Rośliny skalniakowe wieloletnie. Jak wybierać rośliny na skalniaki?

2021-05-24 7:52
Rośliny skalniakowe wieloletnie
Autor: GettyImages Rośliny skalniakowe wieloletnie przede wszystkim powinny lubić słońce oraz dobrze czuć się na specyficznym - suchym i często kamienistym podłożu

Rośliny skalniakowe można dobierać na kilka lat. Na skalniaki najlepiej wybrać odpowiednie gatunki roślin wieloletnich, które będą dekoracyjne i kompaktowe, ale jednocześnie wytrzymałe. Rabaty stylizowane na górskie ogrody skalne nie tracą na popularności i rośliny do takich nasadzeń są wciąż poszukiwane.

Jak wybierać rośliny na skalniaki?

Ogrodowe skalniaki to zwykle miejsca wyeksponowane, w pełni nasłonecznione i przeznaczone do uprawy roślin, które nie mogą osiągać dużych rozmiarów i muszą znosić specyficzne warunki. Przede wszystkim powinny lubić słońce oraz dobrze czuć się na specyficznym - suchym i często kamienistym podłożu. 

Przydomowe wrzosowisko. Uprawa wrzosów w ogrodzie
warto wiedzieć

Cechy roślin skalniakowych wieloletnich

Pożądane cechy roślin skalniakowych to między innymi wolny wzrost lub karłowaty (kompaktowy) pokrój, dobra mrozoodporność, dekoracyjne kwiaty i liście, skromne wymagania glebowe i wodne, wytrzymałość na dłuższe okresy suszy.

Karłowe krzewy ozdobne na skalniaki

Bardzo często na rabaty w stylu skalnym trafiają różne gatunki krzewów ozdobnych (iglastych i liściastych), które stanowią często szkielet całego sklaniaka.

 • karłowe odmiany sosny

Popularne są karłowe odmiany sosen (Pinus) – najlepiej wybierać odmiany bardzo wolno rosnące i karłowe (nie rozrastające się po latach zbyt mocno w szerz), np. odmiany sosny górskiej (Pinus mugo) 'Mops' lub 'Humpy'.

 • karłowe odmiany berberysa

Na skalniakach dobrze prezentują się również karłowe odmiany berberysa Thunberga (Berberis thunbergii) - 'Atropurpurea Nana' oraz 'Bagatelle', których atrakcją jest nie tylko kompaktowy i zaokrąglony pokrój, ale też bordowa barwa liści.

 • karłowe odmiany świerków

Na rabatę w stylu skalnym świetnie będą nadawać się także karłowe i wolno rosnące odmiany świerków (Picea), np. odmiany 'Little Gem', 'Nidiformis', 'Ohlendorfii', 'Procumbens' lub 'Pumila Glauca'.

 • cyprysik

Oryginalnym iglakiem polecanym do ogrodów skalnych jest również karłowy i wolno rosnący cyprysik tępołuskowy (Chamaecyparis obtusa) 'Nana Gracilis', nazywany często japońskim. Ma on oryginalne ciemnozielone, błyszczące łuski – muszlowate, gęsto ułożone na rozgałęzieniach, zachodzące na siebie, i poskręcane. Lepiej jednak posadzić go w miejscu bardziej zacisznym i na nieco lepszej, umiarkowanie wilgotnej glebie.

Rośliny skalniakowe wieloletnie
Autor: GettyImages Na skalniaki najlepiej wybrać odpowiednie gatunki roślin wieloletnich, które będą dekoracyjne i kompaktowe, ale jednocześnie odporne

Skalniakowe rośliny: wieloletnie trawy ozdobne

Na skalniku dobrze prezentować się będą także trawy, jednak należy wybierać tylko niskie gatunki i odmiany, które lubią słońce. Z tej grupy roślin godne polecenia są między innymi:

 • kostrzewa sina (Festuca glauca),
 • turzyce (Carex), np. odmiana 'Bunny Blue',
 • kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri),
 • hakonechloa,
 • strzęplica sina (Koeleria glauca).

Przeczytaj też:

Trawa pampasowa: uprawa, pielęgnacja, zastosowanie trawy pampasowej >>

Rośliny skalniakowe: byliny - jakie gatunki warto wybrać

Największa grupa roślin wybieranych do obsadzania skalników, to zdecydowanie atrakcyjnie kwitnące, niskie byliny, które wypełniają przestrzenie pomiędzy nieco wyższymi roślinami. Tradycyjnie kojarzącymi się już z ogrodami skalnymi i sprawdzonymi gatunkami są z pewnością:

 • rozchodniki (Sedum) oraz rojniki (Sempervivum) – dostępne w wielu gatunkach i odmianach rośliny, które mają małe wymagania, a ich ozdobą są mięsiste liście (zielone, żółtawe lub bordowe), w których gromadzi się woda. Na skalniaki nadają się głównie niskie i karłowe rojniki, np. rojnik murowy (Sempervivum tectorum), rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum) lub rojnik 'Otello'.
 • skalnica arendsa (Saxifraga arendsii) - wiele odmian o różnych kolorach kwiatów; tworzy gęsty, kwitnący kobierzec (zimotrwały w łagodniejsze zimy).
 • floks szydlasty (Phlox subulata) w odmianach, na zdjęciu odmiana Blue Dark Center. Każdy znajdzie swój kolor wśród gatunku, występują kwiaty od białych przez czerwony, po niebieskie. Mimo że się ścieli, nie jest bardzo ekspansywny.
 • żagwin ogrodowy (Aubrieta ×cultorum) – kwitnie wiosną na różowo-fioletowo i tworzy nisko ścielące się, gęste kobierce o wysokości do 10 cm
 • szałwia omszona (Salvia nemorosa) – najlepiej wybrać niskie, kompaktowe odmiany, o kwiatach niebieskofioletowych, ale taż białych lub różowych; polecane odmiany to 'Violet', 'Blue Marvel', 'Deep Blue'.
 • szarotka alpejska (Leontopodium alpinum) - dekoracyjne są kwiaty i omszenie (kutner) na całej roślinie, nadające jej srebrzystą barwę.
 • ukwap dwupienny (Antennaria dioica) - bylina tworząca gęstą darń; liście są srebrzystoszare, a kwiaty w koszyczkowatych kwiatostanach są kremowo-białe (męskie) i różowe (żeńskie).
 • sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) lub sasanka ogrodowa (Pulsatilla ×hybrida) – charakterystyczny duży, szczytowy, fioletowy kwiat na łodydze i jedwabiście owłosione liście.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE