Terminarz zbioru warzyw: jakie warzywa zbieramy we wrześniu, październiku, listopadzie

2017-09-19 14:38

Terminarz zbioru warzyw pomoże w zaplanowaniu jesiennych prac w ogrodzie. Dowiedz się, jakie warzywa zbierać w poszczególne jesienne miesiące, by cieszyć się plonami warzyw z własnego warzywnika.

Sezon ogrodniczy powoli dobiega końca, dlatego już teraz powinniśmy zaplanować jesienne zbiory warzyw. Musimy oczywiście zrobić to w odpowiednim czasie, gdyż rośliny pozostawione w gruncie zbyt krótko, nie osiągną pełnej dojrzałości, natomiast zbierane zbyt późno, mogą stracić część walorów smakowych, ulec uszkodzeniom (np. popękać od nadmiaru wody) lub zostać zniszczone przez przymrozki. Właściwy termin zbiorów jest szczególnie ważny w przypadku warzyw przeznaczonych do przechowywania, które muszą być w doskonałej formie, żeby przetrwać w przechowalni kilka trudnych, zimowych miesięcy. Zadanie z pewnością ułatwi nam terminarz zbiorów, określający najlepszy czas na zbiór poszczególnych warzyw.

>>Przeczytaj też: Jak przyspieszyć zbiory warzyw. Sposoby na wcześniejsze plony

1. Pierwsze jesienne zbiory powinniśmy rozpocząć już na przełomie sierpnia i września, gdyż to najlepszy czas na zbiór warzyw ciepłolubnych i odmian wczesnych oraz średniowczesnych.

Jesienne zbiory warzyw tabela 1
Autor: Redakcja

2. Nieco później, bo od połowy września do października, prowadzimy zbiory wrażliwych na przymrozki warzyw korzeniowych, a także dyni i późnych odmian kapusty głowiastej.

Jesienne zbiory warzyw tabela 2
Autor: Redakcja
Jesienne zbiory warzyw tabela 3
Autor: Redakcja
Jesienne zbiory warzyw tabela 4
Autor: Redakcja

>>Przeczytaj też: Por, jarmuż, pietruszka, brukselka: zimowy zbiór warzyw z ogrodu warzywnego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE