Czy podczas budowy domu ekipa budowlana może wejść na działkę sąsiada?

2009-07-31 2:00
Czy można wejść na teren sąsiada?
Autor: Jupiterimages Czy można wejść na teren sąsiada?

Czasami budowa domu wymaga, aby ekipa budowlana weszła na teren sąsiada. Czy w takiej sytuacji zgoda sąsiada jest konieczna? Co jeśli sąsiad odmówi? Co na to mówi prawo budowlane?

Zgoda sąsiada konieczna

Zagadnienia powyższe uregulowane są w art. 47 Prawa budowlanego. Jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany uzyskać przed rozpoczęciem robót zgodę sąsiada, czyli właściciela sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu (najemcy) na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu.

Gdy sąsiad nie wyrazi zgody

W razie nieuzgodnienia warunków, o których mowa powyżej, właściwy organ (starosta) na wniosek inwestora w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku rozstrzyga, wydając decyzję, o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości.

Po robotach budowlanych trzeba posprzątać

W przypadku uznania, że wniosek inwestora jest zasadny, starosta określa granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości. Po zakończeniu robót budowlanych inwestor jest obowiązany naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu - na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE