Spis treści
Pani Sylwia napisała na grupie Muratora „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową”: poradźcie, o jaką moc przyłączeniową mam wnioskować dla domu parterowego 85m2? Wszystko będzie w nim na prąd: płyta indukcyjna, pompa ciepła z wodnym ogrzewaniem podłogowym PC, pompa w studni, zasilanie 3-fazowe.
Członkowie grupy odpowiadają
- Mam 14 kW i wszystko na prąd, łącznie z ogrzewaniem oporowym. Nigdy nie było problemu.
- A ja przy 14 kW mocy przyłączeniowej mam pompę ciepła 12 kW, płytę indukcyjną (5 pól grzewczych), rekuperator, do tego trochę spawam, chodzi odkurzacz przemysłowy z piłą stołową. I wszystko działa.
- My też mamy 14 kW i wszystko na prąd. Pompa gruntowa 8 kW (on/off) podczas pracy zawsze pobiera 1,7 kW, czajnik elektryczny 2,4 kW, indukcja 6 kW, pralka pewnie 2 kW, żelazko 3 kW... Nigdy nie było problemu, że mocy za mało. Opłaty stałe za 14 kW mocy przyłączeniowej to 19,50 zł miesięcznie. Nie bierz na zapas, zawsze można zwiększyć. Daleki sąsiad miał 10 kW, a potrzebował zwiększyć do 40 kW, bo zaczął robić brykiet, i bez problemu mu zwiększyli.
- Włączysz dwa palniki indukcji na maksa - 6 kW. Zapragniesz mieć magazyn energii - następne 6 kW. Bierz zabezpieczenie co najmniej 40 A, czyli wnioskuj o minimum 25 kW, albo nawet o 32 kW. Za większą moc przyłączeniową nie płacisz, najwyżej ciut więcej policzą za samo wykonanie przyłącza.
- Mnie powiedzieli, że do 16 kW jest zabezpieczenie 25 A, a od 16.1 kW zaczyna się 32 A.
- Wziąłem większe zabezpieczenie, bo żadna różnica w miesięcznym rachunku, a nie wiadomo, co kiedyś będę chciał podłączyć. Teraz ciężko trafić na sprzęt, który potrzebuje bezpiecznik większy niż B25, więc jak jesteś pewny, że nie będziesz podłączał nic mocniejszego, np. elektrycznego przepływowego podgrzewacza wody, to napisz we wniosku taką moc, żebyś miał te 25 A (w zależności od operatora są to trochę inne wartości mocy we wniosku).
Przeczytaj też:
- Ile prądu zużywają domowe urządzenia elektryczne? Najwięksi prądożercy w domu i koszt ich użytkowania
- Cena instalacji elektrycznej 2025. Ile kosztuje instalacja elektryczna w domu?
Ekspert Muratora odpowiada:
Im większa moc, tym drożej
Za wykonanie przyłącza zakład energetyczny pobiera od przyszłego odbiorcy energii opłatę zryczałtowaną, która jest iloczynem ustalonej przez siebie stawki (ustalonej na podstawie średniorocznych nakładów na budowę odcinków sieci elektrycznej służących do przyłączania nowych odbiorców) i wielkości mocy przyłączeniowej określonej w umowie. Z tego względu nie warto występować o moc dużo większą niż jest nam potrzebna.
Co to jest moc przyłączeniowa?
Moc przyłączeniowa zależy od liczby i rodzaju urządzeń elektrycznych, które mają być zainstalowane w domu, oraz liczby domowników, którzy będą z nich na co dzień korzystać. Jeżeli mamy odpowiednią dokumentację projektową, powinna ona zawierać bilans mocy. A jeżeli go nie ma, to możemy go sporządzić samodzielnie przez zsumowanie mocy znamionowej wszystkich przewidywanych do zainstalowania w domu odbiorników. Ale będzie to tak zwana moc zainstalowana. Natomiast moc przyłączeniową uzyskamy, mnożąc moc zainstalowaną przez średni współczynnik jednoczesności. Dla przeciętnego budynku jednorodzinnego ma on wartość 0,6.
W domach jednorodzinnych średniej wielkości, ze standardowym wyposażeniem, zwykle wystarczy moc przyłączeniowa 10 kW. W domach z kuchenką elektryczną albo ogrzewaniem elektrycznym potrzeba odpowiednio 15 i 30 kW.
Dołącz do grupy "Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową" i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.