Kaladium (Caladium) - roślina o kolorowych liściach. Jak uprawiać kaladium w doniczce w domu?

2021-02-24 10:43

Kaladium (Caladium) to roślina, która zachwyca dużymi, bajecznie kolorowymi liśćmi i atrakcyjnym pokrojem. Podpowiadamy, jakie warunki należy zapewnić kaladium w domu i jak je pielęgnować.

Kaladium
Autor: GettyImages Kaladium to roślina wyjątkowo dekoracyjna - zachwyca dużymi, bajecznie kolorowymi liśćmi

Rodzaj Caladium liczy sobie zaledwie kilkanaście gatunków roślin z rodziny obrazkowatych (Araceae), ale w uprawie najbardziej rozpowszechniony jest głównie jeden z nich czyli kaladium dwubarwne (łac. Caladium bicolor).

Spis treści

 1. Kaladium dwubarwne - jak wygląda?
 2. Odmiany ozdobne kaladium
 3. Sadzenie kaladium i pielęgnacja rośliny
 4. Okres spoczynku dla kaladium
 5. Zastosowanie kaladium

Kaladium dwubarwne - jak wygląda?

Kaladium, to roślina, która pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Południowej, gdzie dorasta do 50-100 cm wysokości (w uprawie doniczkowej osiąga 30-40 cm wysokości). Gatunek tworzy podziemną bulwę, z której w sezonie wegetacyjnym wyrastają na długich, sztywnych, wzniesionych, nagich ogonkach, bardzo duże, miękkie w dotyku, sercowato-strzałkowate lub szeroko-lancetowate, wielobarwne, tworzące luźną kępę liście z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem.

Kaladium w sprzyjających warunkach może też zakwitać, wydając typowe dla rodziny obrazkowatych kwiaty, zbudowane z wzniesionej, grubej, sztywnej, kremowo-białej kolby otoczonej kremowo-białą lub zielonkawą, skórzastą pochwą. Kwiaty nie są jednak szczególnie dekoracyjne, dlatego jeśli się pojawią (w uprawie doniczkowej zdarza się to bardzo rzadko), lepiej jest je usuwać, aby niepotrzebnie nie wyczerpywały rośliny.

Odmiany ozdobne kaladium

W uprawie bardziej popularne od czystego gatunku są jego liczne, mieszańcowe odmiany ozdobne, u których różnorodność wzorów oraz zestaw kolorów i ich rozmaite kombinacje są naprawdę imponujące. Wśród nich trudno jest wybrać najpiękniejsze rośliny, ale na uwagę z pewnością zasługują takie odmiany jak:

 • kaladium 'Florida Sweetheart' o czerwono-różowych liściach z zielonym obrzeżem,
 • kaladium 'Pink Beauty' o różowych liściach z zielonym obrzeżem i zielonymi cętkami,
 • kaladium 'Pink Symphony' o różowych liściach z zielonym rysunkiem nerwów,
 • kaladium 'Royal Flush' o liściach ciemnoróżowych z szerokim, ciemnozielonym obrzeżem i białymi, nielicznymi cętkami,
 • kaladium 'Florida Elise' o różowych liściach z licznymi, zielonymi cętkami,
 • kaladium 'Fantasy' o białych liściach z różowymi nerwami i zielonym obrzeżem,
 • kaladium 'Fiesta' o białych liściach z czerwonymi nerwami głównymi i siateczką zielonych nerwów drobnych,
 • kaladium 'Strawberry Star' o białych liściach z zielonymi nerwami i różowymi plamkami,
 • kaladium 'White Christmas' o białych liściach z zielonymi nerwami,
 • kaladium 'Miss Muffet' o pstrych, zielono-biało-różowych liściach,
 • kaladium 'Carolyn Whorton' o pstrych, różowo-zielonych liściach z zielonym obrzeżem,
 • kaladium 'Bottle Rocket' o różowo-białych liściach z czerwonym unerwieniem i zielonym obrzeżem.
 • kaladium 'Pink Gem' o szeroko-lancetowatych, różowych liściach z zielonym obrzeżem.

Sadzenie kaladium i pielęgnacja rośliny

Kaladium dwubarwne to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych, choć niezbyt łatwych w uprawie roślin doniczkowych. W sprzedaży oferowana jest zwykle w postaci bulwiastego kłącza (dużo rzadziej można spotkać już rozwinięte rośliny w doniczkach), które wczesną wiosną (w lutym-marcu) należy posadzić płytko (na głębokość 3-5 cm) do doniczki wypełnionej przepuszczalnym, piaskowo-torfowym podłożem z dodatkiem kompostu lub ziemi liściowej o lekko kwaśnym odczynie pH (odpowiednie będzie też podłoże dla palm). Następnie doniczkę umieszcza się w ciepłym (ok. 20-24°C) i bardzo jasnym, ale osłoniętym przed bezpośrednim słońcem miejscu, a roślinę systematycznie podlewa. Ziemia w doniczce nigdy nie może być sucha, ale nie powinna być też zbyt wilgotna, gdyż wtedy bulwy kaladium łatwo gniją.

Przez cały sezon wegetacyjny roślinę należy też systematycznie dokarmiać, najlepiej mieszankami nawozowymi dla roślin o ozdobnych liściach (o zmniejszonej ilości azotu i większej zawartości potasu) i zapewnić jej podwyższoną wilgotność powietrza, np. przez ustawienie doniczki na wilgotnych kulkach keramzytu lub w pobliżu nawilżacza powietrza (kaladium nie lubi spryskiwania liści wodą).

Kwiaty doniczkowe: najładniejsze rośliny pokojowe >>

Kaladium
Autor: GettyImages Kaladium ma miękkie w dotyku, wielobarwne liście z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem

Okres spoczynku dla kaladium

Pod koniec sezonu kaladium należy zacząć przygotowywać do zimowego spoczynku. W tym celu z końcem lipca zaprzestajemy nawożenia, a w sierpniu stopniowo ograniczamy podlewanie. Kiedy roślina całkiem zasuszy liście, doniczkę przenosimy do suchego i ciemnego, ale niezbyt chłodnego pomieszczenia (16-18°C, ale nie mniej niż 15°C), gdzie spędzi zimę. Bulwy możemy też wyjąć z doniczek, osuszyć, oczyścić z nadmiaru ziemi, zabezpieczyć preparatem grzybobójczym, umieścić w ażurowej, płytkiej skrzynce i przysypać suchym torfem.

Wczesną wiosną bulwy wyjmujemy z torfu, sprawdzamy ich zdrowotność i ponownie sadzimy do doniczek, umieszczając w ciepłym, widnym miejscu i wznawiając podlewanie.

Przy okazji sadzenia bulw, możemy też pobrać z nich bulwki potomne, z których otrzymamy nowe rośliny. W warunkach amatorskich kaladium trudno jest jednak przechować przez zimę w dobrej formie, dlatego zwykle traktowane jest jak roślina jednoroczna.

Kaladium
Autor: GettyImages Kaladium zwykle traktowane jest jak roślina jednoroczna

Zastosowanie kaladium

Przez całe lato kaladium może zdobić wschodnie lub zachodnie parapety okienne, a także ciepłe i osłonięte od wiatru oraz bezpośredniego słońca stanowiska w ogrodzie lub na tarasie. Można je również uprawiać w miniszklarenkach na parapecie. Doskonale nadaje się także do okien kwiatowych i oranżerii.

Pięknie komponuje się z bluszczami, zielistkami, fuksjami, małymi paprotkami, trzykrotkami, niecierpkami i begoniami, ale znakomicie prezentuje się też jako soliter lub jednogatunkowa grupa w ładnych, ceramicznych donicach.

Jak aranżować rośliny doniczkowe w domu: najważniejsze zasady >>

Kaladium
Autor: GettyImages Kaladium dwubarwne to jedna z najpiękniejszych, choć niezbyt łatwych w uprawie roślin doniczkowych
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe

Kwitnące rośliny doniczkowe. Czy rozpoznasz wszystkie?

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
Anturium