Zmiany w podatku od nieruchomości. Sprawdź, jakie zmiany czekają w 2016 roku?

2015-12-15 13:48
Kredyt na mieszkanie
Autor: thinkstockphotos.com

Nowe przepisy dotyczące naliczania podatku od nieruchomości będą obowiązywać od stycznia 2016 roku. Na zmianach skorzystają przede wszystkim właściciele garaży w budynkach wielorodzinnych. Dowiedz się, co dokładnie się zmieni.

Zmiany to wynik podpisanej pod koniec lipca 2015 roku przez prezydenta ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zmiany zaczną obowiązywać 1 stycznia 2016 i obejmą zarówno zwykłych podatników, jak i przedsiębiorców. Z racji tego, że wpłyną one na wysokość obciążeń podatkowych, warto dokładnie się z nimi zapoznać jeszcze w grudniu.

Marzysz o własnych „czterech kątach”? Znajdź TANI kredyt hipoteczny

Podatek za części wspólne - klatkę schodową i korytarz

Dotychczas korytarze i klatki schodowe w budynkach wielolokalowych często były wyłączone z opodatkowania, na czym oczywiście tracił fiskus, dlatego od stycznia dopilnuje, by także podatek od tych części został naliczony. Obciąży on wszystkich współwłaścicieli w stosunku odpowiadającym ich udziałowi w danej nieruchomości wspólnej.

Zmiany te obejmą zarówno mieszkańców bloków i kamienic, jak i właścicieli lokali w budynkach komercyjnych. Wydaje się, że najwięcej stracą na tym podatku przedsiębiorcy, którzy mają swoje lokale w galeriach handlowych, bo tam części wspólne stanowią największy procent całej nieruchomości, a to oznacza, że oni będą musieli zapłacić fiskusowi najwięcej.

Na zmianach skorzystają właściciele garaży w budynkach wielorodzinnych

Właściciele mieszkań posiadający miejsce parkingowe w garażu podziemnym mogą się cieszyć, ponieważ od stycznia 2016 roku nie będą już ponosić solidarnej odpowiedzialności za cały parking. Co to oznacza? Podatek za garaż zapłacą wyłącznie od powierzchni swojego miejsca postojowego, a nie jak dotychczas od powierzchni całego garażu.

Koniec z możliwością rozłożenia spłaty podatku na raty

Zmienią się także zasady płacenia fiskusowi. Od nowego roku nie będzie można rozłożyć podatku nieprzekraczającego 100,50 zł na raty. W całości będą go musieli zapłacić zarówno zwykli podatnicy, jak i przedsiębiorcy.

W przypadku tych pierwszych - płatność trzeba będzie uregulować do 15 marca – w tym terminie trzeba bedzie zapłacić pierwszą ratę. W przypadku wyższego podatku jednak nadal będzie istniała możliwość rozłożenia go na raty, a terminy płatności będą takie same jak do tej pory, tj. 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.

Takie rozwiązanie na pewno uprości procedury administracyjne i obniży kwoty podatku, niestety, może ono być dotkliwe dla emerytów, którym taka jednorazowa płatność może w znacznym stopniu obciążyć miesięczny budżet.

Planujesz kupić mieszkanie? SPRAWDŹ najlepsze oferty finansowania!

Podsumowując, można powiedzieć, że nowelizacja przyniesie i korzystne, i mniej korzystne zmiany, z którymi trzeba się jednak zapoznać, bo ich nieznajomość nie zwalnia nas z obowiązku podatkowego.

Warto wiedzieć

Nie zapłacisz podatku od nieruchomości, jeśli jego kwota będzie niższa niż koszt doręczenia decyzji pocztą

Na koniec warto jednak wspomnieć o pozytywnej zmianie, a mianowicie o tym, że od nowego roku fiskus nie pobierze podatku od nieruchomości, jeśli jego kwota będzie niższa niż koszty wysyłki – obecnie jest to 6,10 zł.

To ważne, bo dotychczas dochodziło do różnych absurdalnych sytuacji, kiedy organy podatkowe musiały jeszcze dopłacać do zwracanego im podatku, bo koszty administracyjne i pocztowe były wyższe niż on sam.

W przypadku podatku od nieruchomości przedsiębiorca płaci więcej niż osoba prywatna

Nie od dziś wiadomo, że za ten sam lokal przedsiębiorca, który zarejestruje w nim działalność gospodarczą zapłaci wyższy podatek niż przeciętny Kowalski. Różnica jest ogromna, bo zgodnie ze stawkami ustalonymi na 2016 r. ten pierwszy zapłaci za 1 mkw. powierzchni użytkowej maksymalnie aż 23,13 zł, podczas gdy ten drugi tylko 0,75 zł.

Nikogo więc chyba nie zdziwi to, że przedsiębiorcy korzystali z wszelkich rozwiązań, które pozwalały im tę opłatę obniżyć. Dotychczas taka możliwość wynikała z niedoprecyzowanego zapisu „względów technicznych” w definicji nieruchomości związanych z prowadzeniem firmy. Co to dokładnie oznacza? Do tej pory wszystkie budynki, które były własnością przedsiębiorcy, poza tymi mieszkalnymi, były objęte wyższą stawką podatkową, jednak przedsiębiorca, powołując się właśnie na względy techniczne, mógł się ubiegać o obniżenie stawki podatkowej z racji niemożności prowadzenia w danym budynku działalności gospodarczej. Efekt był taki, że podatnicy toczyli boje z fiskusem, a sądy administracyjne wydawały różne sprzeczne decyzje, ale podatnikom udawało się czasami obniżyć kwotę podatku.

Od stycznia o wyłączeniu budynku z podatku zadecyduje nadzór budowlany lub górniczy, które wyłączą budynek z użytkowania albo nakażą jego rozbiórkę, w innym przypadku przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatek zgodnie z obowiązującymi stawkami.

Zmiany w podatku od nieruchomości 2016
Autor: TotalMoney.pl Maksymalne stawki podatku od nieruchomości w 2016 roku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE