Sposoby na mole w domu. Jak pozbyć się moli odzieżowych i spożywczych

2019-02-14 13:47 Katarzyna Józefowicz
Mole w domu
Autor: GettyImages Mól odzieżowy

Sposoby na mole w domu

Insekty pojawiające się w naszym mieszkaniu nie wróżą zwykle nic dobrego, czego przykładem mogą być między innymi mole. Te niewinnie wyglądające, niewielkie, brunatne lub beżowe motyle, właściwie nie wyrządzają żadnej szkody, gdyż nie pobierają pokarmu i żyją krótko (od około 2 tygodni do miesiąca). W tym czasie zdążą się jednak rozmnożyć i złożyć mnóstwo jaj (100-200 szt.), z których po kilku dniach wylęgają się właściwe szkodniki, czyli larwy. W przeciwieństwie do formy dorosłej owada, młode larwy są niezwykle żarłoczne, dlatego swoją działalnością mogą wyrządzać spore szkody.
Szczególnie uciążliwe są dwa gatunki moli:

  • mól włosienniczek, nazywany molem odzieżowym,
  • omacnica spichrzanka, znana jako mól spożywczy.
Mole w domu
Autor: GettyImages Mól spożywczy

Mole odzieżowe

Mól odzieżowy może stanowić poważne zagrożenie dla naszej odzieży, w szczególności ubrań wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak wełna, bawełna, futra, kożuchy czy prawdziwe pióra. Larwy mola odzieżowego z apetytem się nimi objadają, wyrządzając w materiałach poważne szkody. Kiedy ich działalność nie zostanie w porę zauważona, owady mogą powygryzać w odzieży spore dziury, przez co ubrania nie nadają się już do użytku. W zależności od warunków rozwoju stadium larwalne owada może trwać od miesiąca nawet do 2 lat, dlatego szybka interwencja jest w tym przypadku konieczna. Walkę ze molami odzieżowymi warto rozpocząć od profilaktyki.

Sposoby na mole odzieżowe - profilaktyka

Kiedy w mieszkaniu zauważymy choćby jednego mola, kręcącego się w pobliżu naszych szaf, wyjmijmy stamtąd ubrania z naturalnych materiałów i wynieśmy je na kilka dni na zewnątrz. Latem znajdujące się w nich jaja lub larwy moli zniszczy słońce, zimą - niska temperatura. Po wywietrzeniu i wytrzepaniu ubrania umieśćmy luźno w szafie.
Po zakończonym sezonie zimowym, dokładnie przejrzyjmy wszystkie kurtki, kożuchy i futra, wywietrzmy je i schowajmy do szczelnych pokrowców. Sprawdzajmy też co jakiś czas przechowywane w szafach wełniane swetry, koce i narzuty.

W garderobach i szafach rozwieśmy saszetki z lawendą, której zapachu mole wprost nie cierpią (mogą być to również kawałki lawendowego mydła). Przydadzą się także bawełniane woreczki wypełnione lawendą, skórkami pomarańczy i aromatycznymi ziołami (np. liśćmi laurowymi, goździkami, miętą, macierzanką). Kiedy woń ziół osłabnie, woreczki możemy nasączyć naturalnymi olejkami  - lawendowym, goździkowym, paczulowym, cedrowym, cytronelowym czy tymiankowym. Możemy też przetrzeć półki w szafie wodą z dodatkiem tych olejków. Ciekawym sposobem jest też umieszczanie świeżych gazet w pobliżu zagrożonych atakiem moli ubrań, gdyż owady nie cierpią zapachu farby drukarskiej.

Sposoby na mole odzieżowe - zastosowanie środków chemicznych

Jeśli te wszystkie środki zaradcze nie wystarczą, w szafie można umieścić:

  • specjalne płytki owadobójcze na mole ubraniowe,
  • kulki na mole,
  • zapachowe zawieszki lub lepy i pułapki na mole.

Trzeba jednak pamiętać, że większość z tych preparatów na mole oparta jest na związkach chemicznych, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia, dlatego sięgajmy po nie tylko w ostateczności lub poszukajmy tych ekologicznych (np. Vaco ECO Pułapka na mole ubraniowe). Decydując się na takie preparaty, umieśćmy je też w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Sposoby na mole spożywcze

Nie mniej trudna walka czeka nas z molem spożywczym. W jego przypadku sytuacja wygląda nieco gorzej, gdyż owad gustuje w produktach spożywczych (głównie sypkich, takich jak mąki, kasze, ryż, płatki owsiane, makarony, groch, ale też w orzechach, suszonych owocach czy ciastkach), dlatego wybór bezpiecznych preparatów do jego zwalczania jest znacznie mniejszy. Nie sprawdzą się też silne olejki eteryczne, których zapach może przeniknąć do produktów spożywczych, zmieniając ich smak, przez co profilaktyka w przypadku moli spożywczych także jest ograniczona.

  • Mole dostają się do naszych mieszkań głównie z zewnątrz, dlatego w kuchennych oknach warto zamontować moskitiery, uniemożliwiające swobodne wlatywanie moli do wnętrza.
  • Larwy lub jaja moli możemy też przynieść wprost ze sklepu, dlatego produkty sypkie dokładnie sprawdzajmy, przesypując je w domu przez sitko.
  • Czyste produkty przechowujmy w szczelnie zamkniętych, najlepiej szklanych pojemnikach, gdyż mole spożywcze potrafią przegryźć opakowanie foliowe lub papierowe, a nawet dostać się pod pokrywki plastikowych pudełek. Z tego względu sprawdzajmy też opakowania w sklepie, szukając w nich maleńkich dziurek.
  • Na półkach kuchennych szafek, rozłóżmy liście laurowe lub skórki pomarańczy, których zapach odstraszy owady, ale nie wpłynie na smak produktów.
  • Co jakiś czas dokładnie przemyjmy też wodą z dodatkiem octu półki w szafkach i zakamarki, gdyż tam również mogą znajdować się jaja owadów.

Jeśli wszystkie te działania nie pomogą i mole spożywcze zaatakują naszą kuchnię, musimy zastosować bardziej radykalne metody. Przede wszystkim zainfekowane produkty usuńmy z domu, przeznaczając je np. na karmę dla ptaków. W kuchennych szafkach i w pobliżu miejsc przechowywania żywności, przyklejmy specjalne pułapki feromonowe, wyłapujące dorosłe owady (głównie samce), wybierając te bezpieczne i ekologiczne (np. Pułapka na mole kuchenne Vaco, Pułapka na mole spożywcze ABC), a unikając chemicznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE