Wilczomlecz groszkowy - charakterystyka, wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2022-01-28 7:48
Wilczomlecz groszkowy
Autor: GettyImages Wilczomlecz groszkowy

Wilczomlecz groszkowy (Euphorbia lathyris) to gatunek o oryginalnym wyglądzie. W Polsce rośnie dziko, ale spotkać go można także w ogrodach. Bywa traktowany jako chwast, jednak jest na tyle atrakcyjny, że można uprawiać go jako roślinę ozdobną. Jakie ma wymagania i potencjalne zastosowanie w ogrodzie?

Wilczomlecz groszkowy (łac. Euphorbia lathyris) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, ale rozprzestrzenił się w wielu rejonach Europy. Występuje także w Polsce. Jest łatwy do rozpoznania.

Spis treści

  1. Wilczomlecz groszkowy - jak wygląda?
  2. Wilczomlecz groszkowy - najważniejsze wymagania uprawy
  3. Wilczomlecz groszkowy - uprawa: rozmnażanie, podlewanie, nawożenie
  4. Wilczomlecz groszkowy - zastosowanie w ogrodzie

Wilczomlecz groszkowy - jak wygląda?

Wilczomlecz groszkowy to roślina jednoroczna lub dwuletnia, osiągająca 80-100 cm wysokości. Wytwarza dwa rodzaje liści. Te jednoroczne są ciemnozielone, wąskie, lancetowate, z jasnym paskiem pośrodku. Gęsto pokrywają łodygi i są osadzone niemal poziomo. Dzięki nim roślina ma ozdobny wygląd. W drugim roku wilczomlecz groszkowy wykształca liście szersze, sercowate, ostro zakończone, jaśniejsze.

Wilczomlecz groszkowy rozpoczyna kwitnienie w kwietniu, przy sprzyjającej pogodzie może ono trwać aż do października. Kwiaty wilczomlecza groszkowego mają prostą budowę - nie można rozróżnić kielicha i korony, są rozdzielnopłciowe. Tworzą atrakcyjne, żółte kwiatostany, które przekształcają się w zielone owocostany (złożone z owoców -  trójkomorowych torebek).

Korzenie wilczomlecza groszkowego wytwarzają substancje odstraszające gryzonie. Roślina po uszkodzeniu wydziela sok mleczny, który może spowodować zatrucia (spożycie) lub alergie skórne (przy kontakcie).

Przeczytaj też: Trujące rośliny ogrodowe: poznaj trujące kwiaty, trujące krzewy i pnącza w ogrodzie >>>

Wilczomlecz groszkowy - najważniejsze wymagania uprawy

Stanowisko dla wilczomlecza groszkowego. Wilczomlecz groszkowy najlepiej rozwija się w miejscach słonecznych, wtedy obficie kwitnie, a liście są atrakcyjnie wybarwione. Roślina znosi półcień, ale uprawy w cieniu należy unikać (słabo rośnie i jest podatniejsza na choroby).

Podłoże dla wilczomlecza groszkowego. Wilczomlecz groszkowy preferuje podłoża przepuszczalne, lekkie, mało lub średnio zasobne w składniki pokarmowe. Z tego względu dobrze sprawdza się uprawa w piaszczystym podłożu. Zarówno nadmiernie żyzne podłoże, jak i nawożenie są dla tego gatunku wilczomlecza niekorzystne, gdyż roślina staje się wybujała i traci ozdobny pokrój.

Wilczomlecz groszkowy nie jest w pełni mrozoodporny. W czasie bezśnieżnych zim może przemarzać.

Przeczytaj też: Zastoisko mrozowe – co to jest zastoisko mrozowe i jak powstaje? >>>

Wilczomlecz groszkowy - uprawa: rozmnażanie, podlewanie, nawożenie

  • Wilczomlecz groszkowy - rozmnażanie. Roślina często rozmnaża się z samosiewu. Można ją także pozyskać z miejsc naturalnych. Znalezienie sadzonek w szkółkach nie jest łatwe. Czasem nasiona/sadzonki są dostępne w dużych platformach sprzedażowych. Nasiona przed wysiewem wymagają stratyfikacji (ochłodzenia). Można je trzymać przez trzy miesiące w lodówce. Dobrym sposobem jest także wysiew nasion jesienią.
  • Wilczomlecz groszkowy - podlewanie. Regularne nawadnianie jest potrzebne po posadzeniu roślin do gruntu. Później podlewanie wykonuje się jedynie w czasie suszy. Roślina znosi niedobór wody, bardziej szkodliwy jest nadmiar wody.
  • Wilczomlecz groszkowy - nawożenie. Zasilanie roślin nawozami nie jest niewskazane. Roślina nie potrzebuje dodatkowego nawożenia, wyrośnie nawet na piaszczystej lub kamienistej glebie.
  • Wilczomlecz groszkowy - ochrona. Roślina nie wymaga dodatkowej ochrony. Jest dość odporna na choroby i szkodniki. Wydziela zapach, który odstrasza potencjalnych „smakoszy”. Zaszkodzić jej może przede wszystkim nadmierna wilgotność podłoża i zastoje wody.

Zabiegi pielęgnacyjne, które wiążą się z ryzykiem uszkodzenia rośliny, zaleca się wykonywać w rękawicach.

Wilczomlecz groszkowy
Autor: GettyImages Wilczomlecz groszkowy - owoce

Wilczomlecz groszkowy - zastosowanie w ogrodzie

Wilczomlecz ma na tyle efektowny wygląd, że z powodzeniem może dekorować rabaty, ogrody skalne i inne miejsca w ogrodzie. Dobrze komponuje się z ogrodowymi bylinami, jest rośliną drugiego planu. W pierwszym roku uprawy nadaje aranżacji naturalistyczny charakter, w drugim - urzeka obfitym, jasnożółtymi kwiatami. Roślina nie wymaga pielęgnacji, dlatego warto sadzić ją w rzadziej odwiedzanych miejscach, np. na działkach letniskowych.

Dodatkowo wilczomlecz groszkowy jest wykorzystywany do „zadań specjalnych”. Wydziela zapach, który m.in. odstrasza krety (angielska nazwa to Mole Plant, czyli krecia roślina), a ponadto turkucie i norniki. Dlatego jest ceniony w ogrodzie, zwłaszcza w pobliżu warzywniaka czy trawników. Z tego samego względu wysiewa się go również na pryzmach kompostowych. Zmniejsza ryzyko zalęgnięcia się szkodników w nawozie. Torebki z zasuszonym wilczomleczem pozostawione w szafie zniechęcają mole. Jednocześnie wilczomlecz groszkowy jest gatunkiem pyłko- i nektarodajnym.

Poznaj też inne gatunki wilczomleczy:

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE