Jakie rośliny jeszcze teraz można zasiać na balkonie?

2023-07-24 13:21

Nawet na balkonie możemy stworzyć piękny ogród. Jeśli wcześniej nie mieliście czasu na jego urządzenie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyście zrobili to teraz. Jakie rośliny wciąż jeszcze można zasiać na balkonie?

Miłośnicy prac ogrodowych nie muszą rezygnować ze swojego hobby, nawet jeśli do dyspozycji mają tylko niewielkich rozmiarów balkon. Wybór roślin odpowiednich dla dużych i małych przestrzeni jest tak bogaty, że zadowoli wszystkich pasjonatów kwiatów, warzyw i ziół. Joanna Legutko, wiceprezes firmy W.Legutko, producenta nasion, cebul i akcesoriów ogrodniczych, podpowiada, co możemy wysiać na balkonie, by cieszyć się jego urokiem aż do jesieni.

Spis treści

  1. Jakie kwiaty można wysiać latem na balkonie?
  2. Warzywa z własnej uprawy na balkonie 
  3. Jakie zioła wysiewać latem na balkonie?
  4. Rośliny odstraszające insekty idealne na balkon

Jakie kwiaty można wysiać latem na balkonie?

Wciąż nie jest za późno, aby stworzyć swój kolorowy azyl. Początek wakacji to świetny moment na wysiew takich kwiatów, jak nagietek lekarski, aksamitka rozpierzchła czy cynia wytworna, które zdążą zakwitnąć jeszcze w tym roku.

Aby przywitać kolejną wiosnę pięknymi kwiatami, właśnie teraz jest ostatni moment na wysiew roślin dwuletnich, takich jak bratek wielkokwiatowy czy stokrotka pospolita, które zakwitną w przyszłym roku.

Nie trzeba posiadać wielkiej powierzchni, aby korzystać z uroków ogrodu. Nawet na balkonie można stworzyć przestrzeń, która przyniesie radość i satysfakcję z pięknie kwitnących roślin. Warto jednak pamiętać, że poszczególne odmiany mają różne wymagania dotyczące uprawy. Wybierając konkretne rośliny, dobrze jest wziąć pod uwagę warunki panujące na naszym balkonie, np. nasłonecznienie czy ekspozycję na wiatr – tłumaczy Joanna Legutko.

Warzywa z własnej uprawy na balkonie 

Jest również wiele odmian warzyw, które doskonale sprawdzą się uprawie pojemnikowej na balkonie lub tarasie. Początek wakacji to dobry moment na uprawę pietruszki naciowej, sałaty, roszponki oraz rukoli, a w sierpniu ponownie można wysiać rzodkiewkę.

Warzywa, szczególnie korzeniowe, wymagają odpowiedniej głębokości skrzynek czy doniczek, które umożliwią roślinom swobodny rozwój systemu korzeniowego. W przypadku pietruszki naciowej pojemnik powinien mieć minimum 25 cm głębokości, dla sałaty wystarczające będą takie o głębokości około 15 cm. Należy również pamiętać, aby donice posiadały otwory, co umożliwi odprowadzanie nadmiaru wody. Równie ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego podłoża przeznaczonego pod uprawy danego gatunku. Ziemia przeznaczona do warzyw w doniczkach powinna być dobrze przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze. W trakcie sezonu warto zasilać warzywa odpowiednimi nawozami – wyjaśnia Joanna Legutko, wiceprezes firmy W.Legutko.

Jakie zioła wysiewać latem na balkonie?

Ogródek na balkonie to nie tylko kwiaty ozdobne lub warzywa. Dobrze mogą się tu sprawdzić rośliny niewymagające zbyt dużej powierzchni.

Można wysiać macierzankę i szałwię lekarską - są to rośliny miododajne, które w czasie kwitnienia ozdobią nasz ogród pięknymi kolorowymi kwiatami, zaś po ususzeniu stanowią świetne surowce zielarskie, stosowane do wyrobu kosmetyków czy aromatycznych naparów.

Świetnym rozwiązaniem na mniejsze przestrzenie są zioła. Na balkonie z powodzeniem możemy uprawiać bazylię, tymianek czy miętę. Warto zainteresować się również koprem włoskim, kolendrą oraz melisą lekarską, które najlepiej posiać w lipcu. W sierpniu możemy pomyśleć o wysiewie estragonu, kozłka lekarskiego oraz lubczyku, które nie tylko świetnie sprawdzą się w kuchni, ale będą również wspaniałą ozdobą naszego balkonu – podpowiada Joanna Legutko.

Rośliny odstraszające insekty idealne na balkon

Własny mini-ogród na balkonie lub tarasie jest bardzo miłym akcentem aranżującym przestrzeń, jednak nie jest niestety wolny od insektów. Zarówno rośliny ozdobne, jak i warzywa często przyciągają między innymi muchy i komary. Istnieje wiele sposobów na zwalczanie tego typu owadów, ale jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań jest posadzenie roślin o silnym zapachu, których olejki eteryczne, odstraszają nieproszonych gości.

  • Jedną z najpopularniejszych roślin odstraszających insekty jest plektrantus koleusowaty, czyli potocznie nazywana „komarzyca”. Jest ona bardzo skuteczna, jednak wymaga uwagi, nawożenia i zimowania w ciepłym miejscu.
  • Dobrym wyborem może być również werbena cytrynowa, roślina o silnym cytrusowym zapachu, który skutecznie odstrasza komary i inne owady, a na nas działa orzeźwiająco w upalne dni. Jej liście można wykorzystać do przygotowywania herbat i napojów.
  • Lawenda jest kolejną rośliną, którą warto mieć w swoim ogródku. Cieszy oko swoim pięknym fioletowym kolorem, a jej intensywny zapach działa odstraszająco na insekty.
  • Podobne właściwości ma również bazylia. Ma szerokie zastosowanie w kuchni jako popularna przyprawa, a jej silny aromat odstrasza natrętne owady.

Nawet jeśli nie jesteśmy zapalonymi ogrodnikami, posiadając choćby niewielki balkon, możemy zorganizować na nim dający radość i satysfakcję z uprawy – zielnik. Sezon w pełni, więc jeszcze jest czas, aby stworzyć własny mini-ogród, który zadowoli pasjonatów kwiatów, warzyw i ziół.

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa