Porzeczki ozdobne: porzeczka krwista, alpejska i złocista - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2019-05-17 7:49
Porzeczka krwista
Autor: GettyImages Krzew porzeczki krwistej (Ribes sanguineum) przyciąga wzrok intensywnym kolorem kwiatów

Porzeczki (łac. Ribes) to grupa roślin uprawiana nie tylko dla jadalnych, smacznych owoców. Niektóre gatunki charakteryzują się także dużymi walorami dekoracyjnymi. Powszechnie uprawia się je w parkach, popularność zdobyły również w przydomowych ogrodach. Należą do nich porzeczka złota, krwista i alpejska. Jak je uprawiać i pielęgnować?

Porzeczki ozdobne mają podobne zastosowanie w ogrodzie, chociaż różnią się między sobą. Można je komponować w obrębie rodzaju lub łączyć z innymi grupami roślin. Zalicza się je do grupy krzewów ozdobnych z owoców, ale także kwiatów (dotyczy porzeczki złotej i porzeczki krwistej).

Gatunki porzeczek ozdobnych

  • Porzeczka złota (Ribes aureum) – to krzew o lekko rozłożystym pokroju osiągający do 3 m wysokości. Ma trójklapowe, lekko ząbkowane liście, które jesienią przebarwiają się na żółto, czerwono i fioletowo. Roślina kwitnie najczęściej od maja do czerwca. Jej jasnożółte, pachnące i miododajne kwiaty zebrane w grona. Latem roślina tworzy kuliste, czarne jagody. Porzeczka złota jest wykorzystywana jako podkładka do szczepienia innych gatunków.

  • Porzeczka alpejska (Ribes alpinum) – zwykle osiąga do 2 m wysokości. Jej pokrój jest zróżnicowany w zależności od warunków (i dostępności światła). Blaszki liściowe są 3-5-klapowe, mają ząbkowane brzegi. Roślina kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty są drobne, niepozorne, o zielonożółtej barwie. Latem pojawiają się atrakcyjne wizualnie owoce: okrągłe, półprzezroczyste, karminowe. Niestety, mają mdły smak, dlatego nie wykorzystuje się ich jako owoców deserowych.

  • Porzeczka krwista (Ribes sanguineum) – krzew dorasta do 2 m wysokości. Ma lekko zaokrąglony, dość rozłożysty pokrój. Liście są klapowate, ciemno omszone. Roślina zakwita na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty są ciemnoróżowe lub krwistoczerwone, zebrane w efektowne grona. W jednym kwiatostanie może znajdować się nawet 30 kwiatów. Odmiany hodowlane mogą kwitnąć także na biało ('Tydemans White'). Latem pojawiają się okrągłe owoce – niebieskoczarne jagody z jaśniejszym, woskowym nalotem.

Uprawa porzeczek ozdobnych

Porzeczki ozdobne warto uprawiać na stanowiskach słonecznych  - tam obficie kwitną i owocują. W praktyce jednak rośliny poradzą sobie także w miejscach częściowo zacienionych. Pod tym względem wyróżnia się porzeczka alpejska, która rośnie nawet w cieniu. Porzeczka alpejska i porzeczka złota są mrozoodporne.

Porzeczka krwista w pierwszych latach może wymagać przedzimowego okrywania (zwłaszcza okazy uprawiane w otwartym terenie i chłodniejszych rejonach Polski). Krzewy preferują żyzne, piaszczysto-gliniaste gleby o lekko kwaśnym odczynie. Tolerują gorsze typy podłoży. Krzewy można sadzić jesienią lub wiosną (ten termin jest lepszy w przypadku porzeczki krwistej). Średnia odległość sadzenia wynosi 1,5 m (przy zakładaniu żywopłotów gęściej). Po posadzeniu powinno się je przyciąć dla lepszego rozkrzewienia.

Porzeczki ozdobne są wytrzymałe na suszę, jednak zaleca się je podlewać w czasie długo utrzymującej bezdeszczowej pogody, aby wytworzyły dużo dorodnych owoców. Optymalne są nawozy organiczne (obornik, kompost). Z nawozów mineralnych warto stosować te wieloskładnikowe lub zawierające przewagę fosforu i potasu. Dokarmianie wykonuje się od kwietnia do sierpnia.
Zaleca się stosować ściółkę okrywającą – to ograniczy wyparowywanie wody z gleby i odchwaszczanie. Rozmnaża się je najczęściej przez sadzonki półzdrewniałe, zdrewniałe lub odrosty korzeniowe.

Porzeczki są podatne na mączniaka. 

Sprawdź, jak zapobiegać chorobom roślin: 

Zastosowanie porzeczek ozdobnych w ogrodzie

Porzeczki ozdobne to dekoracja w zasadzie każdego ogrodu. Świetnie sprawdzają się przy tworzeniu średnich, luźnych żywopłotów. Wprowadzają element piętrowości - i tym samym naturalności - w kompozycji z wyższymi krzewami lub niskimi drzewami. Warto je łączyć z różnorodnymi „dzikimi” gatunkami, takimi jak głogi, jarzęby, śliwy, tarnina, aronia, dzika róża, rokitnik i nieszpułka. Stworzenie takiej kompozycji to raj dla ptaków dostarczający zarówno pożywienia, jak i schronienia.

Porzeczki ozdobne można także łączyć z krzewami o ozdobnych kwiatach: jaśminowcem, forsycją, krzewuszką, robinią akacjową. Nadają się na formowane żywopłoty. Dobrze prezentują się sadzone w wydzielonym miejscu na trawniku. Można z nich tworzyć szpalery. Służą do dzielenia poszczególnych partii ogrodu. Dobrze znoszą zanieczyszczenie powietrza, dlatego nadają się do zieleni miejskiej. Pasują do ogrodów różnego typu, w tym ogrodów wiejskich, leśnych i naturalistycznych.

Owoce porzeczki krwistej i alpejskiej są przysmakiem dla ptaków, ale dla ludzi są niesmaczne. Owoce porzeczki złotej są częściej spożywane, chociaż ich smak również przez nie jest lubiany wiele osób.

Zobacz wideo: Jak sadzić drzewa i krzewy?

Jak sadzić drzewa i krzewy
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE