Kuklik rozesłany - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2021-05-25 13:00

Kuklik rozesłany to roślina tworząca rozesłane, niskie kępy. W ogrodzie najlepiej prezentuje się na skalniakach i w alpinariach. Dowiedz się więcej o uprawie i zastosowaniu kuklika rozesłanego.

Kuklik rozesłany
Autor: GettyImages Kuklik rozesłany zasługuje na uwagę jako ciekawa roślina okrywowa i skalniakowa

Kuklik rozesłany (Geum reptans) to jeden z rzadziej spotykanych gatunków kuklików. Kukliki należą do znanych i lubianych roślin ozdobnych, ale w ogrodach uprawia się niewiele ich gatunków. Ta malutka, kępiasta bylina rozłogowa nie przypomina wprawdzie okazałych kuklików szkarłatnych, chilijskich czy ozdobnych mieszańców, chętnie uprawianych w ogrodach, ale z pewnością zasługuje na uwagę jako ciekawa roślina okrywowa i skalniakowa.

Kuklik rozesłany zasiedla przede wszystkim górzyste rejony południowej i środkowej Europy, w tym również nieliczne stanowiska w polskich Tatrach. Ponieważ jest rzadki i w Polsce występuje jedynie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, jest prawnie chroniony i do uprawy nie wolno pozyskiwać go ze stanowisk naturalnych, a jedynie od hodowców.

Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?

Spis treści

  1. Jak wygląda kuklik rozesłany?
  2. Kuklik rozesłany - wymagania uprawowe
  3. Rozmnażanie kuklika rozesłanego
  4. Zastosowanie kuklika rozesłanego

Jak wygląda kuklik rozesłany?

Kuklik rozesłany jest niewielki bo dorasta zaledwie do 10-20 cm wysokości. Ponad ziemią tworzy jednak ładne, gęste kępki odziomkowych, szeroko lancetowatych w zarysie, mocno rozłożonych na boki, dość długich, pierzastozłożonych, silnie powcinanych, owłosionych na brzegach, zielonych liści i mocno rozrasta się za pomocą nadziemnych, bardzo długich (nawet do 1 m), cienkich, skąpo ulistnionych rozłogów (nie jest jednak szczególnie inwazyjny). Roślina jak na swój rozmiar zaskakuje też mocnym, bardzo długim, sięgającym nawet do około 70 cm w głąb ziemi korzeniem palowym.

Latem z środka rozety liściowej wyrastają wzniesione, owłosione, dość sztywne pędy kwiatowe, zwieńczone pojedynczym, dość dużym kwiatem, złożonym z okółka dużych, żółtych, szerokich płatków i dna kwiatowego gęsto wypełnionego długimi pręcikami, zwieńczonymi żółtymi pylnikami. Dno kwiatowe może być żółte, zielonkawe lub zielonobrązowe. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w niezwykłe interesujące i wyjątkowo dekoracyjne owocostany (rozłupnia złożona z licznych niełupek), mające postać silnie owłosionej, różowo-czerwonej kulki. Czasami „włosy” owocostanu skręcają się ku górze, przybierając bardzo oryginalną, stożkowatą formę (przypominają włosy pluszowych trolli).

Kuklik rozesłany - wymagania uprawowe

  • podłoże dla kuklika rozesłanego

Kuklik rozesłany jest rośliną typu alpejskiego, dlatego oczekuje umiarkowanie wilgotnej, niezbyt żyznej, bardzo przepuszczalnej, a nawet kamienistej lub żwirowej gleby, która latem, w porze kwitnienia będzie lekko wilgotna (polecane ściółkowanie gleby żwirkiem), a zimą dość sucha (nie toleruje zalegającej w pobliżu korzeni wody). W środowisku naturalnym spotykany jest zarówno na podłożach granitowych (kwaśnych) jak i wapiennych (zasadowych), dlatego nie ma sprecyzowanych oczekiwań względem pH gleby

  • nawożenie kuklika rozesłanego

Nie oczekuje również nawożenia, gdyż z natury jest przystosowany do ubogich podłoży. Nie jest też podatny na ataki chorób i szkodników, więc nie wymaga ochrony chemicznej.

  • stanowisko dla kuklika rozesłanego

Problem w uprawie kuklika rozesłanego może stanowić natomiast wybór odpowiedniego stanowiska (szczególnie latem), bo roślina potrzebuje dużo słońca, ale nie lubi upałów i woli miejsca dość chłodne. 

Kuklik rozesłany
Autor: GettyImages Po przekwitnieniu kwiaty kuklika rozesłanego przekształcają się w niezwykłe interesujące i wyjątkowo dekoracyjne owocostany, mające postać silnie owłosionej, różowo-czerwonej kulki
warto wiedzieć

Kuklik rozesłany może też sprawiać kłopoty w okresie zimowym. Wprawdzie pod śniegiem przetrwa mrozy bez szwanku, ale jeśli zima będzie surowa i bezśnieżna, a podłoże w którym rośnie zbyt wilgotne, roślina może zgnić lub przemarznąć. Jeżeli więc planujemy uprawę kuklika rozesłanego w chłodniejszych rejonach kraju, koniecznie zadbajmy o odpowiedni drenaż podłoża na jego stanowisku (np. wyłożenie dołka pod rośliną warstwą żwiru) i zabezpieczmy kępy przed zimowym chłodem np. stroiszem.

Rozmnażanie kuklika rozesłanego

Bardzo łatwe jest natomiast rozmnażanie kuklika rozesłanego, gdyż jego nadziemne rozłogi w wilgotnym podłożu szybko się ukorzeniają. Nieco trudniej pozyskać nowe rośliny z nasion, które mogą mieć problemy z kiełkowaniem.

Dla już ukorzenionych sadzonek lub świeżo zakupionych roślin dobrze jest natomiast od razu wybrać docelowe stanowisko, bo ze względu na długi, palowy system korzeniowy, roślina nie lubi przesadzania.

Przeczytaj też:

Ukorzeniacze roślin: jak działają, jak stosować, jakie wybrać? >>

Kuklik rozesłany
Autor: GettyImages

Zastosowanie kuklika rozesłanego

Kuklik rozesłany w ogrodzie najlepiej prezentuje się na skalniakach i w alpinariach oraz w szczelinach kamiennych murków. Mogą mu towarzyszyć inne rośliny skalniakowe i górskie o podobnych wymaganiach, np. skalnica nakrapiana, goździk alpejski, szarotka alpejska, dębik ośmiopłatkowy, goryczka alpejska, lepnica bezłodygowa czy rojniki.

Może być też uprawiany w ogródkach żwirowych jako roślina okrywowa (dzięki rozłogom rozrasta się w rozesłane, niskie kępki). Z powodzeniem można go też uprawiać w ogrodach założonych na terenach górzystych, gdzie będzie czuł się najlepiej.

Gatunek nie sprawdza się w uprawie pojemnikowej, a jego kwiaty nie nadają się do cięcia (mają krótkie łodyżki i są nietrwałe).

Nasi Partnerzy polecają