Szczeć pospolita – charakterystyka, uprawa i właściwości cennej rośliny leczniczej

2021-04-28 9:12

Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum) to mało znana, ale wartościowa roślina lecznicza. Jej korzenie wykazują całe spektrum dobroczynnych działań dla organizmu. Roślina jest miododajna, a dodatkowo ma pewne walory dekoracyjne. Zwraca na siebie uwagę nietypowym, szczeciniastym wyglądem. Jak uprawiać szczeć pospolitą w ogrodzie?

Szczeć pospolita
Autor: GettyImages Szczeć pospolita to wartościowa roślina lecznicza o dużych walorach dekoracyjnych

Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum) to roślina dwuletnia należąca do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Występuje naturalnie na kilku kontynentach. W Polsce jest gatunkiem pospolitym. Porasta łąki, pastwiska, przydroża, skraje lasów i tereny ruderalne (tzn. przekształcone przez człowieka).

Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie

Spis treści

  1. Szczeć pospolita - charakterystyka
  2. Wymagania i uprawa szczeci pospolitej
  3. Szczeć pospolita jako roślina ekspansywna
  4. Szczeć pospolita - zastosowanie w ogrodzie
  5. Zastosowanie szczeci w ziołolecznictwie

Szczeć pospolita - charakterystyka

Szczeć pospolita to wysoka roślina osiągająca nawet do 2 m wysokości. W pierwszym roku uprawy tworzy rozetę liści, w drugim pojawiają się długie łodygi z kwiatostanami.

  • Pędy. Pędy są grube, sztywne, kolczaste. Rozgałęziają się w kątach liści.
  • Liście. Liście są podłużne lub lancetowate, tępo zakończone o ząbkowanych brzegach. Wyrastają parami naprzeciw siebie.
  • Kwiatostany. Gatunek kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiatostany to szczeciniaste główki, na których pojawiają się bardzo drobne, fioletowe kwiaty. Kwiatostany od spodu otoczone są kolczastymi, łukowato wygiętymi liśćmi przysadkowymi.
  • Owoce. Owocem jest brązowa, podłużna, czworoboczna niełupka.
  • System korzeniowy. Szczeć wytwarza mocny system korzeniowy. Tworzy długi (do 60 cm) i gruby (2,5 cm średnicy) korzeń palowy, który silnie rozgałęzia się.

Wymagania i uprawa szczeci pospolitej

  • Stanowisko i podłoże

Szczeć pospolita lubi miejsca dobrze nasłonecznione, w takich warunkach najlepiej rozrasta się. Optymalne są średnio żyzne gleby, umiarkowanie wilgotne o odczynie ph od obojętnego po zasadowy. Nie ma dużych wymagań – toleruje także słabsze typy podłoży.

  • Rozmnażanie szczeci pospolitej

Roślinę najlepiej rozmnażać wysiewając nasiona do inspektu w maju. Przez cały czas trzeba dbać, aby podłoże było lekko wilgotne. Najlepsza w tym wypadku jest mieszanka ziemi kompostowej, piasku oraz torfu (równe proporcje). Rozsadę wysadza się na miejsce stałe w lipcu.

  • Podlewanie szczeci pospolitej

Ważnym zabiegiem, zwłaszcza w pierwszych tygodniach uprawy, jest podlewanie. Później wykonuje się je jedynie w czasie długo utrzymujących się susz.

  • Nawożenie szczeci pospolitej

Nawożenie mineralne z reguły nie jest konieczne. Wystarczy odrobina kompostu.

  • Ściółkowanie szczeci pospolitej

Uprawy można ściółkować dla ograniczenia zachwaszczenia i zmniejszenia wyparowywania wody z gleby.

Szczeć pospolita
Autor: GettyImages Szczeć pospolita to roślina ekspansywna, przerasta obszary przeznaczone dla innych gatunków i zagłusza je

Szczeć pospolita jako roślina ekspansywna

Szczeć bywa ekspansywna, przerasta obszary przeznaczone dla innych gatunków i zagłusza je. Dlatego, aby ograniczyć takie ryzyko, najlepiej uprawiać ją w pojemnikach bez dna, zakopanych w gruncie. To zahamuje jej zapędy.

Przeczytaj też:

Rośliny ekspansywne: przemyśl, zanim posadzisz je w ogrodzie >>

Szczeć pospolita - zastosowanie w ogrodzie

Szczeć pospolita może być ciekawym urozmaiceniem rabat, zwłaszcza zakładanych z zastosowaniem kolczastych roślin (dzikie róże, berberys, dziewięćsił, juka karolińska, mikołajek alpejski, mikołajek agawolistny i wiele innych). Efektownie również wygląda posadzona wśród traw ozdobnych.

Roślina jest cennym pożytkiem dla zapylaczy. Jest gatunkiem miododajnym i pyłkodajnym. Wysuszone owocostany wykorzystuje się do tworzenia suchych kompozycji florystycznych.

Szczeć pospolita poza jedną wadą - ekspansywnością - ma same zalety: posiada duże walory dekoracyjne, pasuje do bukietów, pomaga pszczołom, a także ludziom. Warto ją więc uprawiać w przydomowym ogrodzie

Szczeć pospolita
Autor: GettyImages Szczeć pospolita jest cennym pożytkiem dla zapylaczy. To gatunek miododajny i pyłkodajny

Zastosowanie szczeci w ziołolecznictwie

Dawniej szczeć była masowo uprawiana, obecnie jej znaczenie jest mniejsze. Surowcem zielarskim jest głównie korzeń pozyskiwany wczesną wiosną (lub jesienią). Stosuje się go po oczyszczeniu, rozdrobnieniu i suszeniu (w temp. ok. 60°C). Zawiera kwas chlorogenowy, kwas chinowy, kwas kawowy, saponiny i irydoidy. Ostatnia grupa związków ma podobne działanie co antybiotyki.

Rozdrobniony korzeń można gotować przez ok. 5 minut lub sporządzić z niego nalewkę. Napary z liści służą natomiast jako kosmetyki. Nadają się do pielęgnacji tłustej cery. Stosuje się je do walki z trądzikiem. Działają na skórę łagodząco i likwidują wypryski.

Przeczytaj też:

Najcenniejsze zioła do ogrodu i ich właściwości lecznicze >>

Szczeć pospolita
Autor: GettyImages Szczeć pospolita ma właściwości lecznicze. Z rozdrobnionego korzenia można sporządzić nalewkę
warto wiedzieć

Szczeć pospolita wykazuje właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Poprawia układ immunologiczny. Jest wykorzystywana jako wsparcie w walce z boreliozą. Działa ochronnie na wątrobę, wspomaga układ pokarmowy przyśpieszając produkcję żółci oraz soków trawiennych.

Rośliny doniczkowe jako naturalne leki. Czy wiesz jakie mają działania lecznicze?

Pytanie 1 z 4
Anginowiec - na co stosować?
Anginowiec
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.