Pomysł na rabatę bylinową na stanowisko słoneczne

2013-05-08 13:14

Ciekawe i oryginalne rabaty w ogrodzie, to jego niewątpliwa ozdoba. Jak zaaranżować rabatę bylinową na słoneczne miejsce? Przedstawiamy projekt rabaty bylinowej na stanowisko słoneczne. Aranżacja ogrodu: rabata bylinowa.

Rabata bylinowa
Autor: photos.com Oto propozycja obsadzenia rabaty bylinowej na stanowisko słoneczne

Do obsadzenia rabaty zlokalizowanej w miejscu nasłonecznionym można wybrać wiele gatunków roślin. Dobrym rozwiązaniem jest zaaranżowanie rabaty bylinowej. Odpowiednio zabezpieczone na zimę, byliny będą cieszyć przez wiele lat.Zakładając rabatę bylinową pamiętajmy, aby przy wyborze roślin stosować się do następującej zasady: pierwszy plan tworzymy z roślin płożących i niskich, natomiast dalsze plany z roślin wyższych. Przed posadzeniem roślin warto miejsce pod rabatę zasilić nawozem (naturalnym bądź mineralnym) – dzięki niemu rośliny będą pięknie kwitły aż do jesieni. Tak przygotowaną glebę obsadzamy bylinami.

Rabata bylinowa na stanowisko słoneczne – rośliny

Oto propozycja obsadzenia rabaty bylinowej na stanowisko słoneczne. Na pierwszym planie sadzimy języczkę pomarańczową (Ligularia dentata) o dużych liściach i pomarańczowych kwiatach oraz fioletowo kwitnącą szałwię omszoną (Salvia nemorosa). Drugi plan idealnie nadaje się dla efektownej trytomy groniastej (Kniphofia uvaria, której pomarańczowo-żółte kwiatostany wznoszą się wysoko ponad inne rośliny. Tłem dla tej rabaty bylinowej stanowia kwitnące na biało krzewy kaliny koralowej (Viburnum opulus), ale można w tym miejscu posadzić także hortensje (Hydrangea). Inną propozycją jest zastosowanie ostróżki (Delphinium) zamiast trytomy, a na pierwszym planie różnych gatunków astrów (Aster).

Pielęgnacja rabaty bylinowej

W sezonie pamiętajmy o podlewaniu roślin na rabacie – odpowiednia ilość wody zapewni roślinom dobry wzrost. Zaleca się podlewać je obficie, zwłaszcza w upalne dni.Aby rabata była dekoracyjna cały sezon, można usuwać przekwitłe kwiaty ścinając je ostrym nożem lub sekatorem. Wycinamy także rośliny, które z jakiejś przyczyny podczas sezony obumarły. Warto przeglądać systematycznie wszystkie rośliny na rabacie, sprawdzając czy nie zaatakowały ich choroby bądź szkodniki – w takim wypadku trzeba zastosować zabiegi ochronne.

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Pozostałe podkategorie