Jaka brama wjazdowa na posesję? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania

2024-10-09 14:40 Materiał sponsorowany

Odpowiednio dobrana brama wjazdowa powinna zapewniać nie tylko funkcjonalny i niezawodny dostęp do posesji, ale też bezpieczeństwo użytkowników. Nie bez znaczenia pozostaje jej estetyka – dopasowanie nie tylko do ogrodzenia, ale też spójność z całą inwestycją. W zależności od uwarunkowań posesji można wybrać tradycyjną bramę dwuskrzydłową, składaną lub przesuwną. Każda z nich może zostać wyposażona w napęd. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy wjazdowej.

WIŚNIOWSKI
Autor: WIŚNIOWSKI Brama posesyjna składana WIŚNIOWSKI z kolekcji MODERN we wzorze AW.10.107.

Brama wjazdowa – co mówią przepisy prawa?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami szerokość bramy wjazdowej powinna wynosić minimum 2,4 m. Wysokość nie została określona wprost, ale możemy domniemywać, że, podobnie jak całe ogrodzenie, nie może przekroczyć 2,2 m. W przeciwnym przypadku będziemy zmuszeni dokonać zgłoszenia we właściwym urzędzie.

Tyle mówi teoria, a jak jest w praktyce? Dla bezpiecznego i komfortowego wjazdu warto zaplanować nieco szerszą bramę, która umożliwi wykonywanie manewrów bez ryzyka zarysowania pojazdu. Jeśli posesja jest szeroka, a miejsca dużo, warto by szerokość bramy wynosiła minimum 3,5 m, zwłaszcza gdy nasz samochód jest duży.

Świetnym rozwiązaniem jest także krótki podjazd przed bramą pozwalający na zaparkowanie na nim samochodu bez stwarzania zagrożenia dla użytkowników ruchu drogowego. Ułatwi bezpieczne włączenie się do ruchu, otwarcie bramy, która nie jest automatyczna czy w końcu – zaparkowanie samochodu gości lub kuriera.

WIŚNIOWSKI
Autor: WIŚNIOWSKI Brama przesuwna WIŚNIOWSKI z kolekcji CLASSIC we wzorze AW10.76, kolor RAL 9005.

Przesuwna, składana czy skrzydłowa – jaki rodzaj bramy sprawdzi się najlepiej?

Kluczową kwestią przy wyborze bramy wjazdowej będą wymiary posesji (a konkretnie szerokość i długość wjazdu) oraz ukształtowanie terenu. To one determinują, jaki rodzaj bramy będzie najbardziej odpowiedni.

Na mniejszych działkach, gdzie przestrzeń jest ograniczona, lepiej sprawdzą się bramy przesuwne, które nie zajmują dodatkowego miejsca na wjeździe podczas otwierania. Należy zwrócić uwagę, że wymagają natomiast miejsca wzdłuż ogrodzenia. Jeśli skrzydło porusza się po szynie, konieczne jest jej regularne oczyszczanie z liści czy zalegającego śniegu, aby brama mogła się prawidłowo poruszać. Bramy przesuwne WIŚNIOWSKI są konstrukcjami samonośnymi, nie ma więc takiej konieczności.

Na większych posesjach można z powodzeniem zamontować bramę skrzydłową, która potrzebuje dużo przestrzeni na wjeździe, ale za to świetnie się prezentuje na okazałych posesjach. Tam, gdzie nie jesteśmy w stanie zamontować bramy dwuskrzydłowej ze względu na pochyłość terenu, świetnie sprawdzi się brama dwuskrzydłowa składana.

WIŚNIOWSKI
Autor: WIŚNIOWSKI Brama posesyjna składana otwiera się nawet dwukrotnie szybciej niż brama dwuskrzydłowa o tym samym wymiarze.

Na działkach niewielkich rozmiarów, z dużymi spadkami terenu, z budynkami usytuowanymi blisko ogrodzenia czy z ograniczonymi przestrzeniami na podjeździe, rozwiązaniem będzie brama składana. Zajmuje niewiele miejsca – jest zawieszona na słupach za pomocą specjalnych zawiasów i zespołów cięgien. Brama posesyjna składana WIŚNIOWSKI otwiera się nawet dwukrotnie szybciej niż brama dwuskrzydłowa o tym samym wymiarze, co jest szczególnie istotne, gdy musimy szybko opuścić wjazd na posesję, np. ze względu na duży ruch na drodze.

