Alpinarium w ogrodzie - jak stworzyć skalny ogródek krok po kroku?

2020-11-27 13:32

Alpinarium czasem jest używane jako słowo-synonim dla skalniaka, jednak w rzeczywistości powinno się go określić jako ogródek skalny dla wymagających. W przeciwieństwie do tradycyjnego skalniaka, który jest zlepkiem misz-maszu, w takim miejscu bardziej restrykcyjnie dobiera się materiały i rośliny, dbając, by jak najwierniej odzwierciedlić środowisko naturalne. Jak to zrobić?

Alpinarium
Autor: GettyImages Alpinarium w ogrodzie botanicznym w Monachium może być inspiracją do stworzenia własnego skalnego zakątka w ogrodzie

Moda na ogrody skalne nastała już w XIX wieku. Wielu właścicieli ogrodów chciało odzwierciedlić „fragment gór”. Ogrody były szykowne i rzeczywiście w dużym stopniu nawiązywały do łańcuchów górskich, np. Alp. Dzisiaj ogrody skalne spotyka się w większości ogrodów. Są bardziej luźne i nieformalne, czasem zwykłe stosy kamieni z kilkoma roślinami nazywa się skalniakami. Jak natomiast założyć rzeczywiście „naturalistyczny skalniak”?

Ogród skalny jak w górach. Skalniak przy domu z bali >>>

Główne zasady zakładania alpinarium

1. Używaj jednego rodzaju kamieni. W tym wypadku bardzo dobrze sprawdzają się dolomity oraz wapienie. Zainwestuj i zakup trochę większych fragmentów skał. Są niezbędne, aby w alpinarium dało się odczuć naturalność i... ząb czasu (o tym poniżej). Nie używaj otoczaków rzecznych. To materiał, który jest dużym kompromisem w zwykłych skalniakach (nie pasuje w ogóle do takich obiektów), tym bardziej nie powinno go być w alpinarium.

2. Nadaj alpinarium nieregularny kształt, np. bazujący. Najlepszy efekt osiągniesz, gdy będzie łączył się z innym elementem, np. tarasem na podwyższeniu, łąką kwietną (typu górskiego), ewentualnie ogrodzeniem. Alpinarium nie powinno być grupą skał i roślin rosnących na wyeksponowanym miejscu na środku trawnika.

3. Alpinarium powinno się zakładać na zboczach, skarpach i wzgórzach, wtedy wygląda najbardziej efektownie. W razie potrzeby takie wzniesienie należy samodzielnie usypać. Na samym spodzie można użyć gruzu, na niego wysypuje się warstwę umiarkowanie żyznego podłoża. Można wymieszać je z piaskiem dla zwiększenia przepuszczalności. Warto przy tym sprawdzić odczyn gleby. W tym wypadku wskazane jest, by podłoże było alkaliczne (dopasowanie do wymagań większości uprawianych roślin). Konieczne może być wykonanie wapnowania (optymalny jest termin jesienny).

4. Unikaj stosowania sztucznych ozdób (latarenek, posągów, krasnali itp.). To miejsce ma przybliżać do natury, dekoracje stworzone ręką człowieka osłabiają efekt.

5. Alpinarium powinno być usytuowane w miejscu słonecznym, np. na wystawie południowej. Budowa w cieniu nie ma większego sensu.

6. W alpinarium nie ma czegoś takiego jak symetria czy geometria. Poszczególne elementy powinny sprawiać wrażenie pozornie chaotycznych.

7. Wybierz mniejszą liczbę gatunków, natomiast rośliny uprawia się w większych grupach. Mają stworzyć kolorowe dywany. Alpinarium nie powinno być pstrokate na zasadzie: tu dwie rośliny, tam trzy. Pod tym względem nie trzeba się sugerować alpinariami w ogrodach botanicznych. Tam bioróżnorodność gatunkowa i odmianowa ma uzasadnienie – cel edukacyjny.

Nowo założone alpinarium wymaga kilku tygodni na osadzenie. Po tym okresie być może konieczne będą dodatkowe prace, np. dosypanie ziemi. Z czasem alpinarium „dojrzeje” i stanie się wizytówką ogrodu. To obiekt, który wygląda pięknie a przy tym wymaga mało zabiegów pielęgnacyjnych.

Nietypowe skalniaki. Najciekawsze pomysły na skalniak >>>

Zakładanie alpinarium krok po kroku

  • Na obrzeżach układa się duże kamienie w taki sposób, by po zbudowaniu alpinarium były częściowo widoczne.
  • Następnie wysypuje się na spód gruz (jeśli go posiadamy) i podłoże.
  • Ziemię trzeba ubić. Następnie za pomocą szpadla można wykonać w niej poziome półki.
  • W nich układa się kamienie (im wyżej, tym mniejsze).
  • Kamienie zasypuje się ziemią na 1/3 powierzchni. Chodzi o to, by wyglądały jak najbardziej naturalnie – jakby znajdowały się w danym miejscu od lat.
  • Między kamieniami ułożonymi w nieformalnych rzędach (jedne mogą być trochę wyżej, inne trochę niżej) pozostawia się niewielkie szczeliny. To zapobiegnie osuwaniu się ziemi.
  • Większe odległości, pod uprawę roślin, można zostawić między piętrami.
  • Na szczycie skalniaka lub z boku warto ułożyć kilka przylegających do siebie kamieni, które przyciągną jaszczurki do alpinarium. Gady lubią wygrzewać się w takich miejscach. Na końcu przystępuje się do sadzenia roślin.
Rośliny do alpinarium
  • W alpinarium nie powinno zabraknąć typowych, ale mniej znanych roślin alpejskich. To rogownica jednokwiatowa, goryczka przezroczysta, jaskier lodnikowy, ciemiernik czerwonawy, czosnek siatkowaty, śnieżyca wiosenna, szarotka alpejska, dziewięćsił bezłodygowy, mikołajek alpejski, wierzba zielna i skalnica naradkowa.
  • Z traw ozdobnych bardzo dobrze sprawdzają się kostrzewy (np. sina).
  • Efekt górskiego „trawnika” można uzyskać sadząc grupowo karmnik ościsty.
  • Przy skalniaku można posadzić drzewo lub krzew. Trzeba wybierać takie gatunki, które nie spowodują nadmiernego zacienienia (np. kosodrzewina, jałowiec).
  • Przestrzenie między kamieniami dobrze wypełnią popularne rozchodniki, sasanki, skalnice i rojniki.
Ogród – aranżacja miejsca do wypoczynku

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska
Pozostałe podkategorie