Spis treści
- Powierzchnie reklamowe
- Dach to czysty zysk
- Powierzchnie nieużytkowane
- Wynajem krótkoterminowy
- Rozliczanie dodatkowych korzyści przez wspólnotę
- Kluczowe aspekty rozliczania
- Najbardziej lukratywne sposoby pozyskania dodatkowych funduszy
Wspólnoty mieszkaniowe mają sporo możliwości uzyskania dodatkowych dochodów. Kluczem jest pomysłowość, analiza potrzeb mieszkańców i otoczenia oraz co bardzo istotne transparentne zarządzanie uzyskanymi dodatkowymi dochodami. Wykorzystanie nieużytkowanych części wspólnych, oferowanie usług dodatkowych i pozyskiwanie dotacji to skuteczne sposoby na obniżenie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnoty. Pamiętać należy o przestrzeganiu przepisów prawa i podejmowaniu decyzji w drodze uchwał wspólnoty. Oto możliwości, zasady rozliczania oraz główne źródła dodatkowych przychodów dla wspólnot.
Powierzchnie reklamowe
Do najbardziej popularnych form pozyskiwania dodatkowych funduszy jest wynajem powierzchni reklamowej. Można na ten cel przeznaczyć ściany budynku, dachy, a nawet windy. Popularne są reklamy wielkoformatowe, banery, plakaty, a także reklamy cyfrowe (ekrany LED). Należy jednak przestrzegać prawa miejscowego, m.in. ustaw krajobrazowych, które zakazują umieszczenia reklam w przestrzeni publicznej. Wprowadziły je już m.in. Łódź, Kraków, Opole, Gdańsk, Kielce, Poznań, czy mniejsze jak Ciechanów, Sosnowiec, Leszno, Świnoujście. W Warszawie wolne od reklam ma być historyczne centrum, które zostało Parkiem Kulturowym. Pewnym obejściem ustaw krajobrazowych jest wykorzystanie ścian budynków pod wielkoformatowe murale, co można zobaczyć np. w centrum Warszawy.
Dach to czysty zysk
Równie powszechnym jest wynajmowanie powierzchni dachów na montaż anten telekomunikacyjnych operatorom telefonii komórkowej lub internetu. To jedno z bardziej lukratywnych źródeł dochodu. W ostatnich latach popularne stało się również wynajmowanie dachów pod instalacje fotowoltaiczne. Firma instaluje panele i sprzedaje energię, a wspólnota otrzymuje czynsz za wynajem dachu.
Powierzchnie nieużytkowane
Większość wspólnot dysponuje różnego typu nieużytkowanymi pomieszczeniami i obszarami na swoim terenie. Spośród pomieszczeń można wymienić: suszarnie, pralnie, piwnice, strychy. Można je wynajmować na cele magazynowe, biurowe, usługowe (np. mały sklepik, punkt usługowy).
Można zarobić na nieużytkowanych przez wspólnotę terenach. Popularny jest wynajem dodatkowych miejsc parkingowych na terenie nieruchomości, szczególnie atrakcyjne w lokalizacjach o wysokim zapotrzebowaniu na parkowanie. Rozwój elektromobilności otworzył nowe możliwości zarobkowania w postaci instalacji stacji ładowania samochodów elektrycznych i pobieranie opłat za ładowanie. Jednak tutaj wymagany jest odpowiedni przydział mocy, o którego uzyskanie należy starać się u dystrybutora sieci elektroenergetycznej. O wiele prostsze jest umieszczenie na częściach wspólnych automatów z napojami, przekąskami, kawą na korytarzach lub w innych dostępnych miejscach. Podobnie jak skrzynek rozdzielczych firm telekomunikacyjnych i teleinformatycznych.
Wynajem krótkoterminowy
W miejscach o szczególnej popularności turystycznej wspólnota może zaryzykować wynajem krótkoterminowy. Jeśli regulamin wspólnoty na to pozwala, można rozważyć aranżację na cele wynajmu dla turystów pomieszczeń wspólnych i urządzenie w nich pokoi gościnnych. Na takie rozwiązanie decydują się np. wspólnoty w centrum Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Często takie lokale nie są dostępne poprzez popularne platformy, a wiadomości o nich rozchodzą się wśród znajomych członków wspólnoty i pocztą pantoflową. Ma to ograniczyć ewentualne kłopoty z czasowymi lokatorami, którzy mogą sprawiać trudności, np. zakłócając spokój reszcie mieszkańców.
Rozliczanie dodatkowych korzyści przez wspólnotę
Zgodnie z przepisami, dochody uzyskane przez wspólnotę mieszkaniową z tytułu wynajmu części wspólnych stanowią przychód wspólnoty. Przychody te, po odjęciu kosztów ich uzyskania (np. koszty remontu, podatki), stanowią zysk wspólnoty. Najczęściej zysk jest przeznaczany na fundusz remontowy, co pozwala na gromadzenie środków na przyszłe remonty i modernizacje budynku. Zysk może być również wykorzystany do obniżenia opłat eksploatacyjnych dla mieszkańców, na inwestycje poprawiające komfort życia mieszkańców, np. budowę placu zabaw, siłowni zewnętrznej, modernizację windy.
Kluczowe aspekty rozliczania
Decyzja o przeznaczeniu zysku musi być podjęta w drodze uchwały wspólnoty mieszkaniowej. Wspólnota musi prowadzić dokładną księgowość, aby prawidłowo rozliczać przychody i koszty. Jest bowiem podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Należy pamiętać o obowiązku zapłaty podatku od dochodów uzyskanych z wynajmu. Istnieją jednak zwolnienia podatkowe, np. dla dochodów przeznaczonych na fundusz remontowy.
Najbardziej lukratywne sposoby pozyskania dodatkowych funduszy
Tam, gdzie jest to możliwe największe zyski można osiągnąć z wynajmu powierzchni reklamowych. Ma to związek z dużą widocznością i potencjalnym zasięgiem.
Kolejnym przedsięwzięciem z dużymi dochodami jest wynajmowanie dachu pod urządzenia telekomunikacyjne. Operatorzy są skłonni płacić wysokie czynsze za możliwość umieszczenia anten na dachach budynków.
W dużych miastach, szczególnie w śródmieściu i centrach dzielnic duże dochód przynosi wynajem miejsc parkingowych. Przy ograniczonej dostępności miejsc parkingowych w takich miejscach wynajem nieużytkowanej części nieruchomości na parking może być bardzo opłacalny.
Zyskujący popularność i generujący duże zyski jest montaż instalacji fotowoltaicznych. To bardzo intratne i przynoszące stabilne, długoterminowe zyski źródło dochodu.
