

 Powierzchnia użytkowa 123,7 m2

 Kubatura     763,6 m3
Materiały:
  • ściany fundamentowe: bloczek betonowy 24 cm + styropian 12 cm (33,40 m2); bloczek betonowy 24 cm (12,28 m2);
  • ściany zewnętrzne dwuwarstwowe: beton komórkowy 24 cm + styropian 12-18 cm (162,97 m2);
  • ściany wewnętrzne: beton komórkowy 12-24 cm (155,26 m2);
  • strop: gęstożebrowy (88,08 m2);
  • konstrukcja dachu: drewniana, krokwiowo-jętkowa (7,55 m3); stropodach gęstożebrowy(36,06 m2)
  • pokrycie dachu: dachówka ceramiczna (161,51 m2); papa  (38,94 m2)
  • elewacja: tynk cienkowarstwowy (124,58 m2); deski (46,03 m2), płytki gresowe (8,07 m2)

Koszt budowy stanu zerowego: 62 000 zł

Koszt budowy do stanu otwartego: 154 000 zł

Koszt budowy do stanu surowego zamkniętego: 72 000 zł 

Kosztorys inwestorski pozwoli ci poznać koszt budowy

Aby dowiedzieć się, ile kosztuje budowa domu, warto dodatkowo kupić kosztorys inwestorski (dla projektów z Kolekcji Muratora zapłacimy za niego 300 zł). Jeśli nie ma takiej możliwości, zamówmy go u wykwalifikowanego kosztorysanta (koszt około 1 tys. zł).

Elementem kosztorysu inwestorskiego jest kosztorys ślepy, który posłuży nam do wyboru wykonawcy. Przekażemy go do wypełnienia kilku firmom budowlanym, a po otrzymaniu ich ofert będziemy mogli nie tylko wybrać najkorzystniejszą, ale też porównać ją z kosztorysem inwestorskim. Mając taki punkt odniesienia, możemy sprawdzić, czy oferta nie jest zawyżona, a w trakcie budowy rozliczać wykonawcę z wykonanych prac i zużytych materiałów.

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje

Szukasz projektu domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Nasi Partnerzy polecają