Jak przedłużyć trwałość lampionu z dyni na Halloween? Sprawdź nasze sprawdzone wskazówki!
Zdarza się, że lampion z dyni przygotowany na Halloween szybko staje się mało atrakcyjny, zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, pojawia się na niej pleśń. Co można zrobić, aby dynia na Halloween szybko nie zgniła i nie spleśniała? Co zrobić z dynią po Halloween?
Autor: GettyImages
Lampion z dyni na Halloween
Wśród samodzielnie wykonywanych dekoracji na Halloween ogromną popularnością cieszą się lampiony z owoców dyni. Zdarza się, że ozdoba, na przygotowanie której poświęciliśmy sporo czasu, nawet po kilku dniach staje się mało atrakcyjna, a co gorsza zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, pojawia się pleśń. Co można zrobić, aby dynia na Halloween szybko nie zgniła i nie spleśniała?
Chcąc, by nasz halloweenowy lampion z dyni jak najdłużej prezentował się atrakcyjnie, już na etapie zakupu zwróćmy uwagę, by wybrać owoc bez widocznych plam, uszkodzeń czy pęknięć. Sprawdźmy też, czy łodyga nie jest zbyt miękka, a kolor owocu wokół niej nie jest zmieniony.
Spis treści
- Co zrobić żeby dynia na Halloween nie gniła i nie pleśniała?
- Co zrobić z wydrążonym miąższem z dyni?
- Co przedłuży trwałość dyni?
- Ile wytrzyma dynia na Halloween?
- Sposoby na konserwację lampionu z dyni na Halloween
- Co zrobić z lampionem z dyni po Halloween?
Co zrobić żeby dynia na Halloween nie gniła i nie pleśniała?
Warto już podczas przygotowywania dekoracji odpowiednio zabezpieczyć owoc dyni, by szybko nie zgnił lub nie spleśniał.
Po pierwsze należy dokładnie usunąć z wnętrza gąbczasty miąższ wraz z nasionami. Zazwyczaj też usuwamy część tego ścisłego miąższu. Pamiętajmy, że im cieńsze ścianki pozostawimy, tym więcej światła one przepuszczą i lampion będzie efektowniejszy.
Galeria zdjęć: Pomysły na dekoracje z dyni na Halloween
Autor: GettyImages
Lampion z dyni na Halloween
Co zrobić z wydrążonym miąższem z dyni?
Nie wyrzucajmy miąższu i nasion po wydrążeniu dyni! Z miąższu możemy przyrządzić smakowite placuszki dyniowe albo dżem, natomiast pestki dyni warto wysuszyć (na przykład rozłożone na gazecie położonej na kaloryferze albo w piekarniku) i wykorzystać później w kuchni jako dodatek do rozmaitych dań bądź przekąskę.
Co przedłuży trwałość dyni?
Po starannym wydrążeniu, wnętrze dyni warto jak najlepiej osuszyć, wykorzystując do tego papierowy ręcznik, który układamy ciasno w środku dyni i pozostawiamy tam na około godzinę pozwalając na to, by wchłonął wilgoć. Wilgotny ręcznik wyrzucamy, a dynię pozostawiamy jeszcze na jakiś czas, aby doschła. Im więcej wody ubędzie z owocu, tym dłużej pozostanie w dobrym stanie.Jeśli zależy nam na czasie, do podsuszenia dyni możemy użyć suszarki do włosów - jeśli mamy model z regulacją temperatury nawiewu, to ustawmy ją na średnio ciepły.
Ile wytrzyma dynia na Halloween?
Ozdoba zrobiona z wydrążonej dyni nie wytrzyma dłużej niż kilka dni. Trwałość lampionu z dyni znacząco zostanie wydłużona, gdy ozdobę wystawimy na dwór albo postawimy w chłodnym i suchym miejscu.
Sposoby na konserwację lampionu z dyni na Halloween
Wśród internetowych porad dotyczących sposobów na konserwację dyni znalazły się i takie, by owoc lekko nasmarować olejem, posypać solą (zwłaszcza miejsca wyciętych wzorów), a nawet pokryć sprayem akrylowym czy wymoczyć w wybielaczu.
Przeczytaj też:
Co zrobić z lampionem z dyni po Halloween?
Nawet jeśli zabezpieczysz dynię, to i tak po pewnym czasie lampion nie będzie już atrakcyjny. Zadbaj wtedy o jego prawidłową utylizację. Jeśli mamy ogród, to przeznaczmy go na kompost, a jeśli mieszkamy w bloku - wyrzućmy do bioodpadów.
Sprawdź też: zasady prawidłowej segregacji odpadów
Jeśli chcesz zrobić na Halloween dekorację z dyni, którą potem planujesz wykorzystać w kuchni, to nie rób lampionu z wydrążonym wnętrzem, ale zachowaj cały owoc i narysuj bądź wyrzeźb na jego skórce halloweenowy wzór (oczy, usta, nos, pająka itp.). Możesz też pomalować owoc pamiętając, by używać wyłącznie farb nietoksycznych (np. barwników spożywczych).