Kwiaty na poddasze - jakie rośliny doniczkowe będą dobrze rosły na poddaszu?

2021-03-29 7:40

Na poddaszu domu często panują odmienne warunki niż w innych pomieszczeniach, dlatego dobór kwiatów na poddasze powinien być staranny. Jakie rośliny doniczkowe będą dobrze rosły na poddaszu?

Kwiaty na poddasze
Autor: GettyImages Skrzydłokwiat na poddaszu poradzi sobie doskonale

Nasze mieszkania zlokalizowane są zwykle na parterze lub piętrze budynku, czasami jednak trafia się mieszkanie na poddaszu, w którym panują nieco odmienne warunki. Wnętrza znajdujące się na piętrach lub parterze, otoczone są grubymi ścianami i sąsiadują z innymi pomieszczeniami, co sprawia, że są dobrze izolowane od warunków zewnętrznych. Na poddaszu sytuacja wygląda nieco inaczej.

Rośliny doniczkowe - jak je kupować? Poradnik

Jakie warunki panują na poddaszu?

Na poddaszu sytuacja wygląda nieco inaczej. Nad sufitem nie mamy pomieszczenia, tylko dach, a do tego we wnętrzu gromadzi się ciepłe powietrze, docierające z niższych kondygnacji. Taka sytuacja sprawia, że latem na poddaszu bywa duszno i gorąco, szczególnie, gdy dach jest słabo izolowany i pokryty łatwo nagrzewającą się blachą, a zimą z kolei jest stosunkowo chłodno.

Problemem może być też niedostateczna ilość światła. Okna na poddaszu są zwykle mniejsze niż na innych kondygnacjach, wiec jeśli mieszkanie nie jest wyposażone w dodatkowe świetliki, montowane w dachu, we wnętrzu może brakować światła słonecznego. Nierzadko zdarza się też, że okna znajdują się w skosie dachowym, wiec nie są wyposażone w parapety. Skosy często są też głównym elementem całego wnętrza, ograniczając tym samym możliwości wykorzystania przestrzeni.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze duże kwiaty doniczkowe do domu i mieszkania >>

Czy warunki na poddaszu są dobre dla kwiatów?

Do mieszkania w tak specyficznych warunkach trzeba się przyzwyczaić i spróbować zaadoptować wnętrze do własnych potrzeb, nie zawsze jednak do takich warunków przyzwyczają się rośliny, które chcielibyśmy na poddaszu uprawiać. Jeśli będą to gatunki preferujące bardzo jasne stanowiska, świeże powietrze i niezbyt wysoką temperaturę latem oraz ciepło zimą, mogą mieć problem z przetrwaniem na poddaszu. Może być im szczególnie trudno w czasie zimowych miesięcy, gdy światła słonecznego będzie szczególnie mało, a temperatura stanie się umiarkowana.

Z powodu wszechobecnych skosów, braku parapetów i ograniczonej przestrzeni, niektóre rośliny zwyczajnie nie zmieszczą się na poddaszu lub nie będzie jak ustawić doniczek na półkach i parapetach. Nie znaczy to oczywiście, że poddasze musi być całkowicie pozbawione roślin. Jest bowiem sporo gatunków, które są łatwe w uprawie, tolerancyjne względem warunków, a do tego mają kompaktowe rozmiary.

Przeczytaj też: 

Modne rośliny pokojowe do nowoczesnego wnętrza >>

Najlepsze kwiaty na poddasze

  • Skrzydłokwiat

Jednym z nich jest uniwersalny i bardzo dekoracyjny skrzydłokwiat. Roślina znosi wyższe i niższe temperatury, a do tego znakomicie radzi sobie w półcieniu, dlatego jeśli tylko zapewnimy jej stale lekko wilgotne podłoże, na poddaszu poradzi sobie doskonale. Doniczki nie musimy też ustawiać na parapecie czy półce ściennej, gdyż z powodzeniem może stać w kącie na podłodze lub na niewielkim stoliku przy ścianie.

  • Sansewieria

Doskonałym wyborem będzie też sansewieria, która jest rośliną wybitnie tolerancyjną i dekoracyjną, a do tego posiada smukły pokrój. Podobnie jak skrzydłokwiat, doskonale znosi półcień i słabo oświetlone stanowiska, ale w przeciwieństwie do niego, jest znacznie bardziej odporna na przejściową suszą, dlatego jeśli przez kilka dni zapomnimy o jej podlewaniu, nic złego się nie stanie, tym bardziej, że dużo lepiej znosi niedobór wody niż jej nadmiar. Sansewiera także nie potrzebuje parapetu czy ściany. Doniczkę z rośliną można ustawić bezpośrednio na podłodze, gdzie ze względu na smukłe, długie, wzniesione liście, sansewiera będzie prezentowała się wyjątkowo dobrze i nie zajmie dużo miejsca. Roślina ma też karłowe odmiany, które można ustawić na stoliku, komódce lub regale.

  • Aspidistra

Jeszcze mniej wymagająca i bardziej wytrzymała jest aspidistra wyniosła, nazywana nawet „żelaznym liściem”. Właściwie trudno jest ją zniszczyć nieodpowiednią pielęgnacją lub złymi warunkami bo znosi bardzo wiele w tym cień i suszę (nie lubi zalania). Toleruje też znaczny zakres temperatur (10-24, a przez krótki czas zniesie nawet kilkustopniowy chłód). Niestety, pokrój rośliny jest bardziej rozłożysty niż u sansewiery (przypomina nieco skrzydłokwiaty), dlatego będzie potrzebować dla siebie więcej miejsca.

  • Zamiokulkas

Niemal równie wytrzymałym gatunkiem jest też modny zamiokulkas, ale on akurat rośnie dość silnie i ma długie, szeroko rozkładające się na boki liście, więc będzie odpowiedni tylko do większych pomieszczeń.

  • Sukulenty

Jeśli natomiast przestrzeni w mieszkaniu mamy niewiele, ale dysponujemy dużym oknem dachowym, w pobliżu którego możemy ustawić niewielką doniczkę (np. na komodzie lub stoliku), powinniśmy spróbować uprawy sukulentów lub kaktusów, wybierając te najwytrzymalsze, łatwe w uprawie i mające niewielkie rozmiary, np:

  • gymnocalycium,
  • echinopsis,
  • astrophytum,
  • mammillaria,
  • haworsje,
  • gasterie,
  • eszewerie,
  • mniejsze odmiany gruboszy np. „Buddha's Temple”.

Te rośliny latem uwielbiają ciepło i słońce, natomiast zimą wolą mieć jasno i chłodno, dlatego dobrze doświetlone stanowisko na poddaszu będzie dla nich jak najbardziej odpowiednie. Z reguły lepiej też znoszą suszę, niż zalanie, więc nie trzeba się martwić, gdy czasem zapomnimy je podlać.

Kwiaty na poddasze
Autor: GettyImages Kaktusy są wytrzymałe i łatwe w uprawie

Mało wymagające rośliny na poddaszu

Rozwiązaniem na brak przestrzeni na poddaszu może być też doniczka podwieszona pod sufitem, w której można uprawiać mało wymagające i niezbyt ekspansywne pnącza (np. bluszcze) lub kępiaste rośliny o przewieszających się liściach jak np. zielistki.

Przeczytaj też:

Rośliny doniczkowe dla zapracowanych: niewymagające kwiaty doniczkowe >>

Kwiaty na poddasze
Autor: GettyImages Sansewierie to rośliny doniczkowe, których zaletą są dekoracyjne liście oraz łatwość uprawy

Sprawdź swoją wiedzę o kwiatach doniczkowych o ozdobnych liściach!

Pytanie 1 z 9
Co to za roślina?
Zamiokulkas
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.