Kwiaty na poddasze - jakie rośliny doniczkowe będą dobrze rosły na poddaszu?

2021-03-29 7:40
Kwiaty na poddasze
Autor: GettyImages Skrzydłokwiat na poddaszu poradzi sobie doskonale

Na poddaszu domu często panują odmienne warunki niż w innych pomieszczeniach, dlatego dobór kwiatów na poddasze powinien być staranny. Jakie rośliny doniczkowe będą dobrze rosły na poddaszu?

Nasze mieszkania zlokalizowane są zwykle na parterze lub piętrze budynku, czasami jednak trafia się mieszkanie na poddaszu, w którym panują nieco odmienne warunki. Wnętrza znajdujące się na piętrach lub parterze, otoczone są grubymi ścianami i sąsiadują z innymi pomieszczeniami, co sprawia, że są dobrze izolowane od warunków zewnętrznych. Na poddaszu sytuacja wygląda nieco inaczej.

Rośliny doniczkowe - jak je kupować? Poradnik

Jakie warunki panują na poddaszu?

Na poddaszu sytuacja wygląda nieco inaczej. Nad sufitem nie mamy pomieszczenia, tylko dach, a do tego we wnętrzu gromadzi się ciepłe powietrze, docierające z niższych kondygnacji. Taka sytuacja sprawia, że latem na poddaszu bywa duszno i gorąco, szczególnie, gdy dach jest słabo izolowany i pokryty łatwo nagrzewającą się blachą, a zimą z kolei jest stosunkowo chłodno.

Problemem może być też niedostateczna ilość światła. Okna na poddaszu są zwykle mniejsze niż na innych kondygnacjach, wiec jeśli mieszkanie nie jest wyposażone w dodatkowe świetliki, montowane w dachu, we wnętrzu może brakować światła słonecznego. Nierzadko zdarza się też, że okna znajdują się w skosie dachowym, wiec nie są wyposażone w parapety. Skosy często są też głównym elementem całego wnętrza, ograniczając tym samym możliwości wykorzystania przestrzeni.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze duże kwiaty doniczkowe do domu i mieszkania >>

Czy warunki na poddaszu są dobre dla kwiatów?

Do mieszkania w tak specyficznych warunkach trzeba się przyzwyczaić i spróbować zaadoptować wnętrze do własnych potrzeb, nie zawsze jednak do takich warunków przyzwyczają się rośliny, które chcielibyśmy na poddaszu uprawiać. Jeśli będą to gatunki preferujące bardzo jasne stanowiska, świeże powietrze i niezbyt wysoką temperaturę latem oraz ciepło zimą, mogą mieć problem z przetrwaniem na poddaszu. Może być im szczególnie trudno w czasie zimowych miesięcy, gdy światła słonecznego będzie szczególnie mało, a temperatura stanie się umiarkowana.

Z powodu wszechobecnych skosów, braku parapetów i ograniczonej przestrzeni, niektóre rośliny zwyczajnie nie zmieszczą się na poddaszu lub nie będzie jak ustawić doniczek na półkach i parapetach. Nie znaczy to oczywiście, że poddasze musi być całkowicie pozbawione roślin. Jest bowiem sporo gatunków, które są łatwe w uprawie, tolerancyjne względem warunków, a do tego mają kompaktowe rozmiary.

Przeczytaj też: 

Modne rośliny pokojowe do nowoczesnego wnętrza >>

Najlepsze kwiaty na poddasze

 • Skrzydłokwiat

Jednym z nich jest uniwersalny i bardzo dekoracyjny skrzydłokwiat. Roślina znosi wyższe i niższe temperatury, a do tego znakomicie radzi sobie w półcieniu, dlatego jeśli tylko zapewnimy jej stale lekko wilgotne podłoże, na poddaszu poradzi sobie doskonale. Doniczki nie musimy też ustawiać na parapecie czy półce ściennej, gdyż z powodzeniem może stać w kącie na podłodze lub na niewielkim stoliku przy ścianie.

 • Sansewieria

Doskonałym wyborem będzie też sansewieria, która jest rośliną wybitnie tolerancyjną i dekoracyjną, a do tego posiada smukły pokrój. Podobnie jak skrzydłokwiat, doskonale znosi półcień i słabo oświetlone stanowiska, ale w przeciwieństwie do niego, jest znacznie bardziej odporna na przejściową suszą, dlatego jeśli przez kilka dni zapomnimy o jej podlewaniu, nic złego się nie stanie, tym bardziej, że dużo lepiej znosi niedobór wody niż jej nadmiar. Sansewiera także nie potrzebuje parapetu czy ściany. Doniczkę z rośliną można ustawić bezpośrednio na podłodze, gdzie ze względu na smukłe, długie, wzniesione liście, sansewiera będzie prezentowała się wyjątkowo dobrze i nie zajmie dużo miejsca. Roślina ma też karłowe odmiany, które można ustawić na stoliku, komódce lub regale.

 • Aspidistra

Jeszcze mniej wymagająca i bardziej wytrzymała jest aspidistra wyniosła, nazywana nawet „żelaznym liściem”. Właściwie trudno jest ją zniszczyć nieodpowiednią pielęgnacją lub złymi warunkami bo znosi bardzo wiele w tym cień i suszę (nie lubi zalania). Toleruje też znaczny zakres temperatur (10-24, a przez krótki czas zniesie nawet kilkustopniowy chłód). Niestety, pokrój rośliny jest bardziej rozłożysty niż u sansewiery (przypomina nieco skrzydłokwiaty), dlatego będzie potrzebować dla siebie więcej miejsca.

 • Zamiokulkas

Niemal równie wytrzymałym gatunkiem jest też modny zamiokulkas, ale on akurat rośnie dość silnie i ma długie, szeroko rozkładające się na boki liście, więc będzie odpowiedni tylko do większych pomieszczeń.

 • Sukulenty

Jeśli natomiast przestrzeni w mieszkaniu mamy niewiele, ale dysponujemy dużym oknem dachowym, w pobliżu którego możemy ustawić niewielką doniczkę (np. na komodzie lub stoliku), powinniśmy spróbować uprawy sukulentów lub kaktusów, wybierając te najwytrzymalsze, łatwe w uprawie i mające niewielkie rozmiary, np:

 • gymnocalycium,
 • echinopsis,
 • astrophytum,
 • mammillaria,
 • haworsje,
 • gasterie,
 • eszewerie,
 • mniejsze odmiany gruboszy np. „Buddha's Temple”.

Te rośliny latem uwielbiają ciepło i słońce, natomiast zimą wolą mieć jasno i chłodno, dlatego dobrze doświetlone stanowisko na poddaszu będzie dla nich jak najbardziej odpowiednie. Z reguły lepiej też znoszą suszę, niż zalanie, więc nie trzeba się martwić, gdy czasem zapomnimy je podlać.

Kwiaty na poddasze
Autor: GettyImages Kaktusy są wytrzymałe i łatwe w uprawie

Mało wymagające rośliny na poddaszu

Rozwiązaniem na brak przestrzeni na poddaszu może być też doniczka podwieszona pod sufitem, w której można uprawiać mało wymagające i niezbyt ekspansywne pnącza (np. bluszcze) lub kępiaste rośliny o przewieszających się liściach jak np. zielistki.

Przeczytaj też:

Rośliny doniczkowe dla zapracowanych: niewymagające kwiaty doniczkowe >>

Kwiaty na poddasze
Autor: GettyImages Sansewierie to rośliny doniczkowe, których zaletą są dekoracyjne liście oraz łatwość uprawy

Sprawdź swoją wiedzę o kwiatach doniczkowych o ozdobnych liściach!

Pytanie 1 z 9
Co to za roślina?
Zamiokulkas
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE