Uprawa kukurydzy w ogrodzie - kukurydza w przydomowym ogrodzie warzywnym

2020-06-24 11:44

Kukurydza może być z powodzeniem uprawiana w przydomowym ogrodzie warzywnym. Podpowiadamy jak uprawiać kukurydzę w ogrodzie. Uprawa kukurydzy – poradnik.

Kukurydzę cukrową (łac. Zea mays) warto uprawiać w ogrodzie, gdyż jest to warzywo nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Przeznaczmy więc dla niej fragment przydomowego warzywnika, tym bardziej, że kukurydza nie jest rośliną trudną w uprawie. Wystarczy jedynie przestrzegać kilku zasad uprawy.

Jakie stanowisko i podłoże najlepsze dla kukurydzy

Kukurydza to roślina osiągająca znaczną wysokość – w zależności od odmiany może to być 100 cm, a nawet 200 cm, potrzebuje więc odpowiednio dużo miejsca do wzrostu. Stanowisko dla kukurydzy musi być nasłonecznione i osłonięte przed silnymi wiatrami. Kukurydza najlepiej rośnie na głęboko przekopanej i spulchnionej glebie gliniasto-piaszczystej o pH 6,0-6,5.

Gleba kwaśna czy zasadowa? Jak sprawdzić odczyn gleby >>>

Wysiew nasion i zbiór kolb kukurydzy

Kukurydza jest rośliną ciepłolubną i wymaga wysokiej temperatury do wzrostu. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do gruntu w maju (rzadziej uprawia się kukurydzę z rozsady), a dojrzałe kolby zbiera się od września do października. Najlepszym terminem zbioru jest tzw. faza mleczna ziarniaków, którą osiągają po upływie około 3 tygodni od pojawienia się nitek na szczytach kolb.

Terminarz zbioru warzyw: jakie warzywa zbieramy we wrześniu, październiku, listopadzie >>>

Uprawa kukurydzy: nawożenie, odchwaszczanie, podlewanie

Kukurydza ma wysokie wymagania pokarmowe, najintensywniej pobiera z gleby azot i potas, w mniejszym stopniu fosfor, wapń i magnez. Pierwiastki te można je dostarczyć do gleby stosując odpowiednie mieszanki nawozowe (np. Azofoskę). Jesienią w roku poprzedzającym uprawę kukurydzy, glebę warto zasilić obornikiem lub ziemią kompostową (przekopać z podłożem!). Ze względu na ryzyko wyczerpania mikroelementów w glebie oraz nagromadzenie się patogenów, kukurydzę na tym samym miejscu uprawiamy nie częściej niż co 4 lata.

Płodozmian w warzywniku. Pierwszy krok do dobrych plonów warzyw >>>Kukurydza wymaga także regularnego odchwaszczania i podlewania, zwłaszcza w okresie kwitnienia i dojrzewania kolb. Chwasty usuwamy delikatnie, tak aby nie uszkodzić płytkich korzeni kukurydzy.

Nasiona kukurydzy cukrowej można bez problemu kupić w każdym sklepie ogrodniczym oraz w internetowej sprzedaży wysyłkowej. Do uprawy amatorskiej (w przydomowym ogrodzie) polecanych jest wiele odmian kukurydzy. Poznaj najpopularniejsze odmiany kukurydzy.

Odmiany kukurydzy polecane do uprawy amatorskiej

  • Ambrozja F1 – odmiana wczesna, mieszańcowa, bardzo słodka. Osiąga do 180-200 cm wysokości. Kolby duże, 20-22 cm długości, o masie około 270 g;
  • Comanche F1 – bardzo wczesna odmiana, mieszańcowa, bardzo słodka. Dorasta do 180 cm wysokości. Kolby duże, około 25 cm długości, o masie około 300 g. Duże nasiona do bezpośredniego spożycia, konserwowania lub mrożenia;
  • Dobosz F1 – odmiana średnio wczesna, mieszańcowa. Kolby zbiera się, gdy nasiona są w pełni dojrzałe. Jest to odmiana tzw. pękająca – idealna na popcorn. Wysuszone, twarde nasiona praży się w przykrytym naczyniu z dodatkiem odrobiny oliwy;
  • Golden Bantam - odmiana bardzo słodka i bardzo plenna, o wysokich walorach smakowych. Kolby duże, 22-24 cm długości, o żółtym zabarwieniu;
  • Landmark - odmiana bardzo wczesna. Kolby o bardzo słodkim ziarnie;
  • Mini Pop – osiąga 150 cm wysokości, tworzy na roślinie 2–3 bardzo małe kolby, które nadają się do konserwowania w całości;
  • Płomyk - odmiana średnio plenna, mieszańcowa, dorasta do 160 cm wysokości. Kolby zbiera się, gdy nasiona są w pełni dojrzałe. Odmiana tzw. pękająca – idealna na popcorn;
  • Złota Karłowa – odmiana bardzo wczesna, niska, silnie rozkrzewiona. Tworzy na roślinie 2–3 nieduże kolby długości 8–12 cm. Ziarno jasnożółte, bardzo smaczne.
Kukurydza cukrowa
Autor: photos.com

Jak przechowywać kolby kukurydzy

Kukurydza cukrowa to warzywo będące źródłem wielu witamin i substancji odżywczych. Ziarna kukurydzy cukrowej doskonale smakują zarówno w postaci przetworów (po uprzednim zakonserwowaniu lub zamrożeniu), ale także po 10-minutowym gotowaniu w lekko osolonej wodzie.Co jednak zrobić gdy plony kukurydzy z naszego ogrodu były duże albo nie mamy czasu na szybkie przygotowanie zakupionych świeżych kolb kukurydzy? Czy można przechowywać kukurydzę? Jeśli tak to gdzie i jak długo?

Przechowywanie warzyw przez zimę – jak i gdzie przechowywać warzywa >>>

  • Przechowywanie kukurydzy: kolby kukurydzy w lodówce. Świeże kolby kukurydzy zebrane z ogrodu albo zakupione w sklepie można przechować w lodówce nawet do 2 tygodni. Poza lodówką można je przechowywać najwyżej kilka dni. Kolby kukurydzy sprzedawane są w sklepach najczęściej na tackach, po 1-3 sztuki, zwykle owinięte folią. Po zakupie trzeba folię odwinąć, aby sprawdzić czy warzywa nie są porośnięte pleśnią lub nie rozwija się na nich zgnilizna. Tylko zdrowe kolby można przechowywać i spożywać.
  • Przechowywanie kukurydzy: mrożenie kolb kukurydzy. Kolby kukurydzy doskonale nadają się do mrożenia. Dzięki tej metodzie przechowywania możemy zebrane w sezonie z ogrodu świeże kolby zamrozić i cieszyć się ich smakiem nawet w zimie. Aby przygotować kolby do mrożenia, trzeba usunąć z nich liście i wąsy, a dodatkowo odciąć z obu stron końcówki. Kolby poddajemy blanszowaniu, czyli gotowaniu w lekko osolonym wrzątku przez około 7 minut. Po ostygnięciu i wyschnięciu kolby wkładamy do plastikowych pudełek lub torebek śniadaniowych i mrozimy w jak najniższej temperaturze w zamrażalniku. Tak przechowywaną kukurydzę przed spożyciem wystarczy włożyć do garnka z wrzącą wodą i gotować kilka minut.
Kukurydza
Autor: GettyImages Kukurydza w warzywniku

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to:
Kukurydza - wartości odżywcze i właściwości kukurydzy zwyczajnej