Ganek: ciekawe projekty domów z gankiem z katalogu Muratora
Dom z gankiem jest bardzo ładny i wygodny. Ganek stanowi ozdobę elewacji. Jednocześnie daje schronienie, zanim wejdzie się do środka. Na otwartym ganku można też wypoczywać.
Ganek jest trwale wpisany w polską architekturę. To wygodna przybudówka przed wejściem, która daje schronienie przed wiatrem, deszczem i słońcem, nim wejdzie się do domu. Znajdziemy go w polskich dworach, podmiejskich willach i wiejskich chatach.
Każdy pamięta sceny utrwalone w polskiej ikonografii lub przywołane w filmach, gdy gospodarze witają gości na ganku. To tam wychodzili Barbara i Bogumił Niechcicowie, czekając na dzieci wracające ze szkół lub rodzinę i przyjaciół jadących z Kalińca.
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt domu WM15S Zimorodek, arch. Paweł Wład. Kowalski. Prosta bryła, stonowana kolorystyka oraz naturalne materiały to cechy rozpoznawcze. Zobacz ten projekt domu
Ganek jest wyrazem polskiej gościnności. Ale jest on też po prostu wygodny. Zanim otworzymy drzwi, możemy bezpiecznie stać pod dachem, nie zważając na pogodę.
Podest z daszkiem przed wejściem może być otwarty lub zabudowany. Często ma tylko niskie ścianki, wyznaczające jego granice. Ścianki mogą być dekoracyjne wykonane w postaci ażurowej konstrukcji z drewna. Ganek jest też miejscem na przyozdobienie wejścia do domu, np. donicami z kwiatami. Ładnie zaprojektowany i wykończony będzie stanowił wizytówkę domu.
Ganek zamknięty
Ganek w postaci zamkniętej przybudówki może mieścić przedsionek przed holem wejściowym, który w nowoczesnych domach często jest przedłużeniem otwartego parteru. To pozwala usunąć z ładnie wykończonej przestrzeni mieszkalnej niezbędne w każdym domu zaplecze, czyli wieszak i szafy na ubrania wierzchnie, buty, parasole, kalosze zostawiane przy wejściu. Tak właśnie jest w projekcie drewnianego domu Na przyszłość (C311S). Ganek jest dość rozbudowany. Obejmuje część zamkniętą z przedsionkiem z szafami oraz część otwartą pod daszkiem.
W projekcie domu Użyteczny (C360) ganek to dodatkowy przedsionek o powierzchni 3 m kw., którą można wygodnie zagospodarować, np. zrobić tam zabudowę z szafą na ubrania. Ponieważ w ganku nie ma okna, dobrze jest wstawić tam drzwi wejściowe z naświetlem.
Z kolei projekt domu Czysty (C344) obejmuje dobudowany ganek podzielony na dwa pomieszczenia: przedsionek i garderobę. Dzięki temu można ograniczyć liczbę szaf w domu. W projekcie nowoczesnego domu przewidziano tam dwa okna panoramiczne.
Ganek może mieć konstrukcje murowaną lub szkieletową. Oryginalne wykończenie jego elewacji będzie stanowić ozdobę domu. Jego ściany można otynkować na inny kolor niż pozostała część budynku, obłożyć płytkami kamiennymi albo wykończyć okładziną z desek. Ganek może też być wtopiony w bryłę domu, jeśli całość wykończymy tak samo.
Ganek otwarty
Znacznie częściej znajdziemy ganki otwarte. Mogą one obejmować niewielki podest przed drzwiami wejściowymi, koniecznie z daszkiem. Taki ganek minimum znajdziemy w projekcie domu rekreacyjnego o nazwie Marzycielski (DL14s). To nieduży drewniany domek o uproszczonej nowoczesnej bryle.
Przeczytaj też:
Najlepsze projekty domów drewnianych. Czy warto zdecydować się na ich budowę >>>
Taki jest też jego ganek. Wyznaczają go dwa słupy przed drzwiami wejściowymi. Wspierają one balkon nad wejściem, co jest rozwiązaniem tradycyjnym. Bardzo często nad gankiem sytuowano balkon lub taras. To został on nowocześnie wyposażony w szklane balustrady. Całość wieńczy wysunięty nad balkon fragment dachu.
Bardzo tradycyjnie wygląda ganek w parterowym domu Miły (C02). Został on nieco poszerzony, tak żeby przed wejściem można było usiąść na ławeczce ganku, tak jak to czyniono od wieków. Taki niesymetryczny, szeroki ganek prowadzi do szerokiego przedsionka, z którego jest wejście zarówno do salonu, jak i do kuchni, co jest bardzo wygodne, bo nie trzeba z zakupami chodzić daleko.
Polecany artykuł:
W projekcie domu szkieletowego o nazwie Zimorodek (WM15S), na długiej frontowej elewacji architekt zaplanował tradycyjny ganek, który ją urozmaica. W jego konstrukcji połączono materiały wykończeniowe zastosowane w bryle domu: cegły klinkierowe niskich murków nawiązują do cokołów i komina, a drewno jest nie tylko w konstrukcji ganku, ale też w okiennicach, oranżerii oraz w okładzinie ścian. Z ganku wchodzi się do przedsionka. Okno obok drzwi wejściowych należy do toalety.
Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:
- Kolekcja projektów domów parterowych >>>
- Trendy w projektowaniu domów – zobacz nowości >>>
- Projekty domów z antresolą – najciekawsze propozycje >>>
- Projekty domów piętrowych >>>
- 5 najlepszych projektów domów o pow. mieszkania (70-80 m2)
- 5 projektów domów z poddaszem użytkowym >>>
- Idealne domy dla dużej rodziny 2+3 >>>
- Dom na wąską działkę - projekty, przepisy prawne i porady >>>
- 5 najlepszych domów dla pary 50+ >>>
- Projekty domów z poddaszem do adaptacji >>>