Ostateczny wybór rodzaju bramy powinien być zatem uzależniony zarówno od wymiarów posesji, jak i jej charakterystyki. Optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni umożliwi bezpieczne i wygodne korzystanie z wjazdu.

WIŚNIOWSKI
Autor: WIŚNIOWSKI Aluminiowa brama przesuwna z kolekcji MODERN we wzorze AW.AL.100.

Z napędem czy bez?

Współcześnie niewiele osób decyduje się na bramę wjazdową otwieraną ręcznie. Brama z napędem pozwoli oszczędzić nie tylko czas, ale też chroni przed deszczem czy śniegiem. Nie musimy też zmagać się z jej ciężarem za każdym razem, gdy chcemy ją otworzyć lub zamknąć. W tym przypadku dobrze postawić na rozwiązania, które nigdy nie zawiodą. Dla bezpieczeństwa i wygody użytkowników napęd bram WIŚŃIOWSKI został schowany w słupku zintegrowanym z konstrukcją, a dostęp do niego jest możliwy jedynie dla osób posiadających klucz. Dodatkowo, słupek stanowi doskonałą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Również z myślą o bezpieczeństwie jej użytkowników brama automatyczna powinna być wyposażona w lampę sygnalizacyjną i wyłącznik przeciążeniowy. Dodatkowe zabezpieczenia, z których warto skorzystać, takie jak fotokomórki oraz listwy bezpieczeństwa i rezystancyjne, dostępne są w zależności od modelu bramy. Fotokomórki zatrzymują ruch bramy w momencie wykrycia przeszkody. A jak działają listwy rezystancyjne? Brama zatrzyma się automatycznie w przypadku dojścia do kontaktu skrzydła z przeszkodą.

WIŚNIOWSKI
Autor: WIŚNIOWSKI Automatyczna brama przesuwna WIŚNIOWSKI z kolekcji CLASSIC we wzorze AW.10.70 i kolorze HI COMFORT GREY.

Aby upewnić się, czy wybrana brama spełnia wymogi w zakresie bezpieczeństwa, należy sprawdzić, czy posiada znak CE. Pamiętajmy też, że montując samodzielnie napęd, w rozumieniu przepisów prawa stajemy się producentem i to na nas spoczywa wszelka odpowiedzialność, jeśli coś się stanie w wyniku jej nieprawidłowego działania.

WIŚNIOWSKI
Autor: WIŚNIOWSKI Brama dwuskrzydłowa z kolekcji MODERN we wzorze AW.10.104.

Wybór na lata

Stal to materiał niezwykle wytrzymały i stabilny, jest jednak podatna na oddziaływanie deszczu, śniegu czy mrozu. Aby ochronić ogrodzenie stalowe przed korozją, warto wybrać producenta, który we właściwy sposób zabezpiecza je, wykorzystując do tego najlepsze materiały i technologie.

WIŚNIOWSKI dba o najmniejszy detal każdego ogrodzenia. Wykorzystanie metody elementów skończonych MES powala na analizę zachowań produktu w różnych warunkach, co pozwala na projektowanie jeszcze trwalszych i bezpieczniejszych konstrukcji. Podwójne zabezpieczenie przed korozją metodą cynkowania ogniowego i malowania proszkowego w technologii DUPLEX sprawia, że ogrodzenia WIŚNIOWSKI pozostają niezmienione przez długie lata. Powtarzalność i kontrola procesów zapewniają najwyższą jakość produktów. W ślad za nią idzie 10-letnia gwarancja antykorozyjna na stalowe i aluminiowe elementy ogrodzeń.

WIŚNIOWSKI
Autor: WIŚNIOWSKI Brama przesuwna z kolekcji CLASSIC we wzorze AW.10.72.

Systemowe dopasowanie

Wygląd bramy wjazdowej ma istotny wpływ zarówno na ogrodzenie, jak i całą posesję. Wybierając jeden z systemów kolekcji WIŚNIOWSKI w kilkudziesięciu kolorach i wzorach ze stali i aluminium można bez problemu dopasować bramę wjazdową do pozostałych jego elementów: przęseł, słupów, paneli czy furtek.

Partnerzy
Pozostałe podkategorie