Kuklik rozesłany - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2021-05-25 13:00
Kuklik rozesłany
Autor: GettyImages Kuklik rozesłany zasługuje na uwagę jako ciekawa roślina okrywowa i skalniakowa

Kuklik rozesłany to roślina tworząca rozesłane, niskie kępy. W ogrodzie najlepiej prezentuje się na skalniakach i w alpinariach. Dowiedz się więcej o uprawie i zastosowaniu kuklika rozesłanego.

Kuklik rozesłany (Geum reptans) to jeden z rzadziej spotykanych gatunków kuklików. Kukliki należą do znanych i lubianych roślin ozdobnych, ale w ogrodach uprawia się niewiele ich gatunków. Ta malutka, kępiasta bylina rozłogowa nie przypomina wprawdzie okazałych kuklików szkarłatnych, chilijskich czy ozdobnych mieszańców, chętnie uprawianych w ogrodach, ale z pewnością zasługuje na uwagę jako ciekawa roślina okrywowa i skalniakowa.

Kuklik rozesłany zasiedla przede wszystkim górzyste rejony południowej i środkowej Europy, w tym również nieliczne stanowiska w polskich Tatrach. Ponieważ jest rzadki i w Polsce występuje jedynie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, jest prawnie chroniony i do uprawy nie wolno pozyskiwać go ze stanowisk naturalnych, a jedynie od hodowców.

Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?

Spis treści

  1. Jak wygląda kuklik rozesłany?
  2. Kuklik rozesłany - wymagania uprawowe
  3. Rozmnażanie kuklika rozesłanego
  4. Zastosowanie kuklika rozesłanego

Jak wygląda kuklik rozesłany?

Kuklik rozesłany jest niewielki bo dorasta zaledwie do 10-20 cm wysokości. Ponad ziemią tworzy jednak ładne, gęste kępki odziomkowych, szeroko lancetowatych w zarysie, mocno rozłożonych na boki, dość długich, pierzastozłożonych, silnie powcinanych, owłosionych na brzegach, zielonych liści i mocno rozrasta się za pomocą nadziemnych, bardzo długich (nawet do 1 m), cienkich, skąpo ulistnionych rozłogów (nie jest jednak szczególnie inwazyjny). Roślina jak na swój rozmiar zaskakuje też mocnym, bardzo długim, sięgającym nawet do około 70 cm w głąb ziemi korzeniem palowym.

Latem z środka rozety liściowej wyrastają wzniesione, owłosione, dość sztywne pędy kwiatowe, zwieńczone pojedynczym, dość dużym kwiatem, złożonym z okółka dużych, żółtych, szerokich płatków i dna kwiatowego gęsto wypełnionego długimi pręcikami, zwieńczonymi żółtymi pylnikami. Dno kwiatowe może być żółte, zielonkawe lub zielonobrązowe. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w niezwykłe interesujące i wyjątkowo dekoracyjne owocostany (rozłupnia złożona z licznych niełupek), mające postać silnie owłosionej, różowo-czerwonej kulki. Czasami „włosy” owocostanu skręcają się ku górze, przybierając bardzo oryginalną, stożkowatą formę (przypominają włosy pluszowych trolli).

Kuklik rozesłany - wymagania uprawowe

  • podłoże dla kuklika rozesłanego

Kuklik rozesłany jest rośliną typu alpejskiego, dlatego oczekuje umiarkowanie wilgotnej, niezbyt żyznej, bardzo przepuszczalnej, a nawet kamienistej lub żwirowej gleby, która latem, w porze kwitnienia będzie lekko wilgotna (polecane ściółkowanie gleby żwirkiem), a zimą dość sucha (nie toleruje zalegającej w pobliżu korzeni wody). W środowisku naturalnym spotykany jest zarówno na podłożach granitowych (kwaśnych) jak i wapiennych (zasadowych), dlatego nie ma sprecyzowanych oczekiwań względem pH gleby

  • nawożenie kuklika rozesłanego

Nie oczekuje również nawożenia, gdyż z natury jest przystosowany do ubogich podłoży. Nie jest też podatny na ataki chorób i szkodników, więc nie wymaga ochrony chemicznej.

  • stanowisko dla kuklika rozesłanego

Problem w uprawie kuklika rozesłanego może stanowić natomiast wybór odpowiedniego stanowiska (szczególnie latem), bo roślina potrzebuje dużo słońca, ale nie lubi upałów i woli miejsca dość chłodne. 

Kuklik rozesłany
Autor: GettyImages Po przekwitnieniu kwiaty kuklika rozesłanego przekształcają się w niezwykłe interesujące i wyjątkowo dekoracyjne owocostany, mające postać silnie owłosionej, różowo-czerwonej kulki
warto wiedzieć

Kuklik rozesłany może też sprawiać kłopoty w okresie zimowym. Wprawdzie pod śniegiem przetrwa mrozy bez szwanku, ale jeśli zima będzie surowa i bezśnieżna, a podłoże w którym rośnie zbyt wilgotne, roślina może zgnić lub przemarznąć. Jeżeli więc planujemy uprawę kuklika rozesłanego w chłodniejszych rejonach kraju, koniecznie zadbajmy o odpowiedni drenaż podłoża na jego stanowisku (np. wyłożenie dołka pod rośliną warstwą żwiru) i zabezpieczmy kępy przed zimowym chłodem np. stroiszem.

Rozmnażanie kuklika rozesłanego

Bardzo łatwe jest natomiast rozmnażanie kuklika rozesłanego, gdyż jego nadziemne rozłogi w wilgotnym podłożu szybko się ukorzeniają. Nieco trudniej pozyskać nowe rośliny z nasion, które mogą mieć problemy z kiełkowaniem.

Dla już ukorzenionych sadzonek lub świeżo zakupionych roślin dobrze jest natomiast od razu wybrać docelowe stanowisko, bo ze względu na długi, palowy system korzeniowy, roślina nie lubi przesadzania.

Przeczytaj też:

Ukorzeniacze roślin: jak działają, jak stosować, jakie wybrać? >>

Kuklik rozesłany
Autor: GettyImages

Zastosowanie kuklika rozesłanego

Kuklik rozesłany w ogrodzie najlepiej prezentuje się na skalniakach i w alpinariach oraz w szczelinach kamiennych murków. Mogą mu towarzyszyć inne rośliny skalniakowe i górskie o podobnych wymaganiach, np. skalnica nakrapiana, goździk alpejski, szarotka alpejska, dębik ośmiopłatkowy, goryczka alpejska, lepnica bezłodygowa czy rojniki.

Może być też uprawiany w ogródkach żwirowych jako roślina okrywowa (dzięki rozłogom rozrasta się w rozesłane, niskie kępki). Z powodzeniem można go też uprawiać w ogrodach założonych na terenach górzystych, gdzie będzie czuł się najlepiej.

Gatunek nie sprawdza się w uprawie pojemnikowej, a jego kwiaty nie nadają się do cięcia (mają krótkie łodyżki i są nietrwałe).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE