Najlepsze projekty domów drewnianych. Czy warto zdecydować się na budowę domu z drewna?

2017-08-25 18:36 Krzysztof Domagała|Wojciech Kujawski
C311S - Na przyszłość
Autor: Projekty gotowe

Projekty domów drewnianych z roku na rok są coraz częściej poszukiwane przez inwestorów. Sprawdzamy, co przemawia za budową domu w technologii szkieletowej i prezentujemy naszym zdaniem najciekawsze propozycje.

Domy szkieletowe najczęściej funkcjonują w naszym języku jako „kanadyjczyki”. Tak ochrzczono je na początku lat 90. i choć dziś buduje się domy szkieletowe nie tylko ściśle według wzorców kanadyjskich, ale częściej metodami skandynawskimi, nazwa ta przylgnęła do nich na dobre. Konstrukcja takich domów to drewniany szkielet, wypełniony izolacją termiczną i zabudowany z obu stron. Po wykończeniu, takie domy mogą zupełnie nie przypominać budynków drewnianych, bo często ich elewacje są tynkowane, obmurowywane lub wykańczane płytkami klinkierowymi.

Zalety domów szkieletowych

Domy szkieletowe zyskują popularność głównie dzięki temu, że ich budowa trwa szybko. Dzięki minimalnej ilości prac mokrych, znacznie ograniczona jest liczba przerw technologicznych przeznaczonych na wiązanie zapraw lub betonu.

W ścianach o konstrukcji szkieletowej łatwo możemy osiągnąć bardzo niskie, a więc korzystne współczynniki przenikania ciepła U. Do osiągnięcia są wartości wynoszące 0,13 W/(m²K), a w szkieletowych domach pasywnych nawet 0,088 W/(m²K). Norma obowiązująca od 2017 roku wymaga, aby ten współczynnik wynosił maksymalnie 0,23 W/(m²K), a od 2021 roku - 0,20 W/(m²K). Widać więc, jak znakomite parametry może osiągać dom szkieletowy. Na pewno odczujemy to w portfelu, w postaci niskich rachunków za ogrzewanie.

Dom drewniany jest znacznie lżejszy od murowanego, dlatego nie wymaga bardzo solidnych fundamentów. Mniej użytych materiałów to oszczędności na etapie budowy.

Dom szkieletowy można łatwo naprawić, rozbudować lub przebudować. W przypadku konstrukcji murowanej, jest to o wiele trudniejsze, ponieważ chęć przestawienia ściany wiąże się z wyburzeniem starej i postawieniem nowej. Drewniany szkielet można natomiast przenosić w całości lub wyciąć do takiej formy jaka będzie nam odpowiadać.

W ścianach szkieletowych łatwo ukryć przewody i inne elementy instalacji wodnych, kanalizacyjnych, elektrycznych. Nie trzeba kuć świeżo wymurowanych ścian, wystarczy przykryć instalacje płytami poszycia.

Wady domów szkieletowych

Tak naprawdę, zdecydowana większość wad, jakie zgłaszają użytkownicy domów szkieletowych, wynika ze złego montażu. Wiele pierwszych domów szkieletowych wzniesiono, popełniając karygodne błędy. Nie trzeba więc było długo czekać, żeby rozeszła się fama, iż domy szkieletowe są kiepskie, nietrwałe, uciążliwe w eksploatacji i trzeba je ciągle naprawiać. Dziś jednak nie brakuje projektantów i solidnych wykonawców domów o takiej konstrukcji.

Jeśli szkielet jest właściwie zbudowany i usztywniony, elementy konstrukcji będą pracować w minimalnym zakresie. Żadna okładzina wówczas nie pęknie, ani w ciągu 10, ani 110 lat. Duży wpływ na powstawanie problemów z okładzinami ma ich niewłaściwy montaż – używanie złych łączników, niewłaściwe budowanie rusztów i konstrukcji nośnych, niepoprawne spoinowanie płyt. Podobne problemy dotyczą okładzin gipsowo-kartonowych także w domach murowanych.

Dobrze zbudowany i wzmocniony dom szkieletowy, powinien być także odporny na najsilniejsze wiatry. Jeśli jednak nawiedzi nas trąba powietrzna (coraz częstsze zjawisko w naszym kraju), wtedy nawet dom murowany ulegnie poważnym uszkodzeniom.

Jak często trzeba coś naprawiać w domach szkieletowych?

Naprawia się to, co jest zepsute lub źle zbudowane. Jeśli dom szkieletowy zostanie zbudowany fachowo, naprawy będą sporadyczne. Dobrze dobrane spiralne gwoździe nie wyjdą ze ścian, elementy nie rozłączą się, jeśli fachowcy dobrze dobiorą łączniki do drewna i solidnie dokręcą wkręty. Wszystko to wpływa na końcową jakość konstrukcji domu oraz na jego wykończenie. Jeśli więc prace zostaną właściwie wykonane, gipsowo-kartonowe okładziny ścienne nie będą się paczyć ani wilgotnieć, a okna i drzwi pozostaną proste i przez lata będą dobrze funkcjonować.

Sprawdź też:

Projekty domów drewnianych

Dzisiaj, budowa domu szkieletowego wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem niż w latach 90. Może zatem warto rozważyć odejście od tradycyjnej konstrukcji murowanej? Zobaczcie 5 naszym zdaniem najciekawszych projektów domów drewnianych.

