Co jest ważniejsze - oprocentowanie czy prowizja?
Niektóre banki rezygnują z prowizji za udzielenie kredytu, inne nie, ale za to oferują niższe oprocentowanie. Co się bardziej opłaca?
Czasami wyższa niż w innych bankach prowizja jest ceną za obniżkę oprocentowania jedynie przez pierwszy rok kredytowania albo jeszcze krócej - trzeba na to zwrócić uwagę, zanim skusimy się na taką okazję. Kredyt hipoteczny zaciąga się na długie lata, więc roczna obniżka nie wpłynie znacząco na jego koszt.
Warto jednak dowiadywać się, jakie promocje oferują banki w czasie, gdy szukamy kredytu. Może to być nie tylko niższe oprocentowanie w pierwszym roku kredytowania, ale na przykład bezpłatne ubezpieczenie na życie, 10% kwoty kredytu bez odsetek, darmowe karty kredytowe itp.
Im dłużej spłacamy kredyt, tym większe znaczenie ma dla nas wysokość oprocentowania, bo to ono głównie będzie decydować o koszcie kredytu. Jeśli zatem nie bierzemy pod uwagę możliwości wcześniejszej spłaty, wybierzmy ofertę o najniższym oprocentowaniu.
Banki umożliwiają zaciągnięcie kredytu bez udziału własnego kredytobiorcy (100% LTV*). Lepiej jednak mieć jakiś wkład własny. Po pierwsze, marża jest wtedy niższa. Po drugie, im mniej pożyczymy, tym mniejsze prawdopodobieństwo kłopotów ze spłatą, które przecież trudno w 100% wykluczyć.
* LTV (Loan To Value) to stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości. Gdy dysponujemy wkładem własnym w wysokości 20% wartości kupowanej nieruchomości, LTV wynosi 80%, zaciągamy kredyt na 80% wartości mieszkania.