Spis treści
- Rękojmia deweloperska - co obejmuje?
- Czego nie obejmuje rękojmia dewelopera?
- Ile lat trwa rękojmia dewelopera?
- Podstawa prawna rękojmi dewelopera
Rękojmia deweloperska - co obejmuje?
Rękojmia to instrument prawny chroniący interesy nabywającego dom lub mieszkanie od dewelopera. W praktyce przerzuca na sprzedającego odpowiedzialność za naprawę wad i usterek, których kupujący nie widział w dniu dokonywania zakupu - sprzedający ma obowiązek je naprawić i pokryć koszty napraw. Rękojmia deweloperska obejmuje:
- wady fizyczne, które wyszły na jaw już w trakcie użytkowania lokalu,
- wady fizyczne, które nabywca przeoczył podczas odbioru technicznego,
- wady prawne.
Wadą będą usterki, ale i niewywiązanie się z umowy. Czyli zarówno krzywe ściany, przeciekający dach czy porysowane przez budowlańców okna, jak i błędny metraż domu - czynniki, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców domu oraz na wartość nieruchomości.
Czego nie obejmuje rękojmia dewelopera?
Rękojmia dewelopera nie obejmie wad wynikłych z niewłaściwego użytkowania domu, które pojawiły się już po sprzedaży. Nie obejmie też naturalnego zużycia się elementów. Jeżeli np. zimą ograniczymy do zera wentylację w nieruchomości, a na ścianach pojawi się grzyb, tej szkody nie obejmie rękojmia. Jeżeli jednak problem z wentylacją okaże się np. winą wadliwego montażu - wtedy za usunięcie wady odpowiada deweloper.
Zobacz także: Prawidłowa wentylacja w domu to koniec problemów z wilgocią. Jak zapewnić skuteczną wentylację?
Rękojmia nie obejmuje również wad, pomimo których, z pełną świadomością nabywca kupił dom. Jeżeli deweloper przy sprzedaży poinformował nabywcę, że ściany są krzywe, nabywca nie może później złożyć reklamacji i dochodzić naprawienia tej usterki na koszt dewelopera.
Ile lat trwa rękojmia dewelopera?
Wszystkie nieruchomości sprzedane po dn. 25 grudnia 2014 r. objęte są 5-letnią rękojmią deweloperską, liczoną od dnia odbioru technicznego. Na zgłoszenie zauważonej usterki w formie reklamacji mamy miesiąc. W piśmie powinny znaleźć się informacje nt. wady, zdjęcia oraz data jej wykrycia.
Możemy wnioskować o naprawę lub wymianę uszkodzonego elementu.
Podstawa prawna rękojmi dewelopera
Rękojmia jest regulowana ustawowo i wynika z przepisów Kodeksu cywilnego, a to oznacza, że obowiązuje niezależnie od umów i nie jest kwestią dobrej woli dewelopera. M.in. tym różni się od gwarancji, którą deweloper może, ale nie musi uwzględnić w umowie. Nawet jeżeli dom nie jest objęty gwarancją, posiadają ją poszczególne jego elementy - np. okna i inne elementy wykończenia. Jeżeli natomiast w umowie deweloper uwzględnia zapisy ograniczające rękojmię, nie są to zapisy wiążące.
Jeżeli naprawy prowadzone przez dewelopera w ramach rękojmi nie dają efektu, wada wciąż powraca, a korzystanie z domu staje się niemożliwe, właściciel ma prawo do odstąpienia od umowy z deweloperem.
- Przejdź do galerii: Montaż drzwi wejściowych krok po kroku