1. C226aS - Szczególny - wariant I - projekt domu o pow. 127,7 m2

C226aS - Szczególny - wariant I
Autor: Projekty gotowe Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie C226aS - Szczególny – wariant I >>

Powierzchnia użytkowa: 127,7 m2 +++ Plusy: W tym domu większość powierzchni parteru zajmuje salon oraz duża kuchnia, ale znalazło się też miejsce na jedną sypialnię. Na poddaszu natomiast zaplanowano dwie kolejne sypialnie oraz łazienkę. Ciekawym rozwiązaniem jest wydzielenie dodatkowego niezależnego pokoju z łazienką i osobnym wejściem. Możemy go wykorzystać, np. na własne biuro lub pracownię.

Dom posiada również wariant murowany (C226a) oraz parterowy (C226S)

Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 20,5 x 19,0 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 220 000 zł
Garaż: TAK

2. C311S – Na przyszłość - projekt domu o pow. 56,7 m2

C311S - Na przyszłość
Autor: Projekty gotowe Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie C311S – Na przyszłość >>

Powierzchnia użytkowa: 56,7 m2 +++ Plusy: Ten mały, ale bardzo klimatyczny dom posiada wyraźnie zaznaczoną część dzienną z salonem i otwartą kuchnią oraz część nocną, w której znajdują się dwie sypialnie. Niewielką powierzchnię rekompensuje bardzo duży zadaszony taras oraz dodatkowa przestrzeń na strychu, na której możemy przechowywać wszystkie rzeczy przydatne raz na jakiś czas.
Liczba pokoi: 3
Wymiary działki: 18,9 x 17,9 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 79 000 zł
Garaż: NIE

3. DL02aS – Złocisty - wariant I - projekt domu o pow. 69,0 m2

DL02aS  - Złocisty - wariant I
Autor: Projekty gotowe Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie DL02aS – Złocisty - wariant I >>

Powierzchnia użytkowa: 69,0 m2 +++ Plusy: Projekt domu z prostym - a więc tanim w budowie - dachem dwuspadowym. We wnętrzu uwagę przykuwa wysoki salon oraz antresola, która nada niepowtarzalny klimat. Do sypialni umieszczonej na górze możemy się dostać schodami drabiniastymi z przedsionka. Nad garażem oraz kotłownią zaprojektowano też duży i praktyczny schowek. Dużym atutem jest zajmująca szerokość całej bocznej elewacji, całkowicie zadaszona i otoczona balustradą weranda, która otwiera dom na otoczenie, jednocześnie zapewniając intymność.

Dom posiada również wariant bez garażu, rekreacyjny (DL02S)

Liczba pokoi: 3
Wymiary działki: 26,2 x 15,8 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 173 000 zł
Garaż: TAK

4. WM15S - Zimorodek - projekt domu o pow. 98,6 m2

WM15S - Zimorodek
Autor: Projekty gotowe Link: Sprawdź projekt >>>

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Kolekcja projektów domów parterowych – wybierz projekt dla siebie

Trendy w projektowaniu domów – zobacz kolekcję nowości projektowych

Projekty domów z antresolą – zobacz najciekawsze propozycje i wybierz idealny dom dla siebie

Duże też jest piękne – najciekawsze Projekty domów piętrowych

Przeczytaj więcej o projekcie WM15S – Zimorodek >>

Powierzchnia użytkowa: 98,6 m2 +++ Plusy:  Ten dom, po obróceniu o 90 stopni, zmieści się na wąskich działkach. Wewnątrz, uwagę zwraca wyraźny podział na część dzienną i nocną oraz dwie garderoby i spiżarnia. Takie pomieszczenia znacząco ułatwiają utrzymanie porządku w domu. Na zewnątrz mamy mnóstwo miejsca do relaksu w postaci tarasu oraz oranżerii. Boczna ściana jest pozbawiona okien, dlatego w łatwy sposób możemy na niej doprojektować garaż.

Dom posiada również wariant murowany (WM15) oraz murowany z dwustanowiskowym garażem (WM15a)

Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 24,7 x 19,1 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 139 000 zł
Garaż: NIE

5. WM23S - Rudzik - projekt domu o pow. 108,2 m2

 

WM23S – Rudzik
Autor: Projekty gotowe Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie WM23S - Rudzik >>

Powierzchnia użytkowa: 108,2 m2 +++ Plusy:  Projekt wyróżnia się ciekawym układem bryły, dzięki któremu przed domem tworzy się zamknięte podwórko. Sypialnia z wyjściem do ogrodu z pewnością uatrakcyjni nam wiele poranków. Garaż można w prosty sposób powiększyć do 2 stanowisk.

Dom posiada również wariant murowany (WM23)

Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 21,2 x 23,4 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 172 000 zł
Garaż: TAK

Zobacz także inne nasze artykuły, w których prezentujemy najlepsze projekty domów:

Projekt domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.
W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.
Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Wrobiony w szkieleciaka
|

Żadnych szkieleciaków! Ludzie, nie popełnijcie tego błędu co ja! Dałem się naciągnąć na takie artykuły, dopiero potem zobaczyłem, że to perfidna propaganda niemająca nic wspólnego z rzeczywistością. Dom był koszmarnie drogi, masa problemów technicznych, absolutnie żadnych zalet! Ciepły? Bzdura! Współczynnik ściany zewnętrznej u mnie to zaledwie 0,12. Tylko że on nie akumuluje ciepła!!! Ciągle trzeba grzać, drogo i zimno :(