Spis treści
- Odpady wielkogabarytowe. Co się do nich nie zalicza?
- Opony - czy można je oddać na gabaryty?
- Gabaryty a kary i mandaty. 5 tysięcy złotych, a nawet pozbawienie wolności
Zasady dotyczące tego, czego nie zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych, mogą nieznacznie różnić się między gminami i miastami. Mają jednak punkty wspólne. Tzw. gabaryty to śmieci o niestandardowych rozmiarach, których nie zmieścimy do zwykłych kontenerów. Są to najczęściej meble. Mimo że nie mieszczą się w kategoriach "plastik", "papier", "szkło", podlegają segregacji - a zatem ma znaczenie, komu do utylizacji przekażemy kanapę, a komu opony samochodowe. Pomyłka może słono kosztować.
Odpady wielkogabarytowe. Co się do nich nie zalicza?
Gabarytami nie są:
- odpady budowlane - gruz, skute płytki ceramiczne, kaloryfery, ramy okienne;
- ceramika łazienkowa - toalety, umywalki, wanny, brodziki również zaliczane są do odpadów budowlanych;
- duży sprzęt elektryczny i elektroniczny - pralki, telewizory, lodówki itd.;
- mały sprzęt AGD i RTV - odkurzacze, suszarki do włosów, konsole, radia, odtwarzacze itd.;
- opony i części samochodowe;
- choinki;
- worki z ubraniami i tekstyliami;
- kartony po dużych sprzętach;
- ziemia.
Zobacz także: Obowiązek segregacji odpadów budowlanych od 2025 - dla kogo i na jakich zasadach?
Niektóre gminy i miasta zaliczają do gabarytów sprzęt AGD (pralki, lodówki, kuchenki itd.) - przed ich wyrzuceniem warto zapoznać się z lokalnymi wytycznymi. Mimo że okna zaliczymy do odpadów budowlanych, drzwi - do gabarytów.
Opony - czy można je oddać na gabaryty?
Nie - opony samochodowe przeważnie nie są zaliczane do gabarytów. Zdarza się jednak, że gminy robią tu wyjątek i biorą na siebie odpowiedzialność za ich utylizację - w takim wypadku zużyte opony należy złożyć w wyznaczonym miejscu.
Odpady niezaliczane do gabarytów - opony, elektronikę, odpady budowlane itd. - przyjmuje lokalny PSZOK czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

i

i
Gabaryty a kary i mandaty. 5 tysięcy złotych, a nawet pozbawienie wolności
Wywóz gabarytów ma swoje określone zasady. Odbywa się w określonych datach, odpady można wystawić w określonym momencie (np. nie wcześniej niż 72 godziny przed odbiorem), a co do nich zaliczamy, jasno określają władze gminy. Co w przypadku, gdy nie stosujemy się do zasad?
"Wystawki" czyli wystawione na śmietnik czy przed dom meble i gabaryty bardzo często znikają już przed wywozem i znajdują nowy dom - nowy właściciel niejako zdejmuje z nas odpowiedzialność za problematyczny odpad, ale z prawnego punktu widzenia nie możemy na tym polegać. Możliwość przejęcia przez kogoś naszych śmieci nie zwalnia nas z pilnowania terminów i kategorii odpadów. Efekty takiego podejścia są szczególnie widoczne przy altanach śmietnikowych większych osiedli mieszkaniowych - tygodniami zalegają tu muszle klozetowe, lampy czy odpady remontowe.
Zobacz także: Gdzie wyrzucić żarówkę lub halogen, gdzie ledy, świetlówki kompaktowe, lampy?
Choć może się wydawać, że za pomyłki lub zignorowanie zasad nie grożą żadne konsekwencje, np. za wyrzucenie elektroniki w sposób niezgodny z zasadami, obowiązuje kara w wysokości 5 tysięcy złotych. Podobna kara obowiązuje w przypadku nielegalnego wywiezienia odpadów do lasu czy wrzucenia ich do rzeki.
Mandat może zostać przyznany także wtedy, gdy odpady zostały wyrzucone do nieprawidłowego pojemnika. W szczególności, jeżeli doszło do uszkodzenia kontenera bądź pojazdu odbierającego odpady. Warto też pamiętać, że nielegalne jest składowanie gruzu czy innych odpadów po budowie i remoncie na prywatnym terenie. Takie postępowanie, zgodnie z Kodeksem Wykroczeń, wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu w wysokości do 1500 zł. Osobę odpowiedzialną za nielegalne gospodarowanie odpadami można również obciążyć kosztami oczyszczenia wody czy rekultywacji gleby w zanieczyszczonym miejscu. W skrajnych przypadkach możliwe jest wyznaczenie kary ograniczenia albo pozbawienia wolności
- podaje inż. Marianna Leśniewicz w serwisie MuratorPlus.
Źródła: warszawa19115.pl, Odpady wielkogabarytowe – co do nich zaliczamy, a czego nie? Odpady poremontowe / muratorplus.pl
