5 pomysłów na wykorzystanie skoszonej trawy w ogrodzie!

2024-06-12 6:39

Skoszona trawa to cenny materiał roślinny, który znakomicie nadaje się do późniejszego wykorzystania w ogrodzie. Nie wyrzucajmy pokosu (ściętych źdźbeł traw), szkoda aby ten wartościowy surowiec organiczny, będący bogatym źródłem naturalnych substancji odżywczych, trafił do śmietnika.

Co zrobić ze skoszoną trawą? Sprawdzone pomysły
Autor: GettyImages Co zrobić ze skoszoną trawą? Sprawdzone pomysły.

Spis treści

  1. Ściółkowanie skoszoną trawą 
  2. Skoszona trawa jako nawóz do... trawnika
  3. Skoszona trawa na kompostownik

Ściółkowanie skoszoną trawą 

Ścięte źdźbła traw można użyć do ściółkowania rabat. Warstwa pokosu rozłożona na grządkach pozwala na zatrzymanie wilgoci w glebie i uniemożliwia kiełkowanie chwastów. Ścięta trawa zawiera dużo azotu, który przedostaje się do podłoża za pośrednictwem organizmów glebowych przetwarzających tkanki roślinne w próchnicę. Nie należy do ściółkowania używać pokosu zawierającego kwiatostany traw i innych roślin.

Skoszoną trawę można zostawić na trawniku nie zgrabiając jej, ale tylko wtedy, jeśli ścięte źdźbła są młode, delikatne i niezbyt długie. Takie szybko się rozkładają i nie wpływają niekorzystnie na trawnik, wręcz przeciwnie – zasilają go w potrzebne składniki odżywcze, między innymi w azot.

Jeśli masz chwasty na trawniku przeczytaj o tym: Jak skutecznie zlikwidować chwasty na trawniku?

Nie należy natomiast pozostawiać na trawniku pokosu, jeśli zawiera kwiatostany, łodygi i stare źdźbła. Twarde części trawy rozkładają się bardzo wolno, powodując filcowanie darni, czyli zbijanie się martwych fragmentów roślin, co utrudnia wzrost trawy.

Skoszona trawa jako nawóz do... trawnika

Skoszona trawa może stać się świetnym nawozem dla trawnika. Wystarczy do koszenia używać kosiarki z funkcja mulczowania. Mulczowanie trawy to zabieg polegający na rozdrobnieniu pokosu przez kosiarkę i pokrycie jego cienką warstwą powierzchni trawnika. Jest to ekologiczny sposób na pielęgnację trawnika. Pozostawiony pokos ulega rozkładowi, co czyni z niego naturalny nawóz.

Jeśli pokos pozostawiamy na trawniku, trawa musi być koszona często, nawet co kilka dni. Kosić trzeba suche źdźbła, ponieważ tylko wtedy nie zbijają się, lecz równomiernie rozsypują po powierzchni trawnika.

Skoszona trawa na kompostownik

Jeśli skoszonej trawy jest bardzo dużo, warto ją kompostować. Skoszoną trawę można też wrzucić do kompostownika, choć lepiej ją przedtem podsuszyć. Pokos układamy na pryzmie kompostowej niezbyt grubymi warstwami, jeśli warstwy będą zbyt grube, źdźbła nie rozłożą się, tylko zgniją. Cienkie warstwy pokosu przedzielamy luźnym materiałem, takim jak ziemia, cienkie gałęzie i pędy, aby do wnętrza stosu docierało jak najwięcej powietrza. Po kilku miesiącach otrzymamy kompost, znakomity nawóz organiczny, który będziemy mogli także wykorzystać do nawożenia trawnika.

Nie przegap:

#MuratorOgoroduje: Nawożenie trawnika
Materiał sponsorowany
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają