Uprawa kukurydzy w ogrodzie. KUKURYDZA w przydomowym ogrodzie warzywnym

2013-11-26 12:53 Paweł Romanowski
kukurydza
Autor: photos.com

Kukurydza może być z powodzeniem uprawiana w przydomowym ogrodzie warzywnym. Podpowiadamy jak uprawiać kukurydzę w ogrodzie. UPRAWA KUKURYDZY – poradnik.

Warto uprawiać kukurydzę cukrową (łac. Zea mays) w ogrodzie, gdyż jest to warzywo nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Kukurydza nie jest rośliną trudną w uprawie. Można z powodzeniem uprawiać ją nawet na wydzielonym fragmencie ogródka warzywnego. Wystarczy jedynie przestrzegać kilku zasad uprawy kukurydzy.

>>Przeczytaj też: Polecane odmiany kukurydzy do uprawy amatorskiej. Uprawa KUKURYDZY

Uprawa kukurydzy: stanowisko dla kukurydzy

Kukurydza osiąga dużą wysokość – w zależności od odmiany może to być 100 cm, a nawet 200 cm, potrzebuje więc odpowiednio dużo miejsca do wzrostu. Stanowisko dla kukurydzy musi być nasłonecznione i osłonięte przed silnymi wiatrami. Kukurydza najlepiej rośnie na głęboko przekopanej i spulchnionej glebie gliniasto-piaszczystej o pH 6,0-6,5.

Uprawa kukurydzy: wysiew nasion i zbiór kolb kukurydzy

Kukurydza jest rośliną ciepłolubną i wymaga wysokiej temperatury do wzrostu. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do gruntu w maju (rzadziej uprawia się kukurydzę z rozsady), a dojrzałe kolby zbiera się od września do października. Najlepszym terminem zbioru jest tzw. faza mleczna ziarniaków, którą osiągają po upływie około 3 tygodni od pojawienia się nitek na szczytach kolb.

>>Przeczytaj też: Jak przechowywać kolby kukurydzy

Uprawa kukurydzy: nawożenie, odchwaszczanie, podlewanie

Kukurydza ma wysokie wymagania pokarmowe, najintensywniej pobiera z gleby azot i potas, w mniejszym stopniu fosfor, wapń i magnez. Pierwiastki te można je dostarczyć do gleby stosując odpowiednie mieszanki nawozowe (np. Azofoskę). Jesienią w roku poprzedzającym uprawę kukurydzy, glebę warto zasilić obornikiem lub ziemią kompostową (przekopać z ziemią!). Ze względu na ryzyko wyczerpania mikroelementów w glebie oraz nagromadzenie się patogenów, kukurydzę na tym samym miejscu uprawiamy nie częściej niż co 4 lata.
Kukurydza wymaga także regularnego odchwaszczania i podlewania, zwłaszcza w okresie kwitnienia i dojrzewania kolb. Chwasty usuwamy delikatnie, tak aby nie uszkodzić płytkich korzeni kukurydzy.

kukurydza
Autor: photos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE