Wilczomlecz groszkowy - charakterystyka, wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2022-01-28 7:48

Wilczomlecz groszkowy (Euphorbia lathyris) to gatunek o oryginalnym wyglądzie. W Polsce rośnie dziko, ale spotkać go można także w ogrodach. Bywa traktowany jako chwast, jednak jest na tyle atrakcyjny, że można uprawiać go jako roślinę ozdobną. Jakie ma wymagania i potencjalne zastosowanie w ogrodzie?

Wilczomlecz groszkowy
Autor: GettyImages Wilczomlecz groszkowy

Wilczomlecz groszkowy (łac. Euphorbia lathyris) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, ale rozprzestrzenił się w wielu rejonach Europy. Występuje także w Polsce. Jest łatwy do rozpoznania.

Spis treści

  1. Wilczomlecz groszkowy - jak wygląda?
  2. Wilczomlecz groszkowy - najważniejsze wymagania uprawy
  3. Wilczomlecz groszkowy - uprawa: rozmnażanie, podlewanie, nawożenie
  4. Wilczomlecz groszkowy - zastosowanie w ogrodzie

Wilczomlecz groszkowy - jak wygląda?

Wilczomlecz groszkowy to roślina jednoroczna lub dwuletnia, osiągająca 80-100 cm wysokości. Wytwarza dwa rodzaje liści. Te jednoroczne są ciemnozielone, wąskie, lancetowate, z jasnym paskiem pośrodku. Gęsto pokrywają łodygi i są osadzone niemal poziomo. Dzięki nim roślina ma ozdobny wygląd. W drugim roku wilczomlecz groszkowy wykształca liście szersze, sercowate, ostro zakończone, jaśniejsze.

Wilczomlecz groszkowy rozpoczyna kwitnienie w kwietniu, przy sprzyjającej pogodzie może ono trwać aż do października. Kwiaty wilczomlecza groszkowego mają prostą budowę - nie można rozróżnić kielicha i korony, są rozdzielnopłciowe. Tworzą atrakcyjne, żółte kwiatostany, które przekształcają się w zielone owocostany (złożone z owoców -  trójkomorowych torebek).

Korzenie wilczomlecza groszkowego wytwarzają substancje odstraszające gryzonie. Roślina po uszkodzeniu wydziela sok mleczny, który może spowodować zatrucia (spożycie) lub alergie skórne (przy kontakcie).

Przeczytaj też: Trujące rośliny ogrodowe: poznaj trujące kwiaty, trujące krzewy i pnącza w ogrodzie >>>

Wilczomlecz groszkowy - najważniejsze wymagania uprawy

Stanowisko dla wilczomlecza groszkowego. Wilczomlecz groszkowy najlepiej rozwija się w miejscach słonecznych, wtedy obficie kwitnie, a liście są atrakcyjnie wybarwione. Roślina znosi półcień, ale uprawy w cieniu należy unikać (słabo rośnie i jest podatniejsza na choroby).

Podłoże dla wilczomlecza groszkowego. Wilczomlecz groszkowy preferuje podłoża przepuszczalne, lekkie, mało lub średnio zasobne w składniki pokarmowe. Z tego względu dobrze sprawdza się uprawa w piaszczystym podłożu. Zarówno nadmiernie żyzne podłoże, jak i nawożenie są dla tego gatunku wilczomlecza niekorzystne, gdyż roślina staje się wybujała i traci ozdobny pokrój.

Wilczomlecz groszkowy nie jest w pełni mrozoodporny. W czasie bezśnieżnych zim może przemarzać.

Przeczytaj też: Zastoisko mrozowe – co to jest zastoisko mrozowe i jak powstaje? >>>

Wilczomlecz groszkowy - uprawa: rozmnażanie, podlewanie, nawożenie

  • Wilczomlecz groszkowy - rozmnażanie. Roślina często rozmnaża się z samosiewu. Można ją także pozyskać z miejsc naturalnych. Znalezienie sadzonek w szkółkach nie jest łatwe. Czasem nasiona/sadzonki są dostępne w dużych platformach sprzedażowych. Nasiona przed wysiewem wymagają stratyfikacji (ochłodzenia). Można je trzymać przez trzy miesiące w lodówce. Dobrym sposobem jest także wysiew nasion jesienią.
  • Wilczomlecz groszkowy - podlewanie. Regularne nawadnianie jest potrzebne po posadzeniu roślin do gruntu. Później podlewanie wykonuje się jedynie w czasie suszy. Roślina znosi niedobór wody, bardziej szkodliwy jest nadmiar wody.
  • Wilczomlecz groszkowy - nawożenie. Zasilanie roślin nawozami nie jest niewskazane. Roślina nie potrzebuje dodatkowego nawożenia, wyrośnie nawet na piaszczystej lub kamienistej glebie.
  • Wilczomlecz groszkowy - ochrona. Roślina nie wymaga dodatkowej ochrony. Jest dość odporna na choroby i szkodniki. Wydziela zapach, który odstrasza potencjalnych „smakoszy”. Zaszkodzić jej może przede wszystkim nadmierna wilgotność podłoża i zastoje wody.

Zabiegi pielęgnacyjne, które wiążą się z ryzykiem uszkodzenia rośliny, zaleca się wykonywać w rękawicach.

Wilczomlecz groszkowy
Autor: GettyImages Wilczomlecz groszkowy - owoce

Wilczomlecz groszkowy - zastosowanie w ogrodzie

Wilczomlecz ma na tyle efektowny wygląd, że z powodzeniem może dekorować rabaty, ogrody skalne i inne miejsca w ogrodzie. Dobrze komponuje się z ogrodowymi bylinami, jest rośliną drugiego planu. W pierwszym roku uprawy nadaje aranżacji naturalistyczny charakter, w drugim - urzeka obfitym, jasnożółtymi kwiatami. Roślina nie wymaga pielęgnacji, dlatego warto sadzić ją w rzadziej odwiedzanych miejscach, np. na działkach letniskowych.

Dodatkowo wilczomlecz groszkowy jest wykorzystywany do „zadań specjalnych”. Wydziela zapach, który m.in. odstrasza krety (angielska nazwa to Mole Plant, czyli krecia roślina), a ponadto turkucie i norniki. Dlatego jest ceniony w ogrodzie, zwłaszcza w pobliżu warzywniaka czy trawników. Z tego samego względu wysiewa się go również na pryzmach kompostowych. Zmniejsza ryzyko zalęgnięcia się szkodników w nawozie. Torebki z zasuszonym wilczomleczem pozostawione w szafie zniechęcają mole. Jednocześnie wilczomlecz groszkowy jest gatunkiem pyłko- i nektarodajnym.

Poznaj też inne gatunki wilczomleczy:

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Nasi Partnerzy polecają