Wilczomlecz sosnka - charakterystyka, wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2022-01-19 14:52

Wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias) nie należy do typowych roślin rabatowych czy skalniakowych, ale może być wykorzystywany właśnie w ten sposób. Często służy do „zadań specjalnych”. Jak uprawiać wilczomlecz sosnkę?

Wilczomlecz sosnka
Autor: GettyImages Wilczomlecz sosnka

Wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias) występuje w Polsce w środowisku naturalnym. Porasta suche murawy, miejsca ruderalne, zarośla i skraje lasów. Bywa czasem traktowany nawet jako chwast. Gatunek ma jednak pewne walory dekoracyjne i wszechstronne zastosowanie, dlatego jednocześnie jest uprawiany w ogrodach.

Spis treści

  1. Jak wygląda wilczomlecz sosnka?
  2. Wilczomlecz sosnka - wymagania: stanowisko i podłoże
  3. Wilczomlecz sosnka - jak uprawiać?
  4. Wilczomlecz sosnka - zastosowanie w ogrodzie

Jak wygląda wilczomlecz sosnka?

Wilczomlecz sosnka to niewielka bylina osiągająca zwykle 10-30 cm, a rzadko dorastająca do 40 cm wysokości. Tworzy rozgałęzione łodygi, u dołu nagie i czerwonawe, wyżej pokryte długimi, igiełkowatymi, soczyście zielonymi liśćmi, ułożonymi skrętolegle. Liście są delikatne i miękkie w dotyku.

Wilczomlecz sosnka kwitnie od maja do sierpnia. Kwiaty są żółte, czteropłatkowe, zebrane w okazałe kwiatostany – wierzchotki. Wydzielają intensywny, słodkawy zapach. Owocem jest rozłupnia zawierająca trzy nasiona.

Poradnik projektowania rabaty bylinowej - jak wybrać byliny na rabatę >>>

Wilczomlecz sosnka - wymagania: stanowisko i podłoże

Wilczomlecz sosnka najlepiej rozwija się w miejscach słonecznych. Takie stanowisko sprzyja obfitemu kwitnieniu. Znosi nawet mocne, palące, bezpośrednie nasłonecznienie na otwartym terenie. W cieniu słabo rozwija się i choruje. Bylina dobrze radzi sobie w suchym, lekkim, piaszczystym podłożu. Wytrzymuje na glebach kamienistych i jałowych. Optymalne są podłoża bogate w krzemionkę i węglan wapnia. Nieodpowiednie są gleby podmokłe, ciężkie, z tendencją do tworzenia zastoin wody. Roślina w takich warunkach marnieje, często jest porażana przez choroby grzybowe. Wilczomlecz sosnka jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym.

Poznaj byliny i krzewy ozdobne najbardziej wytrzymałe na mróz >>>

Wilczomlecz sosnka - jak uprawiać?

  • Siew i sadzenie. Roślinę można wysiewać wiosną lub jeszcze lepiej zakupić sadzonki (znalezienie nasion w sklepach nie jest łatwe). Gatunek jest pospolity, dlatego można po prostu przenieść go z miejsc naturalnych. Zdarza się, że jest dostępny w szkółkach. Częściej jednak dotyczy to odmian botanicznych, np. 'Fens Ruby' o liściach miejscami przebarwiających się na bordowo. Należy unikać sadzenia wilczomleczu przy grochu, gdyż sprzyja rozprzestrzenianiu się rdzy grochu (roślina żywicielska).
  • Podlewanie. Wilczomlecz sosnka należy regularnie podlewać po posadzeniu, co najmniej przez kilka tygodni. Później nawadnianie wykonuje się sporadycznie, gdy susza dokucza przez długi czas. Częstszego zabiegu wymagają rośliny posadzone w miejscach, gdzie warstwa podłoża jest cienka i szybko wysycha (ogrody dachowe).
  • Nawożenie. Tradycyjnie, powszechnie stosowane dokarmianie nie jest potrzebne. Nadmiar składników pokarmowych jest wręcz niewskazany, gdyż wilczomlecz silnie rozrasta się na niekorzyść pokroju i kwitnienia. Sporadycznie natomiast warto sprawdzić odczyn gleby. Jeśli jest obojętny lub zbliża się do lekko kwaśnego, zaleca się zastosować wapnowanie. Corocznie można używać również bardzo wolno działającego zmielonego dolomitu.
  • Problemy. Roślina jest prawie bezobsługowa, radzi sobie zaniedbywana i nie sprawia szczególnych problemów. Jest mało podatna na szkodniki i choroby (o ile nie ma za wilgotno).
  • Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Aby wilczomlecz atrakcyjnie rozrastał się i był ozdobą ogrodu należy regularnie usuwać chwasty.
Wilczomlecz sosnka
Autor: GettyImages Wilczomlecz sosnka 'Fens Ruby'

Dawniej wilczomlecz sosnka był wykorzystywany do zwalczania brodawek i kurzajek. Dzisiaj nie ma większego znaczenia w medycynie ludowej (został zastąpiony innymi, bezpieczniejszymi środkami).

Wilczomlecz sosnka - zastosowanie w ogrodzie

Wilczomlecz sosnka może być cenną dekoracją ogrodu, zwłaszcza założonego na słabej, piaszczystej glebie. Radzi sobie tam, gdzie wiele gatunków źle rośnie. Warto go wprowadzić na rzadziej odwiedzaną działkę rekreacyjną, gdyż wytrzymuje suszę. Może być dekoracją słonecznych rabat (obrzeża lub pierwszy plan) oraz skalniaków. Ponadto jest cennym gatunkiem sadzonym w ogrodach na dachu (np. na budynku gospodarczym czy altanie). Poza tym można go użyć do zamaskowania studzienki. Łatwo komponuje się z innymi wilczomleczami i roślinami skalniakowymi. Pasuje do ogrodów naturalistycznych i ogrodów wiejskich.

Roślina, podobnie jak inne wilczomlecze, jest trująca. Należy chronić skórę i oczy przed kontaktem z wydzielającym się z niej sokiem mlecznym (po uszkodzeniu), gdyż może powodować podrażnienia.

Wilczomlecz sosnka jest żywicielem pośrednim motyla nocnego – zmrocznika wilczomleczka.

Poznaj inne wilczomlecze:

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.