Malina arktyczna - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2021-07-21 10:24

W odróżnieniu od swoich krzewistych krewniaków, nie osiąga dużych rozmiarów i jest nisko rosnącą, mrozoodporną krzewinką. Traktowana i wykorzystywana jest raczej jako ozdobna roślina okrywowa, ale ma również jadalne owoce. Jak uprawiać malinę arktyczną?

Malina arktyczna
Autor: GettyImages Malina arktyczna

Malina arktyczna (Rubus arcticus), nazywana także jeżyną arktyczną lub tekszlą jest pochodzącą z rejonów Syberii i Skandynawii krzewinką, rozrastającą się za pomocą podziemnych rozłogów. W Polsce nie występuje w stanie naturalnym i uprawiana jest głównie z sadzonek.

Spis treści

  1. Jak wygląda malina arktyczna?
  2. Wymagania maliny arktycznej
  3. Sadzenie maliny arktycznej
  4. Jak pielęgnować malinę arktyczną?
  5. Zastosowanie maliny arktycznej

Jak wygląda malina arktyczna?

Pedy maliny arktycznej dorastają do wysokości 10-20 cm. Roślina rozrasta się wszerz nawet na szerokość 1 m. Na ich szczytach, głównie w kwietniu i maju, rozwijają się pojedyncze, różowe, pachnące kwiaty lubiane przez pszczoły.

Liście maliny arktycznej są złożone z trzech mniejszych, piłkowanych listków. Są zielone, a jesienią efektownie przebarwiają się na czerwono, co jest dodatkowym walorem ozdobnym.

Owocami maliny arktycznej są zwykle pojedyncze, ciemnoczerwone, jadalne jagody o słodko-kwaśnym smaku, dojrzewające od czerwca (do zbioru są gotowe na przełomie lipca i sierpnia).

Malina arktyczna
Autor: GettyImages Kwitnąca malina arktyczna

Wymagania maliny arktycznej

Malina arktyczna preferuje średnio żyzne, wilgotne i kwaśne gleby, choć rośnie też na innych, przeciętnych stanowiskach. Toleruje także piaszczyste i suche podłoża oraz jest bardzo odporna na mróz. Najlepiej rośnie na stanowiskach w pełni nasłonecznionych lub w półcieniu, ale osłoniętych od wiatrów. Najkorzystniej jest sadzić ją w większych grupach (po kilkanaście i więcej sztuk) i wtedy bardzo dobrze zadarnia znaczne powierzchnie.

Sadzenie maliny arktycznej

Optymalnym terminem do sadzenia młodych sadzonek maliny arktycznej w ogrodzie jest wczesna wiosna. W sprzedaży można spotkać różne odmiany maliny arktycznej i dobrze jest posadzić obok siebie co najmniej dwie różne, aby lepiej się zapylały (rośliny wymagają zapylenia krzyżowego).

Ciekawą i odporną odmianą jest fińska 'Marika' o drobnych, jadalnych owocach. W jej towarzystwie można posadzić inne odmiany, np. 'Beata', 'Tarja' czy 'Mespi'. Wszystkie odmiany maliny arktycznej doskonale nadają się na rabaty jako rośliny zadarniające, a dodatkowym ich atutem są jadalne, drobne owoce.

Jak pielęgnować malinę arktyczną?

Na okres zimy część nadziemna rośliny zamiera i dobrze zimuje dzięki podziemnym rozłogom, z których odrasta wiosną. Młode sadzonki zaleca się jednak profilaktycznie okrywać lub kopczykować – szczególnie w czasie ostrych zim.

Krzewinka ta potrzebuje regularnego, umiarkowanego podlewania, zwłaszcza wiosną i w czasie gorącego lata. Do zasilania najkorzystniej jest używać łatwych w użyciu, wieloskładnikowych nawozów mineralnych, które stosuje się od kwietnia do początków sierpnia.

Aby ograniczać rozrastanie się rośliny i pobudzać ją do zagęszczania się, pod koniec okresu wegetacji (jesienią) warto przyciąć jej pędy (można zrobić to także wczesną wiosną). W celu otrzymania nowych sadzonek maliny arktycznej, najprościej rozmnożyć ją przez podział roślin lub przez ukorzenienie rozłogów.

Malina arktyczna
Autor: GettyImages Jesienią liście maliny arktycznej przebarwiają się przebarwiają się na czerwono, co jest dodatkowym walorem ozdobnym rośliny

Zastosowanie maliny arktycznej

Jest to przede wszystkim oryginalna, ozdobna z kwiatów i rzadziej spotykana roślina okrywowa, która sprawdzi się właściwe w każdym ogrodzie. Można ją sadzić zarówno na ogrodowych rabatach, jak i w pojemnikach lub skrzynkach. Będzie także dobrym urozmaiceniem i uzupełnieniem nasadzeń w ogrodach skalnych oraz kompozycji roślin kwasolubnych, np. wrzosów, wrzośców, azalii oraz różaneczników.

Owoce maliny arktycznej są cennym surowcem (bogatym w witaminę C i antyoksydanty), z którego wytwarza się soki i inne przetwory, a także preparaty niwelujące niedobory witamin. Surowcem zielarskim są suszone owoce i liście, z których sporządza się mieszanki herbaciane w połączeniu z innymi, pełnymi cennych substancji owocami (np. dzikiej róży, lipy, bzu czarnego). Ponadto, owoce i nasiona maliny arktycznej są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym – głównie do produkcji preparatów odżywiających i wzmacniających komórki skóry oraz zwalczających wszelkie stany zapalne.

Nie przegap:

Ałycza - uprawa, pielęgnacja, wykorzystanie ałyczy >>>

Tamarillo - skrzyżowanie śliwki z pomidorem >>>

Czy owoce kaki można uprawiać w Polsce? ???

Maliny - co o nich wiesz? Sprawdź!

Pytanie 1 z 10
Ile jest gatunków malin?
Maliny
MALINY. Jakie mają właściwości? Czy warto je jeść? Jak wykorzystać maliny w kuchni?
Nasi Partnerzy polecają