Daszek nad drzwi. Jak zbudować zadaszenie nad drzwiami wejściowymi?
Daszek nad drzwi - im prostszy, tym ładniejszy, łatwiejszy w budowie i tańszy. Zobacz, z czego i jak zbudować zadaszenie nad drzwiami wejściowymi.
Materiał na daszek nad drzwi
Konstrukcję daszku nad drzwiami najłatwiej zrobić z drewnianych lub stalowych wsporników, mocując je na kotwy solidnie osadzone w żelbetowym wieńcu lub wytrzymałym murze z pełnej cegły czy silikatu. Można go też wykonać z żelbetu, utwierdzając wspornik w żelbetowym elemencie ściany – wieńcu lub nadprożu. Zbrojenie takiego wspornikowego daszku można zakotwić nawet bez rozkuwania muru, wklejając pręty w nawiercone otwory, a następnie wybetonować płytę wraz ze zbrojeniem ułożonym w deskowaniu. Wspornikową płytę daszku, podobnie jak balkonową, warto zaizolować termicznie, w przeciwnym razie stanie się mostkiem cieplnym. Innym sposobem zbudowania daszku jest oparcie konstrukcji z jednej strony na ścianie, a z drugiej na słupach.
Jeżeli daszek jest oddzielony konstrukcyjnie od domu i stoi przed elewacją jako niezależna konstrukcja na słupach lub ściankach, to nie trzeba go ocieplać. Taki daszek jest nowoczesnym rozwiązaniem powszechnie stosowanym w domach pasywnych i energooszczędnych. Pozwala na zachowanie ciągłości izolacji cieplnej i może być oddzielony od fundamentów i ścian domu. W miejscu jego styku ze ścianą budynku nie powstają mostki cieplne i fragmenty zagrożone przeciekaniem wody. Dobrze sprawdza się w tym przypadku konstrukcja stalowa lub drewniana.
Autor: Andrzej Szandomirski
Przezierna osłona boczna dostawionego daszku chroni wejście przed zacinającym deszczem i wiatrem
Płaski daszek nad drzwi
Najprostszy jest daszek płaski o prostych krawędziach. Jego zaletą jest swoboda, z jaką możesz go umieścić na elewacji. Dzięki minimalnemu spadkowi nie zasłoni dużego fragmentu ściany i nie będzie kolidował z oknami, okapem czy gzymsem. Taki daszek można dobudować na ścianie domu w wielu miejscach. Pasuje nie tylko do budynków modernistycznych o płaskich dachach, ale także do skromnych domów z dachami spadzistymi. Najłatwiej go wykonać jako jednospadowy, po którym woda spływa w kierunku prostopadłym do ściany.
Dwuspadowy daszek nad wejściem
Najbardziej popularne są daszki dwuspadowe – ze spadkami na boki. Istotne są tu detale styku bocznych połaci daszku z dachem i ścianą budynku. Najważniejsza jest decyzja, czy ich okap lub gzyms ma być zrównany z okapem lub gzymsem na dachu domu. Jeśli jest wyżej, powstaną trudne do ładnego wykończenia ciemne kąty pod okapem daszku przerywającego połać dachu głównego. Jeżeli okapy daszku nad wejściem wypadną niżej niż okap dachu głównego, takie ciemne kąty pojawią się po bokach daszku, a do tego ściana domu na styku z jego połacią będzie narażona na zamakanie. Jednakowy poziom gzymsów domu i daszku jest rozwiązaniem najkorzystniejszym, jednak taki układ sprawdza się w budynkach o dachu schodzącym nisko nad okna parteru.
Ganek przy wejściu
Dwuspadowe daszki nad drzwi mogą być dostawione do ściany domu i oparte na dwóch lub czterech słupach z trójkątnym szczytem nad wejściem. W ten sposób powstaje tradycyjny ganek lub kolumnowy portyk znany z wielu historycznych przykładów. Taka oprawa wejścia dobrze pasuje do budynków ze spadzistymi dachami mających przypominać polski dworek. Tradycyjny ganek na filarach powinien znajdować się na środku elewacji. Źle wygląda, gdy jest zbyt blisko narożnika. Często w dodatku przegrywa on konkurencję z największymi drzwiami do domu, jakimi są dzisiaj wrota do garażu.
Daszek nad gankiem, nawet mały, powinien być najważniejszym elementem elewacji. Daszek na dwóch słupach lub kolumienkach ma swoje liczne wariacje pozwalające znaleźć rozwiązanie pasujące do różnych domów i różnych kształtów dachu. Możliwe są daszki trójspadowe, pulpitowe o dużym spadku, a nawet w kształcie łuku.
Pokrycie daszku nad drzwiami wejściowymi
Wybrana forma i pokrycie daszku nad drzwiami powinny pasować do formy i pokrycia dachu głównego. Materiał pokrycia może być dowolny – dachówki, blachy w arkuszach lub profilowe, gonty drewniane czy bitumiczne. Należy go dopasować do kąta spadku daszku – dachówka i gonty sprawdzą się na spadzistym, blacha na prawie każdym, a papa na płaskim. Daszek można też pokryć materiałem przeziernym – szkłem lub poliwęglanem. Wówczas widoczna konstrukcja wsporcza powinna być wyjątkowo starannie zaprojektowana. Przezroczysty dach nie daje cienia i wszystko jest doskonale oświetlone i widoczne. Nie ukryje się pod nim żadna niezręczność projektowa, zacieki lub brud zalegające pod pokryciem.
Konstrukcja daszków przeziernych może być z drewna lub ze stali, a także z połączenia tych dwóch materiałów – drewnianych belek, metalowych łączników i zamocowań do szkła. Większość gotowych daszków ma pokrycie z częściowo przeziernego poliwęglanu komorowego i lekkie aluminiowe lub stalowe wsporniki. Takie elementy w zestawieniu z masywnym murem i dużym dachem domu są często zbyt filigranowe i nie pasują do tradycyjnych domów.
Daszek nad drzwi z boczną ścianą
Ważnym elementem wejścia jest osłona z boku. Daje poczucie prywatności, osłania przed silnym wiatrem, zimnem i zacinającym deszczem. Boczna ściana pod zadaszeniem tworzy namiastkę podcienia. Wejście zabudowane lub oszklone z dwóch stron przesuwnymi ścianami pozwoli w chłodne dni traktować przestrzeń pod dachem jako werandę wejściową. Wtedy dobrze jest trochę wysunąć okap nad wejściem do werandy, bo to przed nim powstanie problem osłony przed opadami. Lepiej zabudować szkłem tylko część przestrzeni pod zadaszeniem, zostawiając miejsce osłaniające wchodzących.
Taki dwufunkcyjny daszek nad drzwiami musi być odpowiednio większy. Powinien mieć mniej więcej 3-metrowy wysięg. Daszek należy tak zaprojektować, aby woda nie spływała z połaci na stronę przejścia, bo podczas ulewy będzie trudnym do przekroczenia wodospadem. Spadek połaci skieruj zatem na boki, a jeśli znajduje się nad przejściem, to na krawędzi zamontuj rynnę.
Wymiary zadaszenia nad wejściem
Daszek nad wejściem powinien być dostatecznie obszerny. Potrzeba na to co najmniej 2 m szerokości i 1,2 m wysięgu. Daszek, pod którym znajdą się również ława do siedzenia lub miejsce na kwiaty, musi być obszerniejszy. Nie należy jednak przesadzać i budować daszków o wysięgu większym niż 2-2,5 m. Duży i głęboki podcień oznacza znaczne zacienienie, a ponieważ wejście do domu jest bardzo często od północy, to takie miejsce staje się nieprzyjemne. Będzie tam chłodno i ciemno. W miejscach stale zacienionych występują problemy z zawilgoceniem ścian i posadzek. Pojawiają się tam zielone porosty na murach i nawierzchni.
Najlepiej, aby zadaszenie obejmowało także schody. Zewnętrzne, niezadaszone schody łatwo pokrywają się lodem, bo są położone blisko ciepłej ściany domu i narażone na częste wahania temperatury. Śnieg na nich na przemian roztapia się i zamarza, z okapu spadają krople wody i zwisają sople lodu. Na nieosłoniętych, mokrych czy pokrytych porostami stopniach nawet latem łatwo się poślizgnąć.
Daszek nad drzwi ze sklepu
Najprostsze daszki można kupić w marketach budowlanych za kilkaset złotych. Są to konstrukcje wspornikowe z aluminium, ze stali lub z drewna, czasami z drewna klejonego. Gotowe daszki mają z reguły niewielkie wymiary. Ich głębokość (odległość od ściany) wynosi najczęściej 70-80 cm, szerokość 120-150 cm. Są pokryte poliwęglanem komorowym lub litym o grubości 6-10 mm i można je zmontować samodzielnie, używając do tego najprostszych narzędzi. Daszek należy mocować do części konstrukcyjnej ściany, dobierając kotwy do materiału, z którego jest wykonana.
W przypadku ściany z ociepleniem stosuje się kotwy wklejane z tulejami dystansowymi. W ofercie producentów daszków znajdują się też robione na zamówienie daszki szklane. Producenci wykorzystują gotowe wzory (które można obejrzeć na stronach internetowych) oraz standardowe okucia. Daszki nad drzwiami mogą być podwieszane na cięgnach mocowanych do muru lub opierane (za pomocą łączników do szkła) na wspornikach ze stali nierdzewnej. Pokrywa się je zestawami szklanymi z kilku warstw szkła tak zwanego bezpiecznego, czyli laminowanego, z zewnętrzną warstwą szkła hartowanego